Nejprve pět minut ve španělštině, pak přechod do angličtiny s krátkým intermezzem ve francouzštině. Navržená místopředsedkyně Evropské komise Teresa Ribera Rodríguez s odpovědností za oblast zelené tranzice se pokusila europoslance ohromit jak svou jazykovou výbavou, tak důrazem na rychlou dekarbonizaci evropské energetiky, modernizaci průmyslu a zvýšení konkurenceschopnosti evropských firem na globálním trhu.
Ribera v úvodu zmínila tragické záplavy v okolí Valencie, které vedle zmaření tří stovek lidských životů způsobily velké materiální škody. Za to ostatně hned v první otázce vyslechla kritiku od německého europoslance Markuse Ferbera (CSU/EPP), který ji vytkl, že tyto „domácí“ problémy má řešit ve španělském parlamentu a ne v evropském (část poslanců poté začala nesouhlasně bučet). Ribera záplavy použila jako argument na podporu své top priority a dodala: „Proto musíme dělat víc v boji se změnou klimatu.“
Vystoupení španělské kandidátky na místopředsedkyni komise lze s jistou nadsázkou shrnout takto: když dotáhneme přechod k zeleným technologiím, posílíme jednotný evropský trh, snížíme byrokratickou zátěž, podpoříme inovace a digitalizaci, tak se Evropská unie stane rájem na zemi, kde se všichni budou mít dobře a zbytek světa nám bude závidět.
Teresa Ribera k tomu dodala, že spalování fosilních paliv máme ukončit co možná nejrychleji. „Pokud naše ekonomika spoléhá na fosilní paliva, která sami neprodukujeme, tak nikdy nebudeme konkurenceschopní,“ dodala Ribera. Také v dalších částech svého vystoupení upozorňovala na rostoucí sílu mimoevropských ekonomik, jejichž tempu země EU přestávají stačit.
Mohlo by vás zajímat
Konkrétních návrhů v jejím vystoupení příliš mnoho nezaznělo. Mezi výjimky patří její zmínka o projektech společného zájmu (PCI), jako jsou například přeshraniční elektrická vedení nebo budoucí infrastruktura pro přepravu vodíku. Jejich výběr a schvalování chce Ribera co možná nejvíc zjednodušit a zrychlit.
Teresa Ribera byla předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vybrána za budoucí místopředsedkyni Komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci. Zprávu o průběhu slyšení (tedy takzvaného grilování) před europoslanci přinese Ekonomický deník později.
Jméno, které vyvolává obavy hlavně na pravici
Španělská socialistická politička Teresa Ribera je v pravém slova smyslu kontroverzní osobou. Levicová část spektra je z ní nadšena, naopak u politiků napravo od středu je symbolem všeho špatného. Pro pravicově a protržně orientovaná média představuje oblíbený terč a schytává kritiku za ideologickou zaslepenost a podkopávání ekonomického růstu.
Jak Ekonomický deník již dříve upozornil, Ribera jako ministryně socialistické vlády premiéra Pedra Sáncheze prosadila odstavení všech jaderných reaktorů v zemi mezi lety 2027 a 2035. Navzdory odporu energetických a průmyslových podniků i doporučení expertů na tom Sánchezův kabinet nic nezměnil, a to ani v době vrcholu energetické krize. Naopak, španělská vláda vlastníky jaderných bloků dusí vysokou mimořádnou daní, kterou letos dále navýšila.
Mimořádné daně se ostatně nevyhnuly ani majitelům obnovitelných zdrojů energie, které španělská socialistická vláda zdanila podobně jako elektřinu z jádra. Energetická skupina Repsol, která v loňském roce zaplatila na daních včetně windfall tax celkem 10,4 miliardy eur, dokonce pohrozila, že místo ve Španělsku bude investovat raději jinde. Také další sporná rozhodnutí poukazují na značně protibyznysové zaměření španělské političky.
David Tramba