Stále větší množství elektřiny se spotřebovává pro průmyslovou výrobu, roste také poptávka po klimatizacích, datových centrech nebo dopravě. Poptávka po elektřině roste zejména v Číně.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) celosvětová spotřeba elektřiny v nadcházejících letech prudce vzroste. Do roku 2027 odborníci IEA předpovídají roční nárůst spotřeby o téměř čtyři procenta.

Za tímto nárůstem stojí především silný růst využití elektrické energie pro průmyslovou výrobu, zvyšující se poptávka po klimatizaci, zvyšující se elektrifikace zejména v sektoru dopravy a rychlá expanze datových center. Největší část dodatečné poptávky, 85 procent, vychází podle IEA z rozvíjejících se a rozvojových zemí.

Na výrobu baterií je potřeba hodně energie

Tento trend je nejvíce patrný v Číně, kde poptávka po elektřině od roku 2020 roste rychleji než celková ekonomika. Čínská spotřeba elektřiny se v roce 2024 zvýšila o sedm procent a očekává se, že do roku 2027 poroste v průměru o přibližně šest procent ročně. K růstu poptávky v Číně přispívá také rychle rostoucí energeticky náročná výroba solárních panelů, baterií a elektromobilů, stejně jako zavádění elektrických vozidel, datových center a sítí 5G.

Elektrifikace v Číně rychle postupuje a podíl elektřiny na celkové spotřebě energie je zde již nyní mnohem vyšší, a to 28 procent než v USA s 22 procenty nebo v EU s 21 procenty.

Mohlo by vás zajímat

Čína rozšiřuje výrobu elektřiny o uhlí

Podle analýzy Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (Crea) a Global Energy Monitor se Čína na rozdíl od dřívějších náznaků nadále více spoléhá na výrobu elektřiny z uhlí. Podle zprávy začala Čína stavět uhelné projekty v roce 2024 s celkovou kapacitou přibližně 94,5 gigawattů, což je podle odborníků rekord od roku 2015.

Čína tak pokračuje v budování uhelných kapacit, což je v rozporu s celosvětovým trendem. Ve zprávě se uvádí, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 se využití solární a větrné energie drasticky snížilo, zatímco země vyráběla elektřinu z fosilních paliv na vysoké úrovni, ačkoli poptávka po elektřině rostla pomalejším tempem.

Tepelná čerpadla, elektromobily a datová centra pohánějí poptávku v EU

Podle analýzy IEA poptávka po elektřině v EU v poslední době mírně vzrostla. Neočekává se však, že by se vrátila na úroveň roku 2021 dříve než v roce 2027. Domácnosti a podniky jsou zodpovědné za 1,4% nárůst poptávky v loňském roce, zejména díky zvýšenému využívání tepelných čerpadel a elektromobilů a také vyšší poptávce po datových centrech.

Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že růst nízkoemisních zdrojů energie, zejména obnovitelných zdrojů a jádra, bude dostatečný k pokrytí nárůstu globální poptávky po elektřině v příštích třech letech.

Očekává se, že výroba elektřiny z fotovoltaiky pokryje přibližně polovinu celosvětového nárůstu poptávky. V roce 2024 již výroba elektřiny z fotovoltaiky v EU překonala výrobu elektřiny z uhlí, přičemž solární energie tvoří více než deset procent energetického mixu.

Návrat jaderné energetiky

Jaderná energie se zároveň podle prognózy IEA vrací na scénu. Jejich výroba elektřiny pak bude každoročně dosahovat vrcholu až do roku 2027. Důvodem návratu je obnova francouzské výroby jaderné energie, opětovné uvedení elektráren do provozu v Japonsku a spuštění nových reaktorů v Číně, Indii, Koreji a dalších zemích.

Na politické úrovni se obnovuje zájem o jadernou energii, což podle IEA podtrhuje její význam jako stabilní páteře nízkoemisních energetických systémů pro rostoucí počet zemí.

Navzdory rostoucímu významu obnovitelných zdrojů energie je podstatné, že do roku 2027 se na celém světě neočekává žádný pokles využívání fosilních paliv. Očekává se, že celosvětová výroba elektřiny z uhlí bude v tomto období stagnovat, vysvětlila Energetická agentura. Pokles výroby elektřiny z uhlí v EU a USA by byl kompenzován nárůstem v Indii a jihovýchodní Asii. Podobná situace je i u výroby elektřiny ze zemního plynu, kde se až do roku 2027 očekává stabilní roční růst kolem jednoho procenta.