INZERCE

Zásah elitní slovenské policejní jednotky. Foto: Policie Slovenské republiky

Tajné schůzky na lovecké chatě u slovenských Levic. Expremiér Fico a lidé kolem něj ladili noty na výslechy

Vyšetřovali podezření z pytláctví, ale nahráli schůzky druhdy nejmocnějších mužů Slovenska, v čele s bývalým premiérem Robertem Ficem. Slovenští detektivové zaznamenali rozhovory z tajných schůzek mezi expremiérem, Robertem Kaliňákem, advokáty Markem Parou Pavlem Gašparem (synem bývalého policejního prezidenta) a oligarchou Miroslavem Bödörem. První podobnou kauzu, s krycím názvem Gorila, Fico a jeho lidé před lety jakž takž ustáli. Ta druhá je už ale může politicky „usmrtit“. Řada lidí z politického, obchodního a advokacie se totiž zjevně snažila ovlivnit stíhání nejzávažnějších trestních případů. Přepisy ze záznamů zveřejnil například server Aktuality.sk.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) pije na konspiračních schůzkách kolu. Pil ji i 22. března 2006 v bytě v Vazovově ulici v Bratislavě, kde se zeptal bývalého šéfa Penty Jaroslava Haščáka, co říká „na očistné procesy ve Směru“. Jednali spolu s Fedorem Flašíkem o financování strany a jejích mecenáších (Juraj Široký, Vladimír Poór, Ivan Kiňa). Hovořilo se také o obchodních plánech Penty ve zdravotnictví. Fico popsal zesnulého Pavla Pasku jako svého muže ve zdravotnictví. Kauza dostala krycí jméno Gorila notně změnila rozložení misek vah vlivu ve slovenské politice.

Kolo pil Robert Fico také na konspirační schůzce na loveckém chatě u Levic, kde se setkal s oligarchou Miroslavem Bödörem a právníky – Markem Parem a Pavlem Gašparem. Mají společné plány na osvobození bývalého policejního šéfa Tibora Gašpara (otec právníka Gašpar) a Norberta Bödöra (syna oligarchy Miroslava Bödöra).

Na chalupě se objevil i bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák, přišel si pro „noty“, jak svědčit.

Dozorující státní zástupce Úřadu zvláštního žalobce doplnil svůj návrh na prodloužení vazby obžalovaných v rámci akce Očistec Národní kriminální agentury (NAKA) o videozáznamy a audionahrávky.

Slovenská zvláštní prokuratura tvrdí, že videa ze setkání ukazují, že „několik osob z politického, obchodního a advokacie se snažilo ovlivnit vyšetřování nejzávažnějších trestních případů, zdiskreditovat a kriminalizovat vyšetřovatele NAKA a dozorující státní zástupce.

„Vazby a společné zájmy lidem okolo Roberta Fica zůstaly. Tito lidé ztratili moc, kterou měli za vlády Fica, ale touha se zachránit je drží pohromadě, vědí, že není jiná cesta. Pokud se někdo z nich zlomí a začne mluvit, vezme ostatní s sebou,“ napsal slovenský server Aktuality.sk.

„Potřebují válku v policii a státním zastupitelství. Potřebují předčasné volby a návrat do čela státu. Musí převzít bezpečnostní složky. Zrušit vyšetřování. A pak se pomstít. Robert Fico nemá na výběr. Stejně tak Kaliňák. A syn Tibora Gašpara a otec Norberta Bödöra udělají cokoliv, aby pomohli svým rodinám. Pokud tomu tak je, hrozí zúčastněným pánům vyšetřování a stíhání,“ píše dále server.

Co se dělo na chatě? A co říká Fico?

Podle serveru Aktuality.sk policie loveckou chatu u Levic monitorovala několik dní. Ze schůzek mezi Ficem, Bödörem a dalšími byly nahrány hodiny zvukových i kamerových záznamů a zapsány stovky stránek přepisů rozhovorů.

Nešlo jen o neformální jednání vyjmenovaných lidí, řešili také aktuální kauz, přípravy tiskových konferencí, trestní řízení policejního exprezidenta Gašpara, oligarchy Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a dalších.

„Dne 22. října státní zástupce Úřadu speciální prokuratury doplnil svůj návrh na rozšíření vazby obžalovaných v kauze Očistec o videozáznamy a audiozáznamy získané postupem podle § 114 trestního řádu na základě usnesení soudce pro přípravné trestní řízení v jiné trestní věci, kterou Úřadu speciální prokuratury nedozoroval,“ objasnila agentuře TASR mluvčí Generálního státního zastupitelství Slovenské republiky Jana Tökölyová.

Jak zdůraznila, vytvořené videozáznamy a audionahrávky (a jejich doslovné přepisy) potvrzují snahu několika osob z politického, obchodního a advokátního prostředí ovlivnit stíhání v nejzávažnějších trestních kauzách.

„Současně diskreditovat a kriminalizovat vyšetřovatele NAKA a státní zástupce Úřadu speciální prokuratury, jakož i úniky informací od některých orgánů, prosazujících právo, nepovolaným osobám,“ dodala.

Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a další bývalí vysocí policisté byli zadrženi v rámci loňské operace NAKA s krycím jménem Očistec. Mezi jinými byli zadrženi bývalý ředitel protikorupční jednotky Róbert Krajmer, Marián Zetocha, bývalý šéf NAKA Peter Hraško a bývalý šéf národní finanční policejní jednotky Bernard Slobodník a další. Několik z nich je nadále stíháno ve vazbě.

V případu padla obvinění z trestných činů založení, zosnování a podpory zločinecké skupiny, zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Podezřelí jsou ve vazbě proto, aby nemohli ovlivňovat svědky na svobodě a pokračovat ve své trestné činnosti.

„Dnešní den je jen potvrzením, že demokracie a právní stát jsou na Slovensku v totálním rozvratu,“ reagoval na práci policie a zvláštního prokurátora Robert Fico.

„Setkával jsem se s právníky nevinných lidí a budu se s nimi setkávat, abych měl dostatek informací pro svou politickou práci. Z tohoto absurdního odposlouchávání se nikdo nedozví víc, než o ode mě uslyší na tiskových konferencích,“ dodal šéf Smeru-SD.

Školili ho na výslech

Policii se podařilo zaznamenat schůzky mezi oligarchou Miroslavem Bödörem a šéfem Smeru-SD Robertem Ficem a trojitým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Bývalý premiér a bývalý korunní princ Smeru-SD se setkali s kontroverzním nitranským oligarchou na lovecké chalupě u Levic. Videa podle serveru Aktuality.sk ukazují, že bývalí straničtí kolegové nechodili na monitorovaná setkání spolu.

Setkání se podle potřeby účastnil i syn policejního exprezidenta Tibora Gašpara, stíhaného v kauze policejní mafie – Pavol Gašpar, který vystupuje jako advokát, a také advokát Marek Para, veřejnosti známý především jako obhájce kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, souzeného mimo jiné kvůli zosnování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Policejní videozáznamy a přepisy výslechů jsou součástí spisu případu Očistec, který mapuje aktivity bývalých vysoce postavených policistů kolem syna oligarchy Norberta Bödöra. Takzvané Bödörovo komando se zaměřovalo nejen na krytí „našich lidí“, ale také na sbírání špíny na politické soupeře vlády Směr-SD, ale dokonce i dokonce na vlastní lid. Policejní odposlechy z července, srpna a září letošního roku povolil soud, přestože byly původně součástí dalšího vyšetřování. Dozorující státní zástupce Úřadu zvláštního žalobce je použil v návrhu na prodloužení vazby obžalovaných v případu očistce.

Na videozáznamu je vidět, že bývalý premiér nebo jeho bývalý stranický kolega Kaliňák, oligarcha Miroslav Bödör, právník Marek Para a syn policejního exprezidenta Gašpara Pavol Gašpar diskutovali o aktuálních kauzách a vazebně stíhaných nominantech Směru. Tématem jednání byly také obranné strategie, svědecké výpovědi spolupracujících obviněných nebo dokonce téma nadcházejících tiskových konferencí šéfa Směru. Fico dlouhodobě zpochybňuje výpovědi takzvaných kajícníků v nejzávažnějších případech.

Aktuality.sk zveřejnily první část série střetů zaznamenaných policejní kamerou. Týkají se jednoho z klíčových videí, které zvláštní prokuratura považuje za důkazy o manipulaci svědků. Obhájci v kauze Očistec – Para a Gašpar mladší – totiž na schůzce připravovali exministra vnitra Kaliňáka k výslechu.

Advokát: Mě nerozhodí nic

„Pi.e, tady mě nic nerozhodí, víš. Prosím tě, co když jsou kamery?“ ptá se šeptem advokát Marek Para na videozáznamu z 12. srpna tohoto roku a rozhlíží se kolem sebe.

Na chalupě byl v té době přítomen i oligarcha Miroslav Bödör, který působil jako moderátor, exministr Kaliňák a právník Gašpar. Tématem schůzky byl pak aktuální případ Vata, který mapoval činnost údajné zločinecké skupiny působící na ministerstvu vnitra pod vedením Kaliňáka a Denisy Sakové.

Ačkoli všichni přítomní ujišťují Paru, že se není čeho bát, nemají tušení, jak se mýlí. Ve skutečnosti jsou zachyceni soudem schválenou policejní kamerou s mikrofonem. Zařízení je zřejmě umístěno na zdi v jedné z loveckých trofejí.

Později se Kaliňák rozhovoří o plánovaném výslechu v Národní kriminální agentuře, na který ho pozval vyšetřovatel Pavol Ďurka.

„Nechci být arogantní, ale zároveň nechci být zdvořilý,“ říká Kaliňák. A žádá o radu:

„Protože pokud se mě budou ptát na schůzky, na nějaké schůzky a tak, tak respektují zákon? Respektují, že se nemají co na moje schůzky ptát, protože to nesouvisí s trestným činem?

Právníci Para a Gašpar mladší mají přístup ke spisu v kauze Očistec a chodí ke všem výpovědím svědků a obviněných, takže znají taktiku vyšetřovatelů,“ popisuje schůzku dále server Aktuality.sk.

„On klade všeobecné otázky, které souvisí se vznesenými obviněními,“ odpovídá Gašpar mladší. A pokračuje ve školení bývalého ministra vnitra.

Zeptá se na nominace?“ táže se Kaliňák.

„Určitě se bude ptát na Radošinou,“ varuje syn stíhaného policejního exministra.

„Ale jak se mě může zeptat na Radošinu? Ale není to žádný zločin, spáchal tam nějaký zločin?“ tvrdí Kaliňák.

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar (vlevo) na fotografii s ministrem vnitra za Směr Robertem Kaliňákem (vpravo) je také stíhán v kauze Fatima. Gašpar mimo jiné jeden čas působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka. Foto: ministerstvo vnitra SR

Setkání v restauraci Radošina jsou pro exministra citlivým tématem. Několik spolupracujících obžalovaných v kauze Očisteec totiž podrobně popsalo jeho setkání s Norbertem Bödörem, tehdejšími funkcionáři a loajálními policisty v Radošině. Kaliňák v minulosti nepopřel, že v Radošině byl. Hájil se však tím, že chodil na tisíce schůzek a nepamatoval si detaily.

Právě na inkriminované schůzce v srpnu 2021 vyrukoval s verzí určenou vyšetřovateli, že měl tisíce schůzek a nepamatuje si podrobnosti. A že setkání v Samotné Radošině není zločin. Zvláštní prokuratura ale upozorňuje, že mohlo jít o ovlivňování svědků a maření spravedlnosti.

Problém: šéf daňových detektivů

Za možnou slabinu výslechu považuje syn policejního exprezidenta otázku nominace Ľudovíta Makóa za šéfa daňových kriminalistů.

„Zásadním problémem je nominace Makóa,“ říká Gašpar mladší.

Bývalý šéf Kriminálního úřadu Finanční správy Ľudovít Makó totiž vypověděl, že ho oslovili Norbert Bödör a Tibor Gašpar s nabídkou na vedení úřadu. Jeho verzi de facto potvrdil jak bývalý předseda daňařů František Imrecze, tak jeho někdejší dvojka finanční správě Daniel Čech, když jako spolupracující obvinění podrobně popsali schůzku, na které se seznámili s Makóem.

Následuje jasný pokyn pro Kaliňáka.

„Tady bychom potřebovali tuto verzi rozbít. A nejlepší možný scénář, jak by to mohlo rozbít, je, že nominaci Imreczeho tam, tehdy odcházel, jak se jmenoval? Ten Luterán? Jožo Luterán to tam vzdal, takže pozice byla volná,“ vysvětluje Kaliňákovi mladý Gašpar, jak by měl svědčit.

Za ideální považuje, kdyby Kaliňák přišel s tvrzením, že si ho Makóa vybral on.

„Tedy ne, že chceš mít Makóa. Ale že musíte to místo obsadit, a že Mákó ti byl doporučen,“ vysvětloval advokát Gašpar

Smrt policejního exprezidenta jako berlička

Syn policejního exprezidenta si pak pomůže již zesnulým Milanem Lučanským, který po Gašparovi převzal funkci policejního prezidenta. Později, když byl obviněn, spáchal sebevraždu ve vazbě. Jeho smrt byla opakovaně používal jako kontrargument v médiích proti vlně vyšetřování Robert Ficem a další politici Směru.

„Dnes je nejlepší říci, že s tou nominací přišel Lučanský, který to už nebude vyvracet ani potvrzovat, a otec (Tibor Gašpar – pozn. red.). s Norem (Norbertem Bödörem – pozn. red.) v podstatě jen to setkání s Imreczem zprostředkovala. Protože Noro Makóa znal ze soukromého sektoru, jeho otec zase znal Imreczeho, proběhlo setkání, kde ho seznámili s Makóem a Makó si pak šel už svou vlastní cestou,“ pokračoval podle Aktuality.sk v instruktáži.

„Hned po půl roce, kdy Makó přišel na místo, se začala objevovat informace, že je s ním problém,“ nastiňuje Gašpar mladší ideální verzi.

Pak Kaliňákovi radí, aby řekl, že od té chvíle chtěl Smer Makóa dostat pryč, jenže ho politicky pokryla strana SNS.

„Což potvrzuje i verze, že byl tehdy jejich kandidátem na prvního viceprezidenta policejního sboru,“ uzavírá.

„Ale kdyby to bylo tak, že přeze mně, tak prostě by trčel nohami ze zadku, aby se tam dostal. A nemohlo to být jinak při jeho povaze. Protože pokaždé, když se změnil šéf NAKA, tak se tam vlastně tlačil,“ vysvětluje Kaliňák.

„Ne, nejde o to, jakože vy, jen napíšeme… dohoda, že řeknete: čtvrtá linie řízení, že řeknete: pro mně to bylo nezajímavé. To znamená, že já nerozumím politice, já nerozumím politickým nominacím. Říkáte, že byl nominantem SNS. To znamená, proč například, když obsazuji nějaký post nějakým člověkem, tak mi to brání jen na základě jeho odbornosti,“ radí advokát Marek Para.

Gašpar mladšíé se pak se také snaží nastínit další verzi Makóa nominace na šéfa daňových zločinců.

„Hledáme odborníka. Ptám se Tibora. Tibore, š nějakého odborníka? Tibor říká, nikdo mě nenapadl, zeptám se. Můj otec se zeptá Nora. Nora znáš? Noro říká, víš co, já někoho znám, ale je ze soukromého sektoru. Je to naše konkurence, ten a ten. Ale je to hlava, profesně ho znám. Takže Noro přivede Makóa ke mému otci, otec informace posune,“ popisuje syn policejního exprezidenta vhodnou formulaci.

Otočit o 180 stupňů

Kaliňák reaguje, že to může zkusit. Zároveň však upozorňuje, že on sám „tanker o 180 stupňů neotočí“ a navrhuje vlastní verzi příběhu Makóovy nominace. Jeho podstatou je, že sám Makó tak strašně toužil po funkci, že ve snaze, aby získal vlivný post, „oslovil všechny, Slovensko je malé…“. Dokonce přidal verzi o tom, jak moc Tibor Gašpar Makóa nenáviděl. Cílem je rozptýlit verzi toho, kdo ve skutečnosti vlastně stál za Makóovou nominací na post šéfa daňových kriminalistů.

Přítomní testují nejen více verzí příběhu, ale také modelové otázky, které by mohly padnout na výslechu. Gašpar mladší se Kaliňáka ptá, jak by odpověděl na otázku vztahu Makó-Bödör. Zda se dá říct: konkurenční, soukromé nebo žádné. Ministr vnitra má po ruce odpověď: „Vzhledem k tomu, že jsem s Norem do styku nepřišel, nemohu vztah popsat.“

Gašpar mladší upozorňuje na ještě jednu, podle jeho názoru nešťastnou otázku, která může pravděpodobně vzejít z výpovědi svědka. Měl totiž říct, že Kaliňák se se měl přímo zeptat, kdo je ten Makó, co chce ty peníze.

„Ale co, pí.i,“ reaguje exministr.

Za slabé místo považují i Martina Fleischera, který dříve pracoval na Kaliňákově ministerstvu a začal spolupracovat i s policií. V mezičase byl odsouzen za korupci. K tomu se Kaliňák podle společné úvahy vyjadřovat nemusí, protože byl případ vyloučen do samostatného řízení.

Kaliňák: Říkal jsem pravdu

Exministr vnitra pro Aktuality.sk nepopřel, že by se na chalupě setkal s právníky Parou a Gašparem. Na schůzce ovšem nevidí žádný problém. Tvrdí, že je to soukromá osoba a bylo to standardní setkání.

„Nevidím nic, co by bylo v rozporu se zákonem,“ reagoval Kaliňák.

Zda se on sám jako právník setkává se svědky a řeší s nimi budoucí svědectví, s odvoláním na advokátní mlčenlivost neřekl.

„Podstatné je to, jak člověk vypovídá před orgány činnými v trestním řízení. To, jak bavíte kdekoli jinde, je naprosto irelevantní,“ řekl. A zopakoval, že on policii řekl pravdu.

Dodal, že v pozici svědka byl pouze před vyšetřovatelem a ne na soukromé schůzce.

Proč tedy mluvil s právníky obžalovaných o možných otázkách a verzích svědectví, když údajně říkal před policií pravdu? Bývalý funkcionář Směru jen opět zopakoval, že šlo o soukromou schůzku.

Tématy byli i Matovič a Kiska

Další očekávané otázky na policii, které na lovecké chatě probírali, se týkají politických oponentů Směru – Igora Matoviče, Andreje Kisky nebo Richarda Sulíka. Kaliňák si toto téma věří. Odpověď na otázku ohledně daňové kauzy dnešního ministra financí má připravenou hned.

„Probíraly se na Směru Matovičovy daně? No jasně, že se ku.va rozebíraly,“ říká.

A že nebylo v zájmu jeho strany, aby Matovič okrádal stát na daních, on to podle něho činil, a to je prý fakt, se kterým se nic neudělá.

Uprostřed Kaliňákovy přípravy si účastníci debaty stěžují na to, že neustále utíkají informace z vyšetřování. Exministr se později přizná, jak důležitý je pro něj bývalý policejní prezident.

„Pro mě je Tibor rodina,“ říká.

„V tiché debatě přiznává, že ´někdy někdo mohl někomu pomoci´. Ale nikdy ne za peníze,“ dodává server Aktuálně.sk.

Jan Hrbáček