Švédská pobřežní stráž ve čtvrtek ráno oznámila, že v potrubí plynovodu Nord Stream byla objevena další, tentokrát už čtvrtá, netěsnost. Informoval o tom ve čtvrtek švédský deník Svenska Dagbladet. První tři byly zjištěny v pondělí, mezinárodní pozorovatelé mají podezření na sabotáž.
Útok na Nord Stream je jako vystřižený ze scénáře možných útoků na plynovod, uvedl jeden ze zdrojů dalšího švédského deníku Dagens Nyheter.
„Navzdory betonové skořepině je plynovod poměrně zranitelný a jeden potápěč by stačil k připojení výbušné nálože,“ napsali v roce 2007 švédští bezpečnostní experti.
Mezitím americká televize CNN s odvoláním na evropské zpravodajské služby oznámila, že v blízkosti úniku bylo spatřeno ruské námořnictvo. Zatím není jasné, zda přítomnost lodí souvisí s podezřelými výbuchy.
Podezření na ruský podvodní dron
Mohlo by vás zajímat
Podle dánské premiérky Mette Frederiksenové jsou úniky v plynovodech následkem „úmyslné akce“. Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost děr v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.
Podle zprávy britských Timesů přibývá důkazů, že úniky z potrubí byly plánovanými detonacemi ze strany Rusů. Deník cituje zdroj z obranných kruhů, podle něhož byl plynovod „pravděpodobně záměrně a plánovaně“ sabotován pomocí výbušného zařízení, které bylo vhozeno do moře až několik týdnů před výbuchem.
Několik týdnů před výbuchem byl do moře údajně shozen ruský podvodní dron s výbušnou náloží. Podle zatím dostupných zpráv je tento scénář zatím nejpravděpodobnější.
Dokonce i německé bezpečnostní orgány předpokládají, že výbušná zařízení byla do potrubí zabudována již během výstavby, píše deník Bild. Ty byly popsány jako „vypínací zařízení pro případ nouze“.
Použité výbušniny byly „pravděpodobně vojenského charakteru“ a nebyly dostupné na volném trhu, uvedl pro zdf.heute kapitán Göran Swistek.
Ruská generální prokuratura ve středu oznámila, že zahájila mezinárodní řízení pro podezření ze sabotáže plynovodů Nord Stream 1 a 2.
„Nejpozději 26. 9. 2022 byly v oblasti ostrova Bornholm spáchány úmyslné činy s cílem poškodit plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 položené na dně Baltského moře,“ oznámila ve středu ruská generální prokuratura na svém kanálu Telegram.
Moskva tento krok zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“.
Oprava plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 může trvat déle než šest měsíců, řekl Pavel Zavalnyj, šéf výboru pro energetiku ruské Státní dumy. Podle něju existují dva způsoby, jak odstranit škody – a to výroba kesonu (potápěčského zvonu používaného k provádění speciálních prací při opravách potrubí pod vodou), nebo vyzvednutí poškozených částí plynovodů na povrch a jejich oprava.
(hrb)