INZERCE

Švýcarská vesnice Samnaun je eldorádem pro motoristy. Litr benzinu tam stojí necelých 1,50 eur, nafta 1,60 eur. Foto: vesnice Samnaun

Tankovací ráj. Vesnice s osmi sty obyvateli a pěti čerpacími stanicemi, kde litr benzínu stojí jen 1,50 eur

Ve Švýcarsku leží malá obec, která se dostává na titulní stránky novin především kvůli jedné věci: levným cenám benzinu a nafty. Samnaun je odedávna známý jako „tankovací ráj“; jeho obyvatelé profitují z benzinové a naftové turistiky. Tento obchodní model ale začíná narážet na své limity, upozornil německý týdeník Focus.

Ve švýcarské obci Samnaun můžete podniknout dvě hlavní věci: natankovat a nakoupit. Alespoň k tomuto závěru dojdete, když zadáte název místa do Googlu. „Samnaun Shopping“ nebo „Samnaun tanken“ jsou jen dvě z kombinací, které vyhledávač nabízí.

A to není náhoda. Samnaun, malé městečko v Alpách, je považováno za „tankovací ráj“. Litr benzinu tam stojí necelých 1,50 eur, nafta 1,60 eur. To si můžete přečíst na webových stránkách nákupního centra Acla da Fans.

Samnaun je tzv. vyloučenou celní oblastí; ještě před 110 lety se do této horské vesnice dalo dostat pouze přes Rakousko. Bezcelní status měl být ve skutečnosti zachován pouze do doby, než bude vybudována přímá spojovací silnice do Švýcarska.

Ale i po otevření v roce 1912 zůstalo vše při starém. Protože speciální status odstraňuje daň z minerálních olejů, jsou benzin a nafta v obci s 800 obyvateli výrazně levnější než ve zbytku Švýcarska a v sousedních zemích.

Jedna z pěti bezcelních pump ve švýcarském Samnaunu. Foto: vesnice Samnaun

Tankovací cestovní ruch: Samnaun vybere na daních 1,5 milionu eur ročně

Němci a Rakušané tak do alpské vesnice přijíždějí téměř každý den, aby natankovali svá vozidla. Jak informovala Schweizer Radio und Fernsehen (SRF), mnozí tankují palivo nejen do svých aut, ale také do kanystrů.

„Tankovací cestovní ruch obecně existuje mezi regiony v blízkosti hranic,“ řekl švýcarský výzkumník cestovního ruchu Frieder Voll v rozhovoru pro FOCUS online. Působí na Univerzitě aplikovaných věd v Graubündenu, kde se zabývá dopravou, agroturistikou a udržitelným rozvojem cestovního ruchu.

Vzhledem k tomu, že ceny pohonných hmot kvůli konfliktu na Ukrajině značně kolísají, může se podle odborníka vyplatit natankovat v zahraničí.

„Samnaun je však velmi zvláštní, protože je to bezcelní oblast a samozřejmě se tam pracuje s velmi nízkými cenami,“ připomíná.

Voll také zdůrazňuje, že obec s 800 obyvateli a pěti čerpacími stanicemi je velmi izolovaná. Cesta se tedy nevyplatí každému.

Přesto: Samnaun dosud profitoval a profituje z tankové turistiky. Podle zprávy ze Süddeutsche Zeitung získává obec z obchodu s pohonnými hmotami 1,5 milionu eur ročně na daních z podnikání. Na snímcích z vesnice je také vidět mnoho exkluzivních obchodů s hodinkami, šperky a alkoholem.

Obchod je nedílnou součástí DNA této obce s 800 obyvateli. V 50 bezcelních obchodech si návštěvníci mohou koupit drahé výrobky za relativně nízké ceny. U některých položek je cenové zvýhodnění až 50 procent, píše SRF.

„Nákupní turistika je pro Samnaun důležitým odvětvím ekonomiky, a to jak pro maloobchodníky, kteří provozují obchody a čerpací stanice, tak pro komunitní a rekreační turistiku,“ vysvětlil starosta Samnaunu Karl Jenal v rozhovoru pro FOCUS online. Osvobození od cla označuje za jedinečnou prodejní nabídku.

Jak dlouho však budou obchody v nákupním ráji Samnaun prosperovat, není jasné. Nákupní eldoráda už nejsou tím, čím byly před 20 lety. Již dlouho lze přes internet levně koupit téměř vše.

„Prodej různých skupin výrobků se kvůli online obchodu prudce snížil,“ říká Jenal. Ukazují to i údaje zveřejněné deníkem Süddeutsche Zeitung. Podle nich činil obrat bezcelních prodejců v horské vesnici v roce 2010 téměř 120 milionů franků. O osm let později to bylo jen 88 milionů.

Také cestovní ruch s pohonnými hmotami by mohl brzy upadnout. Arno Jäger, bývalý představitel obce a historik obce, v rozhovoru pro SRF předpověděl masivní propad – kvůli změně dopravy.

Lidé, kteří jezdí elektromobily, přece nepotřebují levný benzín. Možná ani nepřijdou do vesnice s 800 obyvateli.

Jäger věří, že turisté, kteří tankují benzín v Samnaunu, „budou stále častěji minulostí“. Předseda společenství Jenal také řekl listu Süddeutsche Zeitung, že obchod s pohonnými hmotami je „ukončeným modelem“. Tento obrat změní Samnaun, i když ne okamžitě.

Výzkumník v oblasti cestovního ruchu Voll si přesto myslí, že Samnaun „láká hosty velmi pestrou kyticí témat“. Vždyť obec s 800 obyvateli je také součástí Silvretta Areny, jedné z největších lyžařských oblastí v Alpách.

Obyvatelé Samnaunu proto přemýšlejí o nových obchodních modelech.

„Díky své nadmořské výšce má Samnaun větší jistotu sněhu než jiná lyžařská střediska,“ říká starosta obce Jenal. Podle jeho názoru je to „argument v mezinárodní konkurenci, který by se neměl podceňovat“.

Je také přesvědčen, že rekreační turistika v Samnaunu „může v budoucnu nabýt ještě většího významu, zejména letní turistika“.

K tomu by mohly přispět luxusní nemovitosti, které se v současnosti staví. Podle SRF má být například v Samnaunu postaven pětihvězdičkový hotel. Otevření je plánováno na prosinec.

Je tedy docela možné, že Samnaun bude mít za pár let zcela novou image. A komunita bude známá nejen jako ráj pro lovce výhodných nákupů, ale také jako útočiště pro bohaté turisty.

(nik)