Švýcarsko přidává do své energetické struktury novou posilu v podobě podzemní vodní elektrárny, která má podle tvrzení švýcarských energetiků takovou kapacitu, jež by stačila k současnému nabití 400 000 autobaterií.
Vývojáři elektrárny Nant de Drance v kantonu Valais za 2,2 miliardy švýcarských franků (2,30 miliardy korun), která byla uvedena do provozu v červenci, tvrdí, že zařízení funguje jako obří baterie.
Šest turbín umístěných v jeskyni 600 metrů pod zemí mezi nádržemi Emosson a Vieux Emosson má výkon 900 MW, což z ní činí jednu z nejvýkonnějších přečerpávacích elektráren v Evropě.
V době špičkové spotřeby vyrábí Nant de Drance elektřinu z vodní energie. Když však výroba ze zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny, převyšuje poptávku, elektrárna přebytečnou elektřinu ukládá přečerpáváním vody do vyšší nádrže Vieux Emosson.
„Přitom dochází ke ztrátám jako při každém skladování, ale výnos je velmi dobrý. V celém cyklu máme účinnost kolem 80 procent,“ řekl agentuře Reuters ředitel Alain Sauthier při prohlídce elektrárny.
Mohlo by vás zajímat
Elektrárna, jejíž výstavba trvala 14 let, bude oficiálně otevřena až příští měsíc.
Přepnutí z režimu plného čerpání na výrobu energie trvá méně než pět minut. Objem vody, který prochází jejími turbínami, odpovídá při 360 metrech krychlových za sekundu letnímu průtoku řeky Rhony Ženevou.
„Množství energie, které lze v tomto zařízení skutečně uložit, je prostě gigantické, asi 20 gigawatthodin,“ řekl Alain Sauthier.
„To znamená, že s plnou nádrží ve Vieux Emosson lze současně dobít 400 000 baterií elektromobilů.“
Obvykle elektrárna čerpá vodu do zásobníků odpoledne, v noci a o víkendech, pak vyrábí elektřinu ráno a večer, kdy jsou ceny vyšší, řekl Sauthier.
„Řekl bych, že je to důležité nejen pro Švýcarsko, ale i na evropské úrovni, protože přispěje ke stabilitě sítě v Evropě a k bezpečnosti dodávek v Evropě,“ podotkl ředitel elektrárny.
To není v době, kdy Švýcarsku hrozí klouzavé čtyřhodinové regionální výpadky, pokud by energetická krize v Evropě vedla k nedostatku elektřiny v zimním období, vůbec zanedbatelný výkon.
Elektrárna Nant de Drance se stane největší a nejvýkonnější přečerpávací elektrárnou v Evropě. Práce na této obří stavbě zaměstnaly přes 400 dělníků a představovaly skoro 10 let podzemní stavební činnosti ve vysoké nadmořské výšce, během níž bylo přemístěno 1,7 milionu m3 horniny. Video o stavbě Nant de Drance lze shléídnout ZDE.
S výkonem 900 MW bude vyrábět zhruba 2,5 miliardy kWh elektřiny ročně. Elektrárna, kterou projektovala jedna z největších švýcarských projekčních kanceláří BG Ingénieurs Conseils, jež je mimochodem klientem SCIA, má být v plném provozu v roce 2019.
Hlavní transformátorová místnost ze železobetonu vestavěná do uměle vytvořené kaverny je 184 m dlouhá, 32 m široká a 52 metrů vysoká. Její výpočet byl proveden ve SCIA Engineeru.
(nik)