Vedení Ruska chce zřejmě vytvořit na případně dobytém území Ukrajiny nový stát. Podle interního dokumentu by se tento stát mohl jmenovat nový „Jižní Rusko“. Rusové kvůli tomu chtějí uspořádat referendum. Vyplývá to z utajovaného dokumentu. Z metadat dokumentu lze vyčíst, že byl v počítači Romana Romanova, vysokého funkcionáře Putinovy strany. Dokument údajně prošel i rukama poradců oligarchy Konstantina Malofejeva. Podnikatel dlouhodobě financuje ruské aktivity v Donbasu. Mimo jiné je na sankčním seznamu USA a EU.

Rusko chce zřejmě na Ukrajině vytvořit nový stát: Jižní Rusko. Informovala o tom ukrajinská rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda s odkazem na dokument vrcholných politiků Putinovy strany.

Z dokumentu ale není jasné, která území má tento v plánech malovaný nový stát zahrnovat.

Jasné však je, že Rusko se v současné době snaží zcela ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast.

Kromě toho vojáci bojují o oblast od města Cherson po Mariupol. Další dobývání probíhá směrem na města Záporoží a Dněpr.

Mohlo by vás zajímat

Podle tajného dokumentu „Jihoruská lidová rada bere moc do svých rukou“.
Dokument nese název „Manifest Jihoruské lidové rady“ a je datován 16. dubna.

Autoři v něm prohlašují, že Ukrajina ztratila legitimitu v důsledku revoluce na Majdanu v roce 2014. Manifest navazuje na nepodložený příběh o sesazení tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče z funkce. Od té doby na Ukrajině vládnou „nacisté“.

Autoři manifestu mimo jiné píší: „V reakci na teror a zavádění nacistické ideologie ze strany bývalého státu Ukrajina bere Jihoruská lidová rada moc do svých rukou a zakládá nový stát Jižní Rusko.“

Ruský jazyk by se tak zrovnoprávnil s ukrajinštinou.

„Tento nový stát vytváříme na základě jednoty trojjediného ruského národa – Ukrajinců, Bělorusů a Rusů.“

Tento propagandistický výběr slov je převzat z dřívějších oznámení. V nich se znovu a znovu objevoval cíl vybudovat „Novorusko“, nové Rusko.

Strach Ukrajiny z falešných referend

„K vytvoření takového státu by Rusové pravděpodobně využili referenda – stejně jako při anexi Krymu v roce 2014, kdy prezident Vladimir Putin pomocí referenda naznačil, že obyvatelé Krymu skutečně chtějí patřit k Rusku,“ uvádí německý týdeník Focus.

V nejbližších dnech se takové referendum očekává v jihoukrajinském Chersonu. Ukrajinské vedení v regionu se obává, že by takové referendum bylo zmanipulované. Cherson je pod ruskou kontrolou, ale opakovaně čelí odporu obyvatelstva.

Rusko údajně plánuje referendum i pro Doněckou a Luhanskou oblast. Jak tvrdí investigativní platforma Meduza, tyto akce se mají konat 14. a 15. května.

Kdo stojí za manifestem?

Jak dále uvádí Rádio Svobodná Evropa, metadata dokumentu napovídají o jeho možných autorech. Roman Romanov, vysoký funkcionář Putinovy strany, je údajně buď autorem dokumentu, nebo se minimálně podílel na jeho vzniku.

Dokument údajně prošel i rukama poradců oligarchy Konstantina Malofejeva. Podnikatel dlouhodobě financuje ruské aktivity v Donbasu. Malofejev je mimo jiné na sankčním seznamu USA a EU.

(nik)