Společnost C-Energy Planá dokončila propojení páteřních rozvodů tepla v Táboře se soustavou v Plané nad Lužnicí a Sezimově Ústí. Teplo obsažené v horké vodě pro topení i ohřev vody tak může odebírat z energetického zdroje C-Energy v Plané nad Lužnicí další část odběratelů ve městě. A to za nižší cenu oproti původním dodávkám z Teplárny Tábor.
Propojení horkovodních soustav je součástí rozsáhlého projektu konverze parovodů v Táboře na moderní horkovodní soustavu. Finančně i technicky náročný projekt má umožnit do roku 2023 přeměnu veškerých primárních parních rozvodů tepla v Táboře na horkovodní rozvody. Tím se sníží tepelné ztráty až o 17 procent.
„Do května 2023 bychom chtěli teplo v táborské aglomeraci dodávat výhradně ve formě horké vody z moderního zdroje C-Energy v Plané nad Lužnicí. S dodávkami páry počítáme pouze pro průmyslové využití,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel a spoluvlastník firmy C-Energy Planá.
Díky sloučení bývalé Teplárny Tábor se společností C-Energy Planá a přechodu na zásobování teplem celé táborské aglomerace z jednoho zdroje došlo již v letošním roce v Táboře ke snížení cen tepla. Od ledna cena pro domácnosti v Táboře klesla ze 713 na 673,30 koruny za gigajoule.„Od 1. srpna zároveň došlo díky propojení horkovodních soustav k poklesu ceny pro další odběratele v Táboře,“ doplnil Ivo Nejdl.
Série investic za víc než 2 miliardy korun
Investice C-Energy do celkové konverze rozvodů tepla v Táboře přesáhnou do roku 2023 hranici 300 milionů korun. Důležitým přínosem projektu bude kromě nižších cen tepla pro odběratele také významné prodloužení životnosti páteřních rozvodů až na 40 let. První z celkem pěti plánovaných etap stavebních prací zahájila C-Energy v oblasti Pražského sídliště v květnu letošního roku.
Investiční skupina Carpaterra Capital Partners, za níž stojí byznysmeni Michal Šušák a Ivo Nejdl, vlastní teplárnu v Plané nad Lužnicí od roku 2011. Krátce po akvizici spustili noví majitelé vlnu investic za více než dvě miliardy korun. V první fázi nahradili staré práškové uhelné kotle za moderní fluidní kotle a za plynové motory, později následovalo pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště energie.
Nyní se chystá konverze uhelných kotlů na spalování biomasy. Do příštích let chystají vlastníci teplárny v Plané další velké investiční záměry. V roce 2024 chtějí vybudovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 8 megawattů a druhé bateriové úložiště s kapacitou 6 MWh, doplněné o výrobu vodíku pro využití v autobusové dopravě. Po roce 2025 by mohl přijít na řadu projekt energetického využití odpadu z regionu Táborska.
Tomáš Rovný