Krajský úřad Olomouckého kraje začal posuzovat projekt společnosti Veolia Energie ČR zaměřený na ekologizaci provozu Teplárny Olomouc. Jak se lze dočíst v dokumentaci pro řízení EIA, investor počítá s rekonstrukcí hnědouhelného kotle K5 na spalování upraveného komunálního odpadu a biomasy. Uvažuje také o pořízení nových technologií – elektrokotle či akumulace energie.
Tato investice navazuje na první fázi dekarbonizace Teplárny Olomouc, která proběhla v letech 2022 a 2023. Tedy došlo k rekonstrukci černouhelného kotle K3 na spalování zemního plynu. Druhý zde provozovaný kotel K5 má nejpozději do roku 2030 přejít na spalování tuhého alternativního paliva na bázi komunálního či průmyslového odpadu. V menší míře má spalovat také dřevní štěpku a agrární biomasu.
Změny se týkají také druhého teplárenského zdroje ve středomoravské metropoli – špičkové výtopny. Investor má v plánu odstavit dva starší kotle na topný olej a nahradit je novým plynovým kotlem o výkonu 50,5 MWt, který bude doplněn o turbínu s výkonem 12 až 20 MWe. Zatím bez dalších podrobností je v oznámení zmíněna možnost investice do elektrokotle, bateriového úložiště či horkovodního nízkotlakého akumulátoru tepla.
Teplárna společnosti Veolia Energie ČR pokrývá zhruba 40 procent potřeby tepla v Olomouci, zásobuje 29 460 domácností. Historie dodávek tepla prostřednictvím centralizované soustavy se zde datuje do roku 1951, hlavním palivem bylo tradičně uhlí. V letech 1997 až 2000 došlo k modernizaci olomoucké teplárny za 1,8 miliardy korun. Dalších 662 milionů korun bylo následně investováno do přechodu parní soustavy na horkovodní.
Skupina Veolia Energie je největším distributorem tepla v Česku. Prostřednictvím jedné z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě o délce 793 kilometrů dodává teplo a teplou vodu do 580 tisíc domácností. Energiemi zásobuje také více než 300 průmyslových podniků a 1800 dalších odběratelů, jako jsou například nemocnice, školy a podobně. Nabízí také dodávky elektřiny a plynu či služby v oblasti snižování spotřeby energií u zákazníků (EPC kontrakty).
Veolia Energie ČR investuje do postupné náhrady uhlí ve svých teplárnách. Jako první zahájila dekarbonizaci v Přerově, Frýdku-Místku a Kolíně, následovat bude přechod od uhlí ke spalování , tuhých alternativních paliv (TAP) v Teplárně Karviná. Největší energetický zdroj, Elektrárna Ostrava-Třebovice, přejde od uhlí k jiným palivům jako poslední, jak uvedl v rozhovoru pro Ekonomický deník obchodní ředitel skupiny Veolia Jakub Tobola.
David Tramba