Švédsko by mělo zrušit zákaz těžby uranu, aby jej mohlo využívat jako jiné přírodní zdroje regulované zákonem o nerostných surovinách. K tomuto závěru došlo švédské vládní vyšetřování. Ve Švédsku by tedy mělo být možné opět těžit uran. Zákaz jeho těžby má být zrušen v zákoně o životním prostředí. Uran se má stát koncesovaným minerálem podle zákona o nerostných surovinách. Držitel koncese na těžbu uranu musí vést záznamy o průzkumných pracích a zpracování.

Průzkum uranových ložisek a těžba uranu je ve Švédsku zakázána od roku 2018. V únoru letošního roku ale ministryně klimatu a životního prostředí Romina Pourmokhtariová oznámila, že vláda začne tento zákaz řešit.

Vládní vyšetřování doporučilo, aby byl uran regulován jako koncesní minerál podle zákona o nerostných surovinách. To by umožnilo využívat ložiska obsahující ekonomické množství uranu jako jiné přírodní zdroje v zemi. Předpokládá se, že změny v zákonech vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku.

„Více než čtvrtina známých evropských zásob uranu se nachází ve švédském podloží Schopnost těžit uran je naprosto zásadní pro naši práci v oblasti změny klimatu, snižování emisí a závislosti na fosilních palivech a zdrojích energie. Chci, abychom těžili a využívali minerál, který se nachází ve Švédsku, kde švédský těžební průmysl patří k nejekologičtějším a nejbezpečnějším na celém světě,“ řekla ministryně Romina Pourmokhtariová.

Mohlo by vás zajímat

Švédský zákaz těžby uranu měl negativní dopad na práci s kritickými surovinami, které jsou nezbytné pro technologie a klimaticky inteligentní produkty.

„Zrušení zákazu je naprosto nezbytné pro snížení naší závislosti na třetích zemích, vytvoření pracovních míst a umožnění etičtějších dolů , uvedla ministryně energetiky a průmyslu Ebba Buschová.

Závěry vyšetřování byly předány příslušným orgánům, organizacím, obcím a dalším zúčastněným stranám.

Australská těžební společnost Aura Energy, vlastník projektu Häggån na těžbu vanadu, potaše a uranu ve Švédsku, byla vládou určen účastníkem konzultace. Společnost oznámila, že výsledky vyšetřování uvádějí švédskou těžební legislativu do souladu s její energetickou politikou, která volá po podstatném rozšíření jaderné energie.

„Těžba uranu z významného geologického fondu, v níž se uran nachází jako vedlejší produkt, by výrazně zvýšila energetickou bezpečnost Švédska,“ uvedla společnost Aura Energy.

„Pro Švédsko je to důležitý první krok k pokračování na cestě k nízkouhlíkové energetické soběstačnosti. Švédsko má bohatý geologický potenciál, který může být využit k zajištění jaderné energie s nulovými emisemi jak pro vlastní domácí použití, tak pro export,“ řekl generální ředitel a generální ředitel Aura Energy Andrew Grove.

„Švédsko má vysoké environmentální standardy a robustní povolovací systém, který by samozřejmě zahrnoval i těžbu uranu, pokud by byl tento návrh přijat. Uran lze bezpečně těžit a využívat na podporu přechodu na bezuhlíkovou energii ve Švédsku, Evropě a na celém světě. Sníží také závislost Švédska na dovážených zdrojích energie a uvolní významnou hodnotu pro švédskou ekonomiku,“ doplnil Andrew Grove.

Geolokalita Häggån, v obci Berg v kraji Jämtland, obsahuje asi 800 milionů liber U3O8 (307 718 tU), což by podle Andrewa Aury mohlo při současné úrovni využití pokrýt švédskou spotřebu uranu na více než 300 let.

Ložisko je stoprocentně vlastněno společností Aura Energy prostřednictvím dceřiné společnosti Vanadis Battery Metals AB.

Jedná se o aktivum globálního významu, důležité nejen pro Švédsko ale i Evropu, s potenciálem zajistit nezbytné, spolehlivé, cílené dodávky kritických nerostných surovin, které pomohou transformovat ekonomiku kontinentu.

V září 2023 byla zveřejněna studie, která nastiňuje přesvědčivé ekonomické parametry projektu Häggån.

Putin zakázal vývoz uranu do USA

Švédské rozhodnutí následuje jinou významnou událost v jaderné energetice z půlky listopadu. Patnáctého listopadu totiž Rusko oznámilo omezení vývozu obohaceného uranu do USA. Dočasný zákaz je reakcí na americká omezení na dovoz ruských uranových produktů, která vstoupila v platnost na začátku tohoto roku.

Ruská vláda oznámila zákaz na svých oficiálních webových stránkách dne 15. listopadu jako dodatek k vládnímu nařízení č. 313 ze dne 9. března 2022. Vztahuje se na vývoz „do Spojených států nebo na základě smluv o zahraničním obchodu uzavřených s osobami registrovanými v jurisdikci Spojených států“. Výjimky budou platit pro dodávky na základě jednorázových licencí vydaných ruskou Federální službou pro technickou a exportní kontrolu.

„Rozhodnutí bylo přijato na pokyn prezidenta v reakci na omezení uložená Spojenými státy na období 2024-2027 a od roku 2028 – zákaz dovozu ruských uranových produktů,“ uvedla ruská vláda. „Vladimir Putin v září na setkání s vládou nařídil analyzovat možnost omezení dodávek strategických surovin na zahraniční trhy,“ stojí v komuniké.

Podle tiskové agentury TASS ruská státní jaderná korporace Rosatom uvedla, že zákaz je legální a že se jedná o očekávanou „reakci na akce amerických úřadů“. Dodávky ruského uranu do jiných zemí než do USA „budou pokračovat beze změn, za podmínek dohodnutých se zákazníky a v souladu s požadavky národních zákonů,“ uvedl Rosatom.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov TASS řekl, že „v případech, kdy to slouží našim zájmům, může ruská Federální služba pro technickou a exportní kontrolu rozhodnout o vyloučení určitých položek z tohoto seznamu zákazů“, ale řekl, že vláda posoudila důsledky a důsledky „absolutně recipročních“ protiopatření.

„Klíčovým bodem však je, že by to mělo být plně v souladu s našimi zájmy a nemělo by je podkopávat. To je základ toho, co bylo uděláno,“ řekl Peskov.

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o zákazu dovozu ruského uranu v květnu poté, co byl návrh zákona jednomyslně schválen americkým Senátem.

Zákaz vstoupil v platnost v srpnu a potrvá do konce roku 2040. Výjimky mohou být uděleny s cílem umožnit za určitých okolností dovoz omezeného množství slabě obohaceného uranu ruského původu do 1. ledna 2028.