Energetické úspory v budovách bychom neměli dělat jen proto, že to po nás požaduje unijní a česká legislativa. Energetická krize jasně ukázala, jak důležité je úsporné nakládání s energiemi a posilování energetické nezávislosti. Projekty energetických úspor se zárukou, neboli EPC kontrakty, mají tu výhodu, že zahrnují celý balík opatření připravený na míru zákazníkovi, uvedl obchodní ředitel SSI Energy Marek Tabašek během svého vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku na téma Ceny a úspory energií.
Podle Tabaška je „kouzlo“ EPC kontraktů v tom, že v jednom balíku sdružují opatření s rychlou návratností, jako je výměna svítidel, instalace střešní fotovoltaiky či moderní regulace vytápění, s těmi, jejichž návratnost je delší. Příkladem může být zateplení obálky budovy. Průměrná návratnost investice se díky tomu dostane pod hranici deseti let a je tudíž pro majitele budovy atraktivní.
Do oboru EPC kontraktů vstoupilo SSI Energy v roce 2020 po akvizici firmy D-energy. Následně se firmě podařilo získat dvě velké referenční zakázky. V konsorciu se společností Veolia Energie ČR realizuje projekt energetických úspor v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích. Jedná se o jeden z největších projektů svého druhu v Česku, jehož hodnota dosahuje 490 milionů korun. Dokončen má být letos v létě.
Druhý velký projekt se týká úsporných opatření v komplexu budov Českého statistického úřadu s termínem dokončení v prosinci letošního roku. Jedná se o zakázku za 200 milionů korun. „Cílem projektu je snížení provozních nákladů a pokles spotřeby energií o 30 procent, ale také zvýšení komfortu zaměstnanců. Kromě nového obvodového pláště a výměny oken zde instalujeme také nový systém chlazení vnitřních prostor, vzduchotechniku, úsporné osvětlení a fotovoltaiku na střechách,“ popisuje Marek Tabašek.
EPC projekt pro ČSÚ je pozoruhodný množstvím použitých smart technologií. Tabašek zmínil moderní osvětlení s regulací podle světla či tmy ve venkovním prostoru a podle přítomnosti pracovníků v kanceláři. „Budovy dnes vybavujeme okenním čidlem. Pokud si chce někdo pustit čerstvý pražský vzduch do kanceláře, tak samozřejmě může, avšak čidlo odstaví klimatizaci a další technologie,“ řekl Tabašek.
Mohlo by vás zajímat
Firemní skupina Special Service International (SSI) není obecně tolik známá, tak si ji pojďme představit. Má za sebou více než třicetileté působení na trhu a dnes patří mezi pět největších společností, které v České republice poskytují služby integrovaného facility managementu. Od roku 2018 postupně buduje divizi energetiky. Celá skupina zaměstnává více než 3000 lidí a dosahuje obratu 2,3 miliardy korun. Majitelem SSI je Jan Vodrážka.
Enegetická divize SSI Energy od svého vzniku nainstalovala tepelné zdroje o výkonu přes 170 MWt a také kogenerační jednotky a fotovoltaiky s elektrickým výkonem 12 MW. Tržby dosahují 350 milionů korun za rok. „Naše aktivity zahrnují výstavbu energetických celků, poradenskou a konzultační činnost a projekty energetických úspor se zárukou, tedy EPC kontrakty,“ představil aktivity skupiny obchodní ředitel SSI Energy Marek Tabašek.
Mezi nejvýznamnější reference SSI Energy patří design a výstavba nové plynové kotelny o výkonu 108 MWt v Teplárně Karviná, kterou vlastní společnost Veolia Energie ČR. Zakázku v hodnotě 326 milionů korun firma dokončila letos v lednu. Jako další referenční zakázku Marek Tabašek zmínil ekologizaci zdroje energie v průmyslovém areálu v Hranicích na Moravě. Zákazníkem byl UCED Energy, hodnota zakázky dosáhla zhruba 60 milionů korun.
Na sympoziu vystoupili Hladík, Třešnák, Gavor a další řečníci
Úvodní vystoupení na sympoziu Ceny a úspory energie, které se konalo 27. dubna v pražském hotelu Holiday Inn, měl energetický konzultant Jiří Gavor. Příčiny vysokých cen jsou podle jeho slov dvě – cena plynu a emisní povolenky. „I když je nesporný fakt, že v krizovém loňském roce byly ceny elektřiny taženy a determinovány cenou zemního roku, do budoucna nám budou dělat starosti emisní povolenky. Dokud budou zapotřebí hnědouhelné elektrárny, tak se cena elektřiny těžko může dostat pod 100 eur za megawatthodinu,“ vysvětluje Gavor.
Zatímco ještě před třemi roky byla velkoobchodní cena plynu na úrovni zhruba 15 eur/MWh a u elektřiny okolo 40 eur/MWh, v dohledné budoucnosti se něčemu takovému ani zdaleka nepřiblížíme. „Bude to nejméně částka ve výši sto euro za elektřinu, kolem které se budeme v následujících letech pohybovat,” řekl na sympoziu Ekonomického deníku náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák.
Cesta k úsporám vede přes energetickou efektivitu, jak zdůraznil další účastník sympozia – ministr životního prostředí Petr Hladík. „Okno příležitostí je veliké a do široka otevřené. Vidíme poměrně jasný ‚fahrplan‘ do roku 2030. Abychom budovy dokázali udržet v dobrém technickém stavu, museli bychom v Česku rekonstruovat ideálně tři procenta budov, avšak dnes jsou to 1,2 procenta. To je ten ambiciozní cíl, který bychom si rádi dali a ke kterému má směřovat obrovské množství peněz investovaných do úspor,” řekl Hladík.
Praktické zkušenosti z realizovaných EPC projektů během svého vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku popsal obchodní ředitel Veolia Energie ČR Jakub Tobola. „Je to efektivní způsob řešení energetických úspor hlavně ve velkých budovách. Zákazník nemusí dopředu nic platit, investici splácí z dosažených úspor během trvání smlouvy. Nejčastěji se jedná o dobu okolo deset let,“ řekl Tobola.
Vstřícnější přístup státu k EPC projektům by přivítal předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje Zdeněk Švanda. „Pro mnohé municipality a nemocnice jsou EPC kontrakty jedinou možnou cestou,“ řekl Švanda. Upozornil, že se jedná o komplexní projekty, které veřejný zadavatel jen těžko manažersky a odborně sám zvládne. Dodavatel EPC služby se o vše postará a zadavateli tak odpadne řada starostí.
David Tramba
Hlavním partnerem sympozia Ceny a úspory energií byla společnost Veolia Energie ČR, které tímto děkujeme za podporu akce.