Účetní a poradenská firma EY má opět potíže. Správci společnosti NMC, provozovatele nemocnic kótovaných na londýnské burze, kterou auditovala a která se dostala do nucené správy poté, co podhodnotila své dluhy o čtyři miliardy dolarů, žalují tohoto giganta o 2,7 miliardy dolarů. EY vyšetřuje britský regulátor Financial Reporting Council. Firma však tvrzení správců o nedbalosti odmítá, napsal The Economist. Poslední březnový den přitom dostala německá odnož této společnosti dosud nejpřísnější trest udělený německým účetním dohledem Apas: pokutu 500 tisíc eur (548 tisíc dolarů) a dvouletý zákaz auditovat nové klienty kótované na burze v zemi.

Rozhodnutí Apas přichází po tříletém vyšetřování role EY při pádu společnosti Wirecard, který se změnil v největší poválečný firemní skandál v Německu. Účetní a poradenská firma vystavovala společnosti Wirecard po deset let čisté vysvědčení, dokud se společnost v roce 2020 nezhroutila kvůli obvinění z rozsáhlých finančních podvodů. Apas nyní uvádí, že považuje za „prokázané“, že EY v letech 2016-2018 porušila svou povinnost péče při auditu společností Wirecard a Wirecard Bank.

Zároveň pěti současným a bývalým zaměstnancům uložila pokutu ve výši 23 až 300 tisíc eur. Sedm dalších zaměstnanců, kteří byli rovněž vyšetřováni, uniklo trestu tím, že vrátili auditorské licence. Ve svém prohlášení firma uvedla: „EY Germany po celou dobu vyšetřování plně spolupracovala s Apas. Litujeme, že koluzní podvod ve společnosti Wirecard nebyl odhalen dříve, z této záležitosti jsme si vzali důležité ponaučení.“

Podle analytiků kauza firmy Wirecard výrazně poškodila reputaci EY. Silně negativní dopady na její rozvoj to bude mít hlavně v Německu, ale i na dalších trzích. Některé společnosti by mohly při zadávání zakázek preferovat konkurenční subjekty. Firma už v důsledku skandálu o několik velkých auditorských klientů také přišla a v poslední době nezískala žádné významné nové. V lednu sdělila, že kvůli zlepšení ziskovosti plánuje snížit počet zaměstnanců v Německu.

Česká pobočka firmy EY pak žádný zásadní dopad na svou činnost neočekává. „Sankce se týká výhradně EY Německo a pobočky společnosti EY v České republice se tato situace nijak nedotýká,“ řekla Ekonomickému deníku za společnost Kristýna Hrubčíková z tiskového oddělení.

Mohlo by vás zajímat

Německo v důsledku skandálu už také zpřísnilo regulaci odvětví. Apas a německý finanční dohled BaFin získaly větší pravomoci. Vláda zároveň zdvojnásobila maximální pokutu za profesní pochybení na jeden milion eur.

(mig)