INZERCE

Švýcaři vyšetřují banky kvůli manipulaci s cenami drahých kovů

Švýcarský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování HSBC, Barclays, Deutsche Bank a dalších čtyř bankovních domů kvůli podezření z manipulace s trhem drahých kovů.

Švýcarský antimonopolní úřad (COMCO – Competition Commission) „dnes zahájil vyšetřování dvou švýcarských bank, UBS a Julius Baer, a zahraničním finančním institucím, Deutsche Bank, HSBC, Barclays, Morgan Stanley a Mitsui,“ stojí v prohlášení úřadu. Informuje o tom server The Telegraph.

Vyšetřování navazuje na šetření britských a amerických úřadů, stejně jako Evropské komise ve stejné záležitosti. COMCO má prý indicie, že banky mohly mezi sebou uzavírat ilegální dohody při obchodování s drahými kovy – zlatem, stříbrem, platinou a paladiem. Švýcarský antimonopolní úřad má také podezření z možného manipulování s cenami, obzvláště v souvislosti se spready, tedy rozpětím mezi poptávkovou a nabídkovou cenou. Banky, jichž se vyšetřování týká, odmítly záležitost komentovat.

Některé z aktuálně vyšetřovaných bank již v minulosti dostaly citelné pokuty za manipulace s mezibankovní sazbou LIBOR.

Některé vyšetřované banky ve svých zprávách o výsledcích hospodaření přiznaly, že byly příslušnými úřady dotazovány. To je případ Barclays, která ve své zprávě o hospodaření za druhé čtvrtletí sdělila, že v této souvislosti podávala nějaké informace americkému ministerstvu spravedlnosti a jiným úřadům v souvislosti s finančními instrumenty, týkajícími se trhu s drahými kovy.

Obdobné přiznání učinila Deutsche Bank, která „obdržela požadavky na informace od jistých regulačních autorit, které vyšetřují obchodování s drahými kovy, včetně jiných aspektů tohoto trhu.“ Banka prý v rámci tohoto vyšetřování spolupracuje.

Všeobecně se však očekává, že případné pokuty za možnou manipulaci s trhem s drahými kovy budou výrazně nižší než ty, které byly uděleny v případě manipulace s úrokovými sazbami. Pokud vůbec nějaké pokuty padnou.

Jeden z nejmenovaných zdrojů z bankovního sektoru říká, že „všechna vyšetřování jsou důležitá, ale v tomto případě nic nenasvědčuje tomu, že se jedná o podobnou záležitost, jako v případě LIBORu.“

-usi-