To jsou ale paradoxy pane Vaněk, chtělo by se použít známou větu z absurdního dramatu Václava Havla – Audience. Bývalý šéf celorepublikových hasičů – generál poručík Drahoslav Ryba – v půlce července předčasně opustil svůj post, aby získal lukrativní místo styčného důstojníka hasičů v Bratislavě. Neuběhly ani dva týdny a Ryba se objevil jako jednička kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO na Vysočině. Pokud mandát ve Sněmovně získá, místo přidělence na Slovensku podle svých slov opustí.
To hasiči neuslyší rádi. Jejich šéf Drahoslav Ryba se 18. července vzdal svého mandátu skoro půl roku před jeho ukončením a nastoupil jako styčný důstojník hasičů při českém velvyslanectví na Slovensku. Za standardních okolností jde o minimálně tříletou misi s velmi dobrým finančním zajištěním, s možností prodloužení. Jenže neuplynuly ani dva týdny a generálporučík se objevil na kandidátce hnutí ANO pro volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO v kraji Vysočině. Z druhého místa Drahomíra Rybu doplní poslankyně Monika Oborná.
Podle interních informací z hnutí si Drahoslava Rybu vybral sám předseda ANO Andrej Babiš.
Volba jeho marketérů dává smysl. Preference hnutí se nevyvíjejí po dvou vládních obdobích úplně ideálně.
Známý hasič proto není pro ANO vůbec špatná volba. Stačí slíbit finanční podporu dobrovolným hasičům, kteří jsou na každé větší vesnici, a volební sukces z předchozích let může napodobit již vyzkoušený, a nutno říct velmi úspěšný, lov na důchodce.
Jde o podobný fungující model, jako nasadit na kandidátky sportovce a slíbit podporu lokálním sportovním buňkám.
A co je důležité podotknout? Jako jednička hnutí ANO má generálporučík Ryba místo v Poslanecké sněmovně za kraj Vysočina, kde má ANO tradičně velkou podporu, téměř jisté.
Nevnímá Ryba jako problém, že obsadil místo v Bratislavě, a že by z něj za pár měsíců odešel?
„Když vyhraju volby, samozřejmě budu muset ukončit činnost přidělence,“ řekl Ekonomickému deníku Drahoslav Ryba.
To, že se před necelými dvěma týdny stal styčným důstojníkem hasičů na Slovensku, a před dvěma dny pak jedničkou vysočinské kandidátky hnutí ANO do Sněmovny, jako problém Ryba nevnímá.
„Nevím ani, jak uspěji ve volbách a rozhodnutí o tom, že budu kandidovat padlo včera,“ dodal ve čtvrtek do telefonu generál Ryba.
Skončil dřív, aby nastoupil na Slovensko
Ekonomický deník plánování přestupu šéfa hasičů na lukrativní post Slovensko sledoval od jara. A jeho predikce se do puntíku naplnila.
Ekonomický deník v půlce března informoval o tom, že v hlavě celorepublikového šéfa hasičů zraje nápad, kam zamíří na sklonku svého mandátu. Ten si kvůli vyslání na misi na Slovensko Ryba ještě zkrátil, protože místo po předchůdci muselo být obsazeno v reálném čase.
Styčného důstojníka na ambasádě na Slovensku nemá jen česká policie, ale nějaký čas i čeští hasiči. Pozice, o níž se v kuloárech hovoří jako o „trafice za zásluhy“, bývá obsazována standardně na tři roky, s možností prodloužení na dva roky.
Post je velmi zajímavý i finančně, ale přesnou sumu příjmů a benefitů není snadné se dozvědět.
Teplé a klidné místo za zásluhy ve sboru, navíc s dietami, služebním vozem a veškerým servisem. Takto se s nadsázkou v policii a u hasičů hovoří o místě styčného důstojníka na velvyslanectví v Bratislavě. Není třeba znát cizí jazyk, u Dunaje češtině rozumějí.
Policejními přidělenci byli v minulosti dva bývalí šéfové sboru: Jiří Kolář a Petr Lessy. Nyní je jím Marián Paštinský – pravá ruka bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který je v Bratislavě ambasadorem.
Hasiči měli do 18. července v Bratislavě teprve prvního zástupce: byl jím brigádní generál Josef Slavík. Obvykle trvá období výkonu na této pozici tři roky, s možností prodloužení o další dva roky. Slavíkův konec ve funkci nastal 18. července.
Funkční období generálporučíka Drahoslava Ryby, ve funkci generálního ředitele Hasičského záchranného sboru, mělo skončit nejpozději uplynutím pětileté doby trvání tohoto období, tedy nejpozději k 31. 12. 2021.
„Do ukončení funkčního období pana generálního ředitele jsou veškeré úvahy o jeho dalším působení předčasné,“ zareagoval v půlce března na otázky Ekonomického deníku mediální zástupce hasičů Rudolf Kramář.
„Moje funkční období musí letos ze zákona skončit. Chystal jsem se odejít o něco dříve, ale neodchází se od rozdělané práce. Žádost o ukončení služebního poměru jsem tedy podal až po skončení nouzového stavu, a tak, abych odcházel dříve, než začnou každoroční vyjednávání o rozpočtu. Nový ředitel tak bude mít dostatek času se na vše připravit,“ odůvodnil Drahoslav Ryba svůj předčasný konec ve funkci na webu hasičů.
Datum jeho odchodu z funkce se přitom přesně kryje s datem odchodu prvního přidělence Josefa Slavíka. Akreditace ze strany Slovenské republiky skončila generálu Slavíkovi k 18. červenci a v tentýž den skončil generál Ryba ve funkci šéfa celorepublikových hasičů.
Chci si užívat roli dědečka
Jak se stal generál Ryba hasičským přidělencem v Bratislavě?
„Generálpororučík Ryba se přihlásil do přijímacího řízení na pozici referenta zahraničních služeb a zahraničních vztahů na Slovensku, které proběhlo v dubnu 2021, tedy s předstihem, aby byla zajištěna kontinuita výkonu funkce. Následně po souhlasu ministerstva zahraničních věcí České republiky byl generálporučík Ryba vyslán na práci na Slovensku při velvyslanectví ČR v Bratislavě. Nejedná se o jmenovanou pozici,“ sdělil Ekonomickému deníku mediální zástupce hasičů Rudolf Kramář.
Potvrzuje tím informace Ekonomického deníku, že už v půlce března se Ryba chystal do Bratislavy. Jen to hasiči nechtěli přiznat.
„Nedávno se mi narodila vnučka, takže se vlastně těším na novou etapu života, až si budu užívat roli dědečka. Na důchod se však ještě necítím. Je mi 59 let, a chtěl bych ještě zužitkovat zkušenosti, které jsem za těch 36 let u hasičů získal, abych pomohl naší republice zase z jiné perspektivy. Ze služeb státu ani hasičů tak ještě neodcházím, nově budu zastávat pozici přidělence HZS ČR při zastupitelském úřadu ČR v Bratislavě. Náplní práce je zejména spolupráce a výměna informací ČR a SR v oblasti požární ochrany, zásahové činnosti hasičů, ochrany obyvatelstva a krizového řízení, ale třeba také organizování mezinárodních návštěv, účast na odborných konferencích a řada dalšího,“ stojí dále na webu hasičů.
Post styčného důstojníka hasičů v Bratislavě lze považovat za lukrativní. Pojí se s ním příjmy kolem 150 tisíc korun měsíčně.
„Z hlediska Hasičského záchranného sboru ČR je vždy odvislé podle tabulkového zařazení daného příslušníka nebo zaměstnance, který zde působí. V daném případě se jedná o pozici v zaměstnaneckém poměru. Za HZS ČR má styčný důstojník nárok vedle platu na finanční náhrady, závislé podle dané lokality, což je vypočítáváno podle metodik Ministerstva zahraničních věcí. Styčný důstojník má zázemí v daném místě (např. kancelář v rámci velvyslanectví) a má nárok na služební vozidlo, mobilní telefon a PC. Ostatní je placeno osobami působícími v zahraničí,“ odvětil na otázku Ekonomického deníku mediální zástupce hasičů Rudolf Kramář.
Jan Hrbáček