Protahující se koronavirová epidemie a s ní spojená omezení provozu některých oborů podnikání se zatím příliš neprojevila ve statistikách úřadů práce. Navzdory největšímu pádu ekonomiky od transformace v roce 1991 přibylo za poslední rok „jen“ 84 tisíc lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti oproti únoru loňského roku narostla ze tří procent na 4,3 procenta. Hlavní vlna propouštění však teprve přijde.
Ke konci února celkem Úřad práce ČR evidoval 311 463 uchazečů o zaměstnání. Během února jejich počet narostl pouze o 2604 osob, v meziročním srovnání nárůst dosáhl 84 tisíc osob. Jistým překvapením může být informace, že Úřad práce eviduje 330 735 volných pracovních míst, což je o 5310 více než na konci ledna a podobný počet jako před rokem. Skoro polovina volných pracovních pozic připadá na dva regiony – Prahu a Středočeský kraj. Více než 75 procent volných pracovních míst je určeno pro uchazeče se základním či nižším vzděláním, zájem o ně je v průmyslu a stavebnictví.
„Pro současný trh práce je charakteristická disproporčnost ekonomické krize. Jsou odvětví, která výrazně postihlo nařízené uzavření provozů, především cestovní ruch, gastronomie, služby, obchod, kultura. A na druhé straně jsou oblasti, jako je výroba, zdravotnictví a sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly,“ shrnuje výsledky generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Podle názoru ředitele personální agentury Předvýběr.cz Františka Boudného se zatím jedná o klid před bouří na pracovním trhu. „Nezaměstnanost v únoru sice zůstala na úrovni ledna, domnívám se ale, že se drží při zemi uměle jenom díky protikoronavirovým opatřením, která už ale přestávají fungovat. Pro výrobní firmy není výhodné plnit sklady bez odbytu, raději sníží objem výroby, což znamená menší potřebu zaměstnanců,“ uvedl František Boudný. Také hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozorňuje, že skutečný stav trhu práce poznáme až poté, co budou ukončeny vládní programy na podporu ekonomiky.
Agentura Předvýběr.cz si v únoru nechala zpracovat průzkum trhu, který ukázal, že o práci přišlo osm procent ekonomicky aktivních lidí v Česku a dalších 10 procent v blízké době očekává výpověď. Část z nich najde novou práci, ale ostatní skončí ve statistikách nezaměstnaných. „Vůbec bych se nedivil, kdyby se nezaměstnanost do konce roku vyšplhala až k osmi procentům. Zní to razantně, ale při pohledu do historie to byla běžná čísla od devadesátých let až zhruba do roku 2014,“ dodává František Boudný.
Jistým důkazem, že už „jde do tuhého“, může být včerejší zpráva týkající se největší české průmyslové společnosti Škoda Auto. Automobilka chce podle zjištění agentury ČTK do roku 2023 postupně snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Současně omezila nábor nového personálu, zejména mimo výrobní oblast. Stav zaměstnanců chce snižovat přirozenou cestou, například odchody do penze nebo přirozenou fluktuací.
Tomáš Rovný