Osobní vlak, který měřil téměř dva kilometry, byl sestaven ze 100 vagonů. Zapsal se tak do Guinessovy knihy. Pokus o světový rekord měl za cíl upozornit na technické úspěchy Švýcarska a oslavit 175 let švýcarských železnic.

Vlak vyjel poprvé minulý týden na trase Albula-Bernina z Predy do Bergunu. Akce se zúčastnilo několik tisíc hostů a fanoušků železnice.
„Železniční doprava hraje důležitou roli v sociálním a ekonomickém rozvoji Švýcarska,“ říká Sebastian Blaettler, manažer trhu společnosti Rhaetian Railway.

Pokusu o rekord se zúčastnily tisíce lidí. Foto: Rhätische Bahn

Nejdelší úzkorozchodný osobní vlak na světě jezdí nyní na Rhétské dráze ve Švýcarsku.
,,Těšíme se, že uvidíme mnoho turistů ze Švýcarska i Číny,“ řekl Renato Fasciati, ředitel Švýcarské rétské dráhy.

Rétská dráha (Rhätische Bahn, RhB) je známá díky malým červeným vláčkům, které se proplétají zakroucenými tratěmi, mosty a tunely alpským pohořím. První trať z Landquartu do Davosu byla zprovozněna v roce 1888. Jezdily po ní parní vlaky.

Rétská dráha. Foto: Wikimedia commons


V roce 1904 byla dokončena trať z Churu do Svatého Mořice a v roce 1910 trať do italského Tirana, která překonává průsmyk Bernina v nadmořské výšce 2253 m – jedná se o nejvýše položený přechod Alp železniční tratí – navíc bez použití ozubnice, s maximálním sklonem 70 promile. Tratě Albula a Bernina se před několika lety staly díky svým technickým parametrům a malebné krajině součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Jana Bartošová

Mohlo by vás zajímat