Prestižní zakázku za 2,4 miliardy korun na stavbu nového zdroje na biomasu v Brně získalo konsorcium společností Škoda Praha a OHLA ŽS. Zkušební provoz nového zdroje tepla je plánován již na podzim roku 2024, s plným výkonem se pak počítá o rok později. Vyplývá to z oznámení společností Teplárny Brno a Škoda Praha.
Zahájení stavby, která je za poslední dekádu svojí náročností jednou z největších v oboru teplárenství v Česku, symbolicky odstartovalo 9. června poklepání základního kamene, který svojí podobou připomíná odštípnutý kousek dřeva. Kromě samotné instalace štěpkového kotle s výkonem 43 MWt vznikne v rámci stavby také moderní sklad dřevní štěpky, který pojme zásoby na pět dnů.
Samotnému budování biomasového zdroje v areálu Brno-sever předcházela nultá etapa, kdy byly demontovány staré kotle na zemní plyn a těžké topné oleje. V předstihu bylo také vybudováno nové potrubní propojení pro centrální zásobování teplem mezi městskými částmi Líšeň a Lesná. Dodávku štěpky z odpadního dřeva v množství zhruba 80 tisíc tun ročně pro Teplárny Brno zajistí městská společnost Lesy města Brna.
„Modernizace provozu Brno-sever představuje pro brněnské teplárny nejvýznamnější projekt za posledních 20 let. Tento krok je v souladu s dnešními nároky a trendy ve výstavbě nových zdrojů tepla, kdy se hledají hlavně aplikace technologií navyšujících využití obnovitelných zdrojů. Jedním z nich je právě dřevní štěpka. Kromě zajištění stálé produkce spolehlivého tepla pro obyvatele města Brna nám instalace štěpkového kotle umožní zvýšit výrobu na stávajícím zdroji,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Celkové náklady na tuto stavbu dosahují 2,4 miliardy korun bez DPH a z větší části je pokryje dotace ve výši 1,66 miliardy korun z Modernizačního fondu. „Zbytek částky uhradí Teplárny Brno z úvěru Evropské investiční banky s návratností patnáct let,“ dodal Petr Fajmon.
„Vybudování a následné spuštění biomasového zdroje přinese Brnu dva zásadní benefity. Jednak se podaří zhruba o patnáct procent snížit spotřebu zemního plynu potřebného k vytápění, což povede i ke stabilizaci ceny tepla, jednak je to další významný krok k ozdravení životního prostředí a poklesu emisí. Cením si také toho, že i když jde primárně o projekt tepláren, podílí se na něm v kooperaci i další městské společnosti,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Doprava štěpky i odvoz spalin bude probíhat výhradně po železnici v uzavřených kontejnerech. Za tímto účelem bude zrekonstruována stávající železniční vlečka v areálu, která původně sloužila k dopravě mazutu, jehož spalování tady bylo definitivně ukončeno v roce 2011. Pro biomasový kotel bude využit i stávající 217,5 metru vysoký komín, který je dominantou městské části od roku 1982.
Teplárny Brno, které stoprocentně vlastní město Brno, jsou zatím závislé na výrobě tepla ze zemního plynu. Kvůli nárůstu jeho ceny musely od listopadu loňského roku zvýšit cenu o 113 procent na 1672 korun za GJ včetně DPH. Teplárny Brno se proto snaží závislost na zemním plynu snižovat, a to již zmíněným kotlem na biomasu, vyšším odběrem tepla ze spalovny SAKO Brno a výhledově i díky plánovanému horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany.
(red)