INZERCE

Teplárna České Budějovice se chystá nahradit uhlí biomasou. Foto: tisková zpráva Komerční banky

Teplárna České Budějovice postaví kotel na biomasu, financování zajistí Komerční banka

Komerční banka a Teplárna České Budějovice (TČB) uzavřely smlouvu o financování výstavby parního kotle na spalování dřevní štěpky. Výše úvěru je 1,6 miliardy korun, jeho splatnost končí v roce 2039. Jedná se jeden ze tří kroků, díky kterým TČB ukončí výrobu tepla z hnědého uhlí.

Odchod od uhlí je v souladu s koncepcí dlouhodobé podnikatelské činnosti, která byla v roce 2020 schválena stoprocentním akcionářem TČB, kterým je město České Budějovice. Cílem je kompletní výměna dosluhujících hnědouhelných kotlů za nízkoemisní zdroje. Vytápění jihočeské metropole má v příštích letech zajistit kombinace tří zdrojů – horkovodní napáječ z Jaderné elektrárny Temelín, kotel na biomasu a zařízení na energetické využívání odpadů (ZEVO).

Ambicí Komerční banky je být lídrem v oblasti udržitelných investic na českém finančním trhu. „Naším cílem je chovat se zodpovědně k prostředí, v kterém žijeme a podnikáme. V podobných projektech, které jsou zaměřeny na energetickou transformaci mohou klienti KB vždy počítat s naší plnou podporou. Skutečnost, že nezůstává pouze u slov, je nárůst zájmu o financování projektů s jasně definovaným pozitivním environmentálním nebo sociálním dopadem,“ uvedla v tiskové zprávě Radka Turková, výkonná ředitelka pro Korporátní a municipální bankovnictví Komerční banky.

Jak Ekonomický deník uvedl loni v dubnu, TČB chce spalovat až 160 tisíc tun komunálního odpadu ročně, a to v novém energetickém zdroji v teplárně Vráto. Zdroj typu ZEVO ročně vyrobí 630 terajoulů tepla a díky 14megawattové turbině také zhruba 50 milionů kilowatthodin elektrické energie. Proces posuzování vlivu záměru (řízení EIA) skončil letos v dubnu vydáním kladného stanoviska ze strany ministerstva životního prostředí.

Třetí záměr – horkovod přivádějící teplo z Jaderné elektrárny Temelín, měl být už v tuto chvíli hotový. Jenže není. Generální dodavatel stavby, podnik Tenza, totiž loni v únoru zkrachoval a zanechal po sobě nedokončené dílo. Až loni v prosinci našel ČEZ náhradního dodavatele, kterým je sdružení firem ELTE a Energie – stavební a báňská. Hodnota zakázky dosahuje bezmála 1,7 miliardy korun.

David Tramba