INZERCE

Antigenní testy do škol kvůli detekci Covid-19 poptává Správa státních hmotných rezerv. Podmínky i průběh poptávky oslovení dodavatelé kritizují. Foto: Správa státních hmotných rezerv

Testy do škol chce dodávat téměř 50 firem. Oslovení tvrdí, že soutěž směřuje k výběru nekvalitních produktů a poukazují na změny „za pochodu“

Antigenní testy na covid-19 do škol chce dodávat téměř padesátka firem. Nabídku Správě státních hmotných rezerv předložilo konkrétně 47 subjektů. Řada účastníků soutěže se shoduje na tom, že směřuje k výběru nekvalitních testů a zásadním faktorem pro výběr vítěze bude především nabídnutá cena. Účastníky soutěže udivil také zásah do specifikace po uplynutí času k předložení nabídek.

Poptávka Správy státních hmotných rezerv (SSHR) po pěti milionech antigenních testů na covid-19 do škol budí silné emoce. Nákup státním rezervám nařídila vláda, instituce proto oslovila 249 firem, zda by byly schopny testy dodat. První várka, 1,35 milionu, musí být dodána do 31. března. Potenciální dodavatele zarazil především jeden a půl pracovního dne na předložení nabídek, když e-mail od SSHR dorazil do e-mailových stránek v pátek v noci.

„Obdrželi jsme celkem 47 nabídek, nyní je vyhodnocujeme,“ sdělila Ekonomickému deníku Aneta Procházková z oddělení komunikace s veřejností SSHR.

S postupem času Ekonomickému deníku přišly i stížnosti na to, že soutěž podle všeho směřuje k výběru dodavatele levných, nikoli však kvalitních testů. Jeden z oslovených subjektů zarazilo i to, že SSHR doplnila informace o možných dodávaných produktech až v úterý odpoledne, po ukončení podání nabídek. Bohužel nikdo z nich se nechce vyjadřovat na jméno. Je to pochopitelné, protože jde o ekonomicky velmi zajímavý kontrakt, odhadovaný až na čtvrt miliardy korun.

„Tohle poslali 23. března odpoledne, tedy po vypršení termínu pro registraci a doručení dokumentů,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden z oslovených. A upozornil na skutečnost, že po ukončení příjmu nabídek SSHR odeslala osloveným společnostem v úterý odpoledne ještě informaci, že je možné dodat i testovací sadu pod pořadovým číslem 49.

Screenshot e-mailu, který Ekonomický deník obdržel od jednoho z dodavatelů. Foto: archiv Ekonomického deníku

„Uzávěrka poptávky byla v úterý ve 12. hod, testovací sada č. 49 byla do seznamu zahrnuta na základě sdělení ministerstva zdravotnictví, že jde o sadu, která v mezičase získala výjimku a je také pro užití ve školství vhodná. Jinak z hlediska času byla zahrnuta do seznamu v pondělí, nebyl tedy důvod toto doplnění ze strany ministerstva zdravotnictví neakceptovat,“ uvedla k tomu Procházková.

Proč tedy správa poslala pondělní specifikaci ministerstva zdravotnictví potenciálním dodavatelům až v úterý odpoledne, po termínu k podání nabídek, už nevysvětlila.

Další oslovené společnosti mají silný dojem, že je kontrakt nastaven tak, aby byly dodány levné, ale nepříliš kvalitní antigenní testy. „Směřuje to k tomu,“ domnívá se zástupce respektované firmy. A to samé tvrdí další. „Z našeho úhlu pohledu nejde o otázku férovosti, ale spíše o otázku správnosti a vhodnosti definice jednotlivých kritérií pro takový nákup. Máme konkrétně na mysli, že smysl má kupovat pouze testy, které splňují kvalitativní kritéria. To lze věrohodně doložit jen srovnávací studií z terénu, tím, že se testy prostě otestují v praxi a porovnají se jejich hodnoty, nejen to, co se píše v příbalovém
letáku. Přihlásit se mohl prakticky každý, soutěž byla v porovnání s ostatními tendry SSHR vypsána velmi ležérně. Ale problém nevidíme primárně na straně SSHR, ale na straně ministerstva zdravotnictví. To údajně dodávalo kvalifikační a kvalitativní kritéria pro uchazeče a testy. A ta byla naprosto amatérská a de facto nutně vedoucí k nákupu nejhoršího produktu,“ sdělil pod podmínkou udržení anonymity další reprezentant respektované společnosti. A podotkl: „Bylo to vypsáno pro úplně každého, bez ohledu na prokázání základní kvalifikace. Podle zadání se mohl ucházet kdokoliv, aniž by předtím dodal jediný test kamkoliv.“ Dodal, že nevylučuje, že jeho společnost průběh tohoto akvizičního procesu napadne.

Objevily se dokonce spekulace, že o dodavateli antigenních testů bylo už rozhodnuto, a také, že byl výběr někým ze soutěžitelů napadnut. Nepodařilo se je ale ověřit a SSHR se k nim nechtěla vyjádřit.

„Pro tuto chvíli od nás máte veškeré odpovědi. Jakmile bude znám vítěz, budeme to samozřejmě komunikovat,“ zareagovala na doplněné otázky Ekonomického deníku Aneta Procházková z oddělení komunikace s veřejností SSHR. Šéf správy Pavel Švagr pak doplnil, že spekulace o možném napadení či dokonce zrušení soutěže nebude komentovat.

Jan Hrbáček, Lucie Přinesdomová

Po vydání článku Správa státních hmotných rezerv oznámila, že soutěž na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta. Ta patří do stejné skupiny jako český výrobce respirátorů Good mask a specializuje se na distribuci podobného materiálu. Jeden test podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra vyjde vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun. Masanta podala nejnižší nabídku, dodané testy budou z Číny. „Konkrétně jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnost Singclean. První část by měla firma dodat do našeho skladu do 31. března. Zbytek do 12. dubna,“ konstatoval Švagr.