INZERCE

Stíhačka Gripen v barvách maďarského letectva. Foto: Saab

Švédský Saab zmodernizuje maďarské gripeny. Modernizace zvýší bojové i komunikační schopnosti, přibude zbraní

Úřad komisaře maďarské vlády pro vojenské vyzbrojování a švédský Úřad pro vyzbrojování (FMV) úspěšně ukončily jednání o modernizaci stíhacích letounů gripen maďarského letectva na standard MS20 Block 2. Modernizace podstatně zvýší bojové i komunikační schopnosti gripenu a umožní přístup k široké škále zbraní, které budou moci být integrovány na letouny maďarských vzdušných sil.

Upgrade MS20 Block 2, který provede společnost Saab, přináší řadu zlepšení. Podstatně zvýší bojové i komunikační schopnosti gripenu a umožní přístup k široké škále zbraní, které budou moci být integrovány na letouny Maďarských vzdušných sil (Magyar Légierö – ML).

Schopnosti senzorů vylepší nový radar PS-05/A Mk 4, což znamená zásadní prodloužení dosahu sledování vzdušných cílů a zlepšení dalších parametrů, například vyšší schopnost detekce malých vzdušných cílů, lepší potlačení šumu a větší potenciál dalšího vývoje v oblasti vzdušného boje i útoků na pozemní cíle.

Upgrade MS20 Block 2 maďarské flotily letounů gripen přináší i zlepšení komunikačních schopností díky rozšíření funkčnosti Link16 (datové spojení NATO) a aktualizaci datové komunikace na nejnovější standard bezpečné komunikace NATO. Zavedení nejnovějšího módu identifikace vlastní-cizí (IFF), NATO Mode 5, zlepší i schopnost identifikovat spojenecké letouny.

Tato modernizace umožní Maďarsku pro své gripeny vybírat ze širšího sortimentu zbraní zahrnujícího střely vzduch-vzduch IRIS-T s tepelným naváděním a určené pro napadání cílů v dosahu přímé viditelnosti (Within Visual Range – WVR), moderní pumy GBU-49 s laserovým naváděním a vyspělé střely vzduch-vzduch dalekého dosahu Meteor s laserovým naváděním, určené pro použití za hranicí přímé viditelnosti (Beyond Visual Range – BVR) a překonávající všechny ostatní typy střel ve své třídě.

„Díky modernizaci maďarských letounů gripen budou operační schopnosti Maďarských vzdušných sil podstatně zvýšeny. Náš štáb oceňuje těsnou a úspěšnou spolupráci se švédskou stranou na tomto konkrétním modernizačním projektu i během patnácti let, po něž provozujeme gripeny,“ říká inspektor Maďarských vzdušných sil generálmajor Nandor Kilian.

„Od chvíle, kdy před patnácti lety na základně v Kecskemétu přistál první gripen, se jasně ukázalo, že Maďarské vzdušné síly udělaly jasný krok k tomu, aby se staly jedním ze špičkových letectev Evropy a skutečným přispěvatelem do operací NATO a EU. Díky změnám vyplývajícím z upgradu na standard MS20 Block 2 dostane Maďarsko ještě účinnější a výkonnější letoun, který je schopen v každém ohledu konkurovat jakémukoliv jinému stíhacímu letounu příští generace,“ říká Jonas Hjelm, ředitel divize Aeronautics společnosti Saab.

Letouny gripen C/D na ochranu svého vzdušného prostoru pět zemí na třech kontinentech. Chrání tak více než 150 miliónů lidí.

Gripeny má ve své výzbroji i česká armáda. Pronájem stíhaček JAS-39 gripen armádě skončí v roce 2027, objevují se proto různé spekulace, které letouny je nahradí.

Naposledy se v listopadu objevila informace, že se Česká republika aktivně uchází o nákup až 40 pokročilých stíhaček 5. generace F-35 od USA. Odbornému serveru Janes to řekl nejmenovaný americký zdroj.

České ministerstvo obrany uvedlo, že vojenští odborníci zpracovávají stanovisko k možnostem budoucího zajištění vzdušného prostoru České republiky a existují různé varianty.

Podle ministerstva obrany je možné, že při shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, „určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním“.

Stíhačka F-35 vyráběná firmou Lockheed Martin se podle zbrojařského serveru Janes pomalu stává standardním strojem pro země NATO, o nákupu strojů už jedná například Finsko.

„Další evropské země oficiálně vyjádřily zájem, je to Španělsko, Řecko a Česká republika. Aktivně se o ně ucházejí,“ řekl zdroj serveru Janes.

Česká republika podle serveru přišla s požadavkem až na 40 strojů. Původně se přitom zajímala o stíhačky F-16, firma Lockheed Martin se však rozhodla zaměřit svou nabídku na modernější F-35.

Dnes už bývalý ředitel odboru komunikace českého ministerstva obrany Jan Pejšek na zprávu serveru Janes zaregoval tvrzením, že jde „o bouři ve sklenici vody“.

Experti Generálního štábu české armády podle něj teprve zpracovávají stanovisko k možnostem budoucího zajištění ochrany vzdušného prostoru po vypršení pronájmu gripenů. Toto stanovisko by mělo být hotové začátkem tohoto roku a posuzovat ho bude vláda Petra Fialy.

Podle ministerstva existují tři varianty: pokračovat ve využívání stávajících gripenů, využít gripenů nové generace nebo přejít na „jinou nadzvukovou platformu“.

„Je tudíž možné, že v rámci shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním,“ řekl v listopadu Jan Pejšek.

„My v tuto chvíli máme platnou smlouvu na pronájem 14 švédských stíhacích letounů JAS-39 Gripen až do roku 2027, navíc s možností opce na další dva roky, tedy do roku 2029. Tudíž za současného vedení ministerstva obrany, ale ani v nejbližších letech, k žádným změnám v nadzvukovém letectvu nedojde,“ dodal mluvčí ministerstva obrany.

(hrb)