INZERCE

Areál teplárny C-Energy Planá. Zdroj: fotobanka spol. C-Energy Planá

Teplárna na odpadky v Plané má stavební povolení, podobný projekt v Písku získal kladné stanovisko EIA

Další dvě zařízení na energetické využití odpadu, označované zkratkou ZEVO, se posunuly dále na své cestě k realizaci. Dopravní a energetický stavební úřad při ministerstvu průmyslu a obchodu v úterý vydal stavební povolení pro ZEVO v Plané nad Lužnicí. Ministerstvo životního prostředí ve stejný den schválilo v řízení EIA podobný záměr společnosti ZEVO Písek.

Záměr v Plané nad Lužnicí, za kterým stojí společnost C-energy, má spalovat maximálně 80 tisíc tun odpadního materiálu za rok. Je unikátní tím, že vedle zbytkového směsného komunálního odpadu bude spalovat také odpadní dřevní hmotu. Dopravní a energetický stavební úřad svůj souhlas podmínil naplněním několika podmínek, které zahrnují například limity vypouštěných emisí škodlivých látek nebo minimalizace nepříznivých dopadů na obyvatele okolních obcí a měst.

Jak Ekonomický deník již dříve informoval, společnost C-Energy chce v průmyslovém areálu v Plané nad Lužnicí postavit zdroj na spalování odpadu, který má zčásti nahradit bývalou uhelnou teplárnu v Táboře. Nový zdroj plánuje spustit do provozu v prvním čtvrtletí roku 2027. C-energy nyní hledá dodavatele této stavby v hodnotě zhruba 2,1 miliardy korun.

Razítko od MŽP po dvou letech

ZEVO v nedalekém Písku bude menší, ročně má spálit okolo 50 tisíc tun odpadu. Také zde je hlavním cílem nahradit spalování uhlí. Rozdílná je vlastnická struktura, za firmou ZEVO Písek stojí města Písek a Strakonice. Jedná se v pořadí již o třetí záměr spalovat odpad v Jihočeském kraji (tím zbývajícím je záměr Teplárny České Budějovice s kapacitou 160 tisíc tun odpadu za rok).

Řízení o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) v případě ZEVO Písek trvalo poměrně dlouho – celé dva roky. Ministerstvo životního prostředí nebylo s předloženou dokumentací spokojeno a dvakrát si vyžádalo její doplnění. Souhlas nakonec vydalo a jako obvykle jej doprovodilo řadou podmínek. Jedná se například o využití nejlepších dostupných technologií (BAT/BREF), monitorování emisí dioxinů či omezení hluku při výstavbě nového zdroje.

Navržené ZEVO Písek má sloužit jako zdroj tepla pro toto jihočeské město, který nahradí starý zdroj na uhlí. Výkon nového kotle má činit 14,5 MWt. Výrobu tepla zajistí spalovna společně s kotlem na dřevní štěpku, který už je v provozu. Investor v původní dokumentaci zmiňoval spuštění píseckého ZEVO na konci roku 2025, což už vzhledem k dlouhému povolovacímu řízení není reálné.

Čtyři fungují, páté se už staví

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města chystá zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak plánovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.

Další zdroje na využití odpadu jsou v tuto chvíli ve fázi přípravy – a jedna se už staví. Společnost United Energy ze skupiny EPH odstartovala na konci srpna výstavbu ZEVO v areálu teplárny Komořany u Mostu. Počítá zde s energetickým využitím až 150 tisíc tun komunálních odpadů ročně. Více o chystaných záměrech na energetické využití odpadu se dočtete ve zprávě Spalovna odpadu v Komořanech u Mostu se už staví. Jak jsou na tom další projekty se zkratkou ZEVO?

David Tramba