Švédská ministryně pro klima a životní prostředí Romina Pourmokhtariová oznámila zahájení vyšetřování s cílem zrušit zákaz těžby uranu v zemi. Zákaz ve Švédsku platí od půlky roku 2018. Tento krok uvítala australská společnost Aura Energy, která doufá, že bude těžit uran jako vedlejší produkt ze svého polymetalického projektu Häggån ve Švédsku, který je v jejím stoprocentním vlastnictví.

Švédský parlament 16. května 2018 schválil novelu zákona o životním prostředí, která zakázala průzkum a těžbu uranu v zemi. Od 1. srpna téhož roku nebylo vydáno žádné povolení k průzkumu nebo těžbě uranu pro všechny žádosti o takové povolení podané od tohoto data.

Ve Švédsku, které má šest jaderných reaktorů zajišťujících přibližně třetinu jeho elektrické energie, se v současné době uran netěží. Švédsko tedy většinu svého jaderného paliva dováží, včetně všech služeb spojených s obohacováním uranu.

Šetření – které provede ministerstvo pro klima – určí, jaké změny pravidel jsou nutné, aby se umožnily a vyjasnily podmínky těžby uranu. Kromě toho bude analyzovat, zda by měl být požadavek na vládní přezkum přípustnosti omezen tak, aby se vztahoval pouze na těžbu uranu, pokud se jedná o jadernou činnost.

Mohlo by vás zajímat

Ministerstvo uvedlo, že cílem vyšetřování je odstranit zákaz, který není nutný.

„K těžbě uranu je třeba přistupovat stejně jako k těžbě jiných kovů, kdy posouzení vlivů na životní prostředí určuje podmínky, za kterých ji lze povolit. Uran se často vyskytuje společně s jinými kovy a dnes se musí třídit a nakládat s ním jako s odpadem,“ poznamenalo ministerstvo.

„Má-li se Evropská unie stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem, je třeba zajistit přístup k udržitelným kovům a nerostům. Musíme využívat uran, který máme, místo abychom ho třídili a považovali za odpad, jak je tomu nyní – kvůli současnému zákazu těžby uranu,“ uvedla Pourmokhtariová.

Ministerstvo pro klima upozornilo, že více než čtvrtina známých evropských zásob uranu se nachází ve švédském podloží.

„V současné době není možné udělit ani povolení k průzkumu, ani koncesi na zpracování, ani povolení týkající se životního prostředí, pokud jde o uran. Těžba uranu musí být v budoucnu testována podle příslušných právních předpisů v oblasti životního prostředí, což znamená, že současný zákaz těžby uranu musí být zrušen,“ doplnil resort.

Výsledek šetření musí být oznámen nejpozději do 15. května, kdy se vláda může rozhodnout, zda bude pokračovat v předkládání legislativního návrhu parlamentu na zrušení zákazu těžby uranu.

Konec omezení počtu reaktorů

V listopadu loňského roku schválil švédský parlament návrh zákona, který uvolnil cestu k nové jaderné energetice v zemi tím, že zrušil stávající omezení počtu provozovaných jaderných reaktorů a umožnil výstavbu reaktorů na nových místech. Novela vstoupila v platnost 1. ledna.

Švédsko v současné době spotřebuje ve svých třech jaderných elektrárnách 2,4 milionu liber U3O8 ročně a zavázalo se, že do roku 2035 postaví další dva jaderné reaktory.

Švédská jaderná elektrárna Ringhals má dva tlakovodní reaktory a za běžný rok vyrobí přibližně 17 TWh. Foto: Vattenfall

V roce 2019 podala společnost Aura Energy na švédskou vládu žalobu o náhradu finanční ztráty způsobené zákazem průzkumu a těžby uranu, který byl zahájen v předchozím roce. Společnost plánovala těžit uran jako vedlejší produkt ze svého stoprocentně vlastněného polymetalického projektu Häggån ve Švédsku.

Häggån, dříve známý jako Storsjon, se nachází v obci Berg v kraji Jämtland a je součástí rozsáhlého uranového pole ve středním Švédsku.Údaje zveřejněné v polovině roku 2012 odhadují zásoby v ložisku Häggån na 800 milionů liber U3O8 (307 718 tU), což z tohoto švédského projektu činí druhé největší nerozvinuté zásoby uranu na světě, uvádí společnost Aura. Uran se vyskytuje spolu s molybdenem, vanadem a zinkem v černých břidlicích a společnost Aura uvedla, že při testech loužení na biohrázi dosahuje výtěžnost až 85 % uranu.

V únoru 2013 společnost Aura oznámila, že přijala společnost Areva Mines jako strategického partnera v projektu a uzavřela závaznou dohodu o spolupráci, od které však Areva později odstoupila.

Společnost Aura uvítala, že zákaz těžby uranu byl nyní zrušen, a uvedla, že Häggån má potenciál dodávat významnou část švédského jaderného paliva.

„Toto oznámení je logickým krokem švédské vlády k povolení domácí těžby uranu pro zajištění vlastních potřeb i potřeb ostatních. Je to začátek procesu, který, jak doufám, vyústí v novou legislativu, která nejenže legálně umožní těžbu uranu, ale také zajistí předvídatelný proces povolování těžby uranu vedle těžby jiných kovů,“ uvedl k tomu generální ředitel společnosti Aura Energy Andrew Grove.

„Deklarovaný cíl švédské vlády se shoduje s možností těžit domácí uran, což by snížilo závislost na dodávkách ze zahraničí a posílilo by domácí a evropské dodávky energie. Je samozřejmě nezbytné, aby se uran těžil způsobem, který neohrožuje místní životní prostředí ani zásoby vody, a jsem si jist, že to budeme schopni v rámci švédského povolovacího procesu prokázat,“ dodal ředitel Aura Energy.

Společnost má v úmyslu podat žádost o koncesi na zpracování uranu v lokalitě Häggån K1 v průběhu roku 2024 u švédského báňského inspektorátu. Švédská zpracovatelská koncese (povolení k těžbě) platí 25 let.

(nik)