Krajský úřad Ústeckého kraje odsouhlasil záměr společnosti For H2Energy na výrobu vodíku v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Fakticky se jedná o změnu dříve oznámeného záměru, kdy chtěl investor ještě vyrábět zelený vodík s využitím elektřiny z fotovoltaické elektrárny. Nově počítá s využitím elektřiny z rozvodné soustavy.
Podle oznámení pro řízení o dopadu záměru na životní prostředí (EIA) počítá investor s pořízením osmi pětimegawattových elektrolyzérů, které mohou vyrobit elektrolýzou vody až 6237 tun vodíku za rok. Současně pořídí tři motory na zemní plyn o celkovém výkonu 8,2 MW, které budou vyrábět elektřinu pro zónu Triangle a případně také dodávat služby výkonové rovnováhy pro ČEPS. Plynové zdroje mohou vedle zemního plynu spalovat i jeho směs s vodíkem.
Posouzení proběhlo hladce
Jedná se o první etapu projektu s názvem „Stanice pro výrobu vodíku v průmyslové zóně Triangle.“ Podle rozhodnutí úředníků Ústeckého kraje tento záměr „nemůže mít významný vliv na životní prostředí a nebude posuzován podle příslušného zákona.“ K záměru neměla vážné výhrady Rada Ústeckého kraje, Městský úřad v Žatci ani jiní účastníci zjišťovacího řízení.
Původní záměr, který firma For H2Energy oznámila na konci roku 2023, zahrnoval vybudování fotovoltaické elektrárny o výkonu 3,97 MW. Výroba zeleného vodíku by v takovém případě dosahovala 712 tun za rok. Celkové roční množství elektrické energie potřebné k výrobě předpokládaného množství vodíku bylo 40,6 GWh, což znamená, že vlastní zdroj by pokryl jen jednu desetinu potřeby. Zbytek elektřiny chtěl investor dokupovat ze sítě, a to s certifikátem původu obnovitelné energie.
Výstavba vodíkového hospodářství v průmyslovém areálu Triangle je jedním z velkých investičních projektů v Ústeckém kraji, který má získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace. Tento evropský program je zacílený na regiony postižené útlumem těžby uhlí a tradičního průmyslu. Podle dřívějších informací měla výše investice dosahovat více než 790 milionů korun, z toho dotace by pokryla 320 milionů.
Mohlo by vás zajímat
Orlen Unipetrol narazil na nesouhlas úřadu
Povolení v rámci procesu EIA ještě neznamená, že má investor vše jisté. Nedávno se o tom ve stejném regionu přesvědčil Orlen Unipetrol, který chtěl na volné ploše mimo areál litvínovské rafinerie postavit velkou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 40 megawattů. Vyrobená elektřina měla posloužit k produkci zeleného vodíku, který by nahradil část toho „šedého“ při výrobě motorových paliv.
Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, však vydal nesouhlasné Jednotné enviromentální stanovisko (JES), čímž projekt zablokoval. Vadilo mu ohrožení chráněných druhů živočichů i záměr vykácet dřeviny na ploše deseti hektarů. Orlen Unipetrol následně uvedl, že projekt přepracuje tak, aby vyhověl požadavkům krajských úředníků.