INZERCE

Průzkumné ložisko lithia se rozkládá na ploše přibližně 150 km2 a zahrnuje území měst Speyer, Schifferstadt a okresu Rhein-Pfalz až po sousední okres Bad Dürkheim. Na fotografii Rýn ve Speyeru. Foto: Pixabay

Teplá voda z údolí Rýna bude využita k výrobě geotermální energie. Firmy prozkoumají i možnost těžby lithia

Německé společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadt chtějí využít potenciál geotermální energie (geotermálního tepla) v podloží údolí Horního Rýna. Na minerály bohatou termální vodu chtějí také prozkoumat kvůli možné těžbě lithia. Společnost Stadtwerke Speyer to oznámila na svém webu.

Německé regionální energetické společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadt chtějí prozkoumat možnosti dobývání lithia z podloží řeky Rýn v západním Německu.

Kromě výroby tepla a elektřiny totiž nabízí termální voda, bohatá na minerály, v podloží Hornorýnského vrásnění také možnost těžby tolik žádaného nejlehčího alkalického kovu.

Tato surovina, pro kterou v současné době neexistuje alternativní využití, se používá především v bateriích elektromobilů a mobilních zařízeních, jako jsou chytré telefony.

Zejména v důsledku geopolitické situace na trhu poptávka v posledních měsících prudce vzrostla.

Společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadt si tento potenciál společně zajistily schválenou žádostí o průzkum ložiska lithia.

„Lithium se dosud těžilo převážně v zámoří a nezřídka za nelidských a životnímu prostředí škodlivých podmínek. Bylo by proto velkým přínosem, kdyby bylo možné těžit alkalické kovy v Německu při dodržení všech nezbytných ochranných opatření a sociálních norem. Poptávka je obrovská a bude mít tendenci i nadále rychle růst. Německo a Evropa by se tak navíc staly méně závislými na mezinárodním dovozu. Energetická krize nás naučila, jak je to důležité. O to důležitější je využít stávající potenciál,“ zdůrazňuje starostka města Speyer a předsedkyně dozorčí rady Stadtwerke Speyer Stefanie Seilerová.

O této perspektivní koncepci je přesvědčena i starostka města Schifferstadt Ilona Volk, která v této souvislosti poukazuje na inovativní a kooperativní partnerství mezi oběma městskými komunálními podniky ve Schifferstadtu a Speyeru.

„S rostoucím trhem elektromobility nabývá lithium, které je potřebné pro výrobu lithium-iontových baterií, stále většího významu a v Hornorýnském úvalu ho lze těžit způsobem šetrným k životnímu prostředí,“ říká jednatel společnosti Stadtwerke Speyer Wolfgang Bühring.

Průzkumné ložisko lithia s názvem „Materia“ odpovídá ložisku „Rhein-Pfalz“ pro geotermální energii. Rozkládá se na ploše přibližně 150 km2 a zahrnuje území měst Speyer, Schifferstadt a okresu Rhein-Pfalz až po sousední okres Bad Dürkheim.

„Před zahájením vrtných prací pro vývoj termální vody je třeba nejprve důkladně poznat geologickou strukturu podloží až do hloubky několika kilometrů,“ informuje zástupce vedoucího závodu městského podniku Schifferstadt Gerd Baumann.

To je základním předpokladem pro určení nejlepších cílů vrtů, které umožní bezpečnou a co nejvyšší produkci termálních vod.

„Státní úřad pro geologii a hornictví (LGB) nedávno zveřejnil stávající geologické údaje. Naši odborníci v současné době vyhodnocují data,“ říká Gerd Baumann.

Na základě toho geologové a geofyzici naplánují další průzkum podloží a rozhodnou, zda bude nutné provést další sběr dat prostřednictvím měření.

„Všechna šetření se týkají jak těžby tepla a elektřiny, tak i těžby lithia,“ upřesňuje Wolfgang Bühring a dodává: „Do léta 2023 by měly být určeny možné lokality. V dohledné době plánujeme pro tento projekt založit společnou firmu se Stadtwerke Schifferstadt.“

(nik)