INZERCE

Podzemní zásobník plynu u Štramberku na Moravě. Zdroj: prezentace spol. ZAT

Teplé počasí zmírňuje krizi v energetice. Zemní plyn v zásobnících neubývá, ale ukládá se

V oboru plynárenství platí jednoduché pravidlo: v létě se plyn do podzemních zásobníků ukládá, v zimě čerpá. Letošní vánoce však byly unikátní. Místo čerpání se dařilo plyn do úložišť v podzemí doplňovat. K dnešnímu dni jsou tak české zásobníky naplněny z téměř 85 procent, což je na konec prosince nebývale vysoká hodnota.

Podle oficiálních statistik oborového sdružení Gas Infrastructure Europe (GIE) byly české zásobníky ve čtvrtek 22. prosince naplněny na 83,65 procenta kapacity, v pondělí 25. prosince už to bylo 84,66 procenta. Podobný jev přitom není v Evropě výjimečný, zásobníky se plnily také v Německu, Rakousku, Belgii a dalších zemích.

Uložených 37 terawatthodin

Není těžké uhodnout, že zde pomohla kombinace nízké spotřeby během vánočních svátků a mírného počasí. Objem dodávek plynu zůstává – i bez dodávek z Ruska – poměrně vysoký. Podle údajů společnosti NET4GAS do České republiky v posledních dnech přitéká okolo 350 milionů kWh (32 milionů m3) zemního plynu za den. Export do zahraničí je zanedbatelný, spotřeba se drží okolo 240 milionů kWh za den.

Přebytek v objemu okolo 110 milionů kWh denně tak mohli dodavatelé plynu ukládat do zásobníků. Data společnosti NET4GAS, která provozuje páteřní síť plynovodů na českém území, naznačují, že objem plynu v zásobnících dál rostl a v úterý 27. prosince se přiblížil 85 procentům. Celkem je tak uloženo zhruba 37 TWh (37 miliard kWh neboli 3,35 miliardy m3).

Čerpání a ukládání: zásobníky RWE Gas Storage

Vývoj těžby a ukládání zemního plynu do zásobníků společnosti RWE Gas Storage v prosinci 2022. Zdroj: NET4GAS – Provozní data

Takové procento naplnění zásobníků na konci prosince je výjimečné. V minulých letech bývaly k 27. prosinci české zásobníky plné z méně než 75 procent. Přesně ped rokem, tedy v době, kdy Rusové přiškrtili objem dodávek plynu do zemí EU a způsobili tím skokový růst cen, byly zásobníky plynu u nás naplněny jen z 58 procent.

Jde to i bez ruského plynu

V této souvislosti je úsměvná propaganda o rychle mizejících zásobách plynu v evropských úložištích, kterou ještě před týdnem šířili Rusové. Dokonce i plynárenský koncern Gazprom to komentoval slovy, že „i když jsou plynové zásoby ve velkých evropských zemích blízko maxima, tak jim to negarantuje, že bez potíží zvládnou zimní sezónu.

Evropské země dělají vše proto, aby dodávky z Ruska nahradily importem z jiných zemí. Třeba Německo narychlo staví šest terminálů pro dovoz zkapalněného plynu (LNG). Cena zemního plynu se v posledních týdnech zklidnila, plyn s dodávkou v roce 2023 na nizozemské burze TTF od konce listopadu klesl ze 145 na 88 eur za MWh.

David Tramba