Elon Musk představil vlastní řešení domácích akumulátorů PowerWall. První dodávky zákazníkům jsou plánovány v horizontu následujících tří měsíců. 

Jako nejběžnější využití baterií se mlže stát možnost vyhnutí se vyššímu tarifu za dodávanou elektřinu (denní vs. noční proud) tím, že může akumulovat levný proud a dodávat ho v energetické špičce. Lze ho chápat i jako záložní zdroj energie, a to především pro oblasti náchylné k výpadkům dodávek proudu.

Jako nejslibnější využití se však jeví kombinace takových baterií se solárními články, díky nimž tak bude možné vytvořit autonomní energetický systém, zcela nezávislý na veřejných sítích. V takovém případě se dá bez nadsázky mluvit o revoluční proměně využívání energie, a to především z hlediska postupně se snižující cenové náročnosti takových zařízení.

Domácí akumulátory dokáží vyřešit ukládání energie z nevypočitatelných, nebo lépe řečeno z nekonzistentně výkonných zdrojů, jakými slunce či vítr mohou být. Energetická soustava si tak musí poradit s přebytky. Jak vyplývá i z následující ilustrace, domácnosti spotřebovávají energii obvykle ráno a večer, zatímco k vrcholu sluneční aktivity dochází během dne.

https://www.youtube.com/watch?v=yKORsrlN-2k&feature=youtu.be

PowerWall

Na trh zamíří prozatím dvě verze akumulátorů. První o výkonu 7 kWh, určená primárně pro napájení v denních cyklech v ceně 3000 USD, a verze druhá s výkonem 10kWh o 500 dolarů dražší. Pro energeticky

náročnější domy bude možné propojit více baterií a kompatibilní by měly být s jedno i třífázovým připojením. Předobjednávky jsou prozatím omezeny na území Spojených států.

Jiné cesty ke skladování energie

Že při ukládání energie nemusí svět kráčet jen cestou větších a výkonnějších baterií, se můžeme přesvědčit i v Čechách. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách je s výkonem 2x 325 MW největší českou vodní elektrárnou. Jejím hlavním současným úkolem je stabilizace energetické soustavy, která se pod vlivem nástupu větrných a slunečních elektráren destabilizovala. Jedná se tedy o efektivní přeměna přebytků energie v soustavě na energii špičkovou.

Tento proces se uskutečňuje čerpáním vody z dolní nádrže do horní v době jejího přebytku a opačně – výrobou elektrické energie turbinovým provozem. Mezi dynamické služby patří zejména podíl PVE na regulaci výkonu a frekvence v soustavě a funkce pohotové rezervy v systému.

Petr Nutil