Kde mohou vyrůst větrné a solární elektrárny se státní podporou v podobě rychlejšího povolování? A kde naopak jejich výstavba není žádoucí? O to se právě teď hraje. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá pravidla pro takzvané akcelerační zóny. Za jeden konec provazu tahají firmy, za druhý kraje a obce.

Návrh nařízení vlády o stanovení území, na kterých nelze vymezovat akcelerační oblasti, nechal málokdo bez komentáře. Bez ohledu na to, že termín pro podání připomínek vycházel na první červencový týden. Připomínek nakonec na ministerstvo průmyslu dorazilo 44, z toho 19 nesouhlasných.

Proč „bezdůvodně vyloučit“ většinu území?

Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR návrh kritizují, je prý málo vstřícný k investorům do zelené energetiky. „Lokality, jak jsou v návrhu vymezeny, jsou značně rozsáhlé, a to často bezúčelně. Hrozí, že bude z akceleračních zón bezdůvodně vyloučena velká část území České republiky, včetně většiny vhodných lokalit pro větrné elektrárny,“ tvrdí zástupci firemního sektoru.

Ti dále kritizují fakt, že z vhodných území pro stavbu větrných (VTE) a fotovoltaických elektráren (FVE) jsou plošně vyřazeny biotopy některých chráněných druhů živočichů. Vadí jim i to, že návrh nepočítá s možností agrovoltaické výroby elektřiny na zemědělské půdě I. a II. třídy. Podle zákona o zemědělském půdním fondu to přitom možné je. Chtějí také doplnit informaci, že i mimo akcelerační zóny lze obnovitelné zdroje stavět – bez zvýhodnění v podobě rychlejšího povolování.

Zklamání z navržené legislativy převládá i mezi investory do fotovoltaiky. Obce jim dnes dávají najevo, že jejich investiční záměry posoudí až po stanovení akceleračních zón. Pokud do nich nebude dané území patřit, tak už někteří komunální politici dávají najevo, že výstavbu elektrárny ve svém katastru nepodpoří.

Mohlo by vás zajímat

A co krajinný ráz?

Na druhé straně přichází několik krajů s požadavkem, aby z možnosti vymezit akcelerační oblast byly vyňaty také přírodní parky. Zmínka o nich v původním návrhu chybí. „Jedná se o území vyhlašovaná k ochraně krajinného rázu, který je výstavbou FVE i VTE velmi zásadně dotčen,“ uvedl ve svém vyjádření Pardubický kraj. Podobně se vyjádřily další regiony nebo také ministerstvo pro místní rozvoj.

Akademie věd ČR požaduje, aby byla výstavba FVE i VTE znemožněna také na zemědělské půdě nižší kvality. „Je nezbytné důsledně se zabývat plošnou ochranou zemědělského půdního fondu tak, aby byly reálně upřednostňovány plochy typu brownfieldů nebo umělé plochy před využitím zemědělské půdy,“ napsali akademici. Podobnou námitku vzneslo také Sdružení místních samospráv ČR.

Návod ke stanovení akceleračních zón

Předkladatelem návrhu nařízení vlády je ministerstvo průmyslu a obchodu. Spolupředkladateli jsou ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj. Jedná se o prováděcí právní předpis k zákonu o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který na začátku června schválila sněmovna a v minulém týdnu senát.

Návrh nařízení vlády určuje hranice pro vymezení akceleračních zón s rychlejším povolováním FVE a VTE. Výhodnější podmínky nezískají tam, kde má přednost ochrana životního prostředí, státní památková péče, lázeňství či zájmy státu v oblasti obrany a bezpečnosti. Stejnou ochranu má získat také zemědělský půdní fond s I. a II. třídy ochrany a lesní plochy.

Až po přijetí tohoto nařízení mohou příslušná ministerstva přistoupit k samotnému vymezení akceleračních oblastí. Evropská směrnice RED III dává členským zemím za úkol vymezit tyto zóny do 21. února 2026.

Více o nedávno schváleném zákoně o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie se dočtete ZDE: Větrné elektrárny se už nebudou schvalovat deset let. Změnu má přinést zákon, který prošel vládou.