INZERCE

Monitorovací systém. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Systém biometrické detekce obličejů na pražském letišti bude robustnější. Ukončení projektu zdržel covid

Projekt rozšíření pokrytí systémem automatické biometrické detekce obličejů na Letišti Václava Havla Praha bude dokončen později, než se předpokládalo, dojde také k úpravám jeho rozsahu a navýšení nákladů na externí dodavatele, vyplývá to ze zprávy, kterou začátkem letošního ledna schválila vláda. Ekonomickému deníku to potvrdilo i ministerstvo vnitra. V rámci rozšíření systému se počítá s navýšením počtu kamer, které budou napojeny do stávajícího systému rozpoznávání obličejů, dojde k pořízení nové verze softwaru a v plánu je vybudování operátorského a dohledového pracoviště.

„Ukončení projektu se posunulo jednak z důvodu zdržení způsobeného negativním vlivem epidemie Covid-19 na projektové práce a dále pak kvůli potřebě delší doby na návrh, pořízení, konfiguraci a nasazení hardwarové a softwarové infrastruktury do provozu,“ sdělila Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra. Nově je nastaveno ukončení projektu do konce roku 2025.

Předkládací zpráva, kterou v lednu schválila vláda, v souvislosti s projektem na pražském letišti zmiňuje potřebu navýšení finančních prostředků na externí dodavatele, konkrétně jde o pozice project manager, solution architect a konzultant přípravy specifikace a hodnocení kvality nabídek software pro detekci obličejů. „Na straně Policie České republiky s ministerstvem vnitra nejsou dostatečné personální kapacity pro zajištění plnohodnotného řízení projektu, přípravy IT architektury a zcela chybí odborné know-how pro přípravu specifikace a hodnocení kvality nabídek software pro detekci obličejů, a to v celkové výši dva miliony korun,“ konstatuje předkládací zpráva.

Podle dokumentu také došlo oproti původnímu rozpočtu z roku 2017 ke značnému navýšení cen. A to ve variantě k prioritnímu zajištění konektivity a vybudování datových center, která budou zpracovávat data z detekce registračních značek, validátorů a systému hraniční kontroly. Podle původních plánů z roku 2017, které tehdy vládní kabinet schválil, měla vyjít bezpečnostní opatření na přibližně 672 milionů korun.

Interiéry Letiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha

Aktuálně by podle Zprávy o průběhu projektu „Rozšíření pokrytí systémem automatické biometrické detekce obličejů na letišti Václava Havla Praha“, která v lednu prošla vládou, mělo dojít v rámci projektu k obnově a rozšíření síťové komunikační infrastruktury, vybudování výpočetní infrastruktury na platformě Cloud Policie České republiky a rozšíření systému na automatickou detekci obličejů.

„Termíny realizace těchto aktivit jsou závislé na průběhu procesů otevřených výběrových řízení, daných zákonem o zadávání veřejných zakázek. Předpoklad je konec roku 2024, kdy dojde k zahájení zkušebního provozu, přechod do rutinního provozu očekáváme v průběhu roku 2025,“ uvádí zpráva.

Na Letišti Praha mělo být původně instalováno 145 speciálních kamer, které dokážou rozpoznat zachycenou tvář a porovnat ji například s databází hledaných osob. Počítalo se také s montáží dalších 30 přehledových kamer.

Řeší se i další česká letiště

Ministrovo vnitra současně připravuje i zvýšení bezpečnostního systému na ostatních mezinárodních letištích v České republice, podle Hany Malé je projekt podmíněn „provedením vyhodnocení potřebnosti typově srovnatelných opatření, která jsou v současnosti realizována na letišti Václava Havla Praha“.

Resort vnitra plánuje na letištích vybudovat moderní kamerové systémy s automatickou detekcí obličejů, vstup do veřejných prostor na palubní vstupenku nebo systém detekce radioaktivního záření. Jedná se o letiště v Brně – Tuřanech, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě – Mošnově. V řešení je i rozšíření o letiště v Českých Budějovicích.

Jak uvedl v roce 2017 web  ČT24, celkově měla opatření vyjít přibližně na 585 milionů korun, z toho 482 milionů půjde z rozpočtu vnitra. Systémy měly být původně zavedeny do konce roku 2020.

Snímek pardubického letiště. Foto: Pardubice airport

Zpráva o průběhu projektu „Zajištění zvýšení bezpečnosti na mezinárodních letištích s pravidelným veřejným leteckým provozem s výjimkou letiště Václava Havla Praha“ za hodnocené období červen 2022 – říjen 2023 shrnuje, že pokračovala příprava zadávací dokumentace a vyhlášení výběrových řízení na dodavatele u částí „Automatická biometrická detekce obličejů“ a „Validace vstupů do neveřejných prostor letišť“.

Byla dokončena příprava projektové dokumentace pro zajištění stavební připravenosti pro umístění mobilních datových center na jednotlivých letištích. A došlo k úspěšnému ukončení dílčí části projektu „Dohledová a operátorská pracoviště“ na jednotlivých letištích.

Zpoždění u částí projektu ovlivnily podle zprávy výběr zhotovitele projektové dokumentace a Iniciace spolupráce zhotovitele projektové dokumentace s jednotlivými letišti. Je zmíněná také nižší pružnost v komunikaci z důvodu rozsáhlé organizační struktury celého projektu.

Zpráva zmiňuje i významná rizika, která souvisejí s projektem, a to je nezajištění stavební a infrastrukturní připravenosti jednotlivých letišť dle požadavků projektové skupiny. Další růst nákladů projektu s ohledem na přetrvávající inflaci či možné regulace Evropské komise ve vazbě na AI, která by byla rizikem pro vybudování systému detekce obličejů včetně kamerových systémů takzvaného uzavřeného televizního okruhu – CCTV.

Tereza Čapková