INZERCE

Předseda Svaz průmyslu Jaroslav Hanák (vpravo) během podnikatelské mise v Severní Makedonii v roce 2019. Zdroj: fotobanka Svazu průmyslu a dopravy

Svaz průmyslu obnovuje podnikatelské mise. První výprava míří do Indonésie

Po přestávce způsobené epidemií koronaviru, která trvala téměř rok a půl, obnovuje Svaz průmyslu a obchodu plnohodnotné podnikatelské mise do zahraničí. V sobotu 19. června vyrazí podnikatelská delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu Jaroslavem Hanákem do Indonésie, za vládu se cesty účastní ministr životního prostředí Richarda Brabce. Spolu s nimi budou na palubě vládního speciálu zástupci téměř třiceti tuzemských firem.

Podnikatelská mise do Indonésie se zaměří hlavně na technologie spojené s ochranou životního prostředí. „Po roce a půl je to konečně první plnohodnotná podnikatelská mise. Připravovala se skoro dva roky s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Indonésie je velká země, má 270 milionů obyvatel. Pro český průmysl, ale i české vysoké školy, je nesmírně zajímavá,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu dodává: „Je mi potěšením vést v pořadí druhou podnikatelskou misi a za současných příznivých epidemických podmínek podpořit prezentaci českých firem a oblast vědy a výzkumu. Na základě předešlé mise v roce 2019 – do Vietnamu a Malajsie – vím, že české firmy mají světu co nabídnout obzvláště v oblasti technologií a know-how šetrných k životnímu prostředí. Indonésie je zároveň v hledáčku českých univerzit i našich expertů činných v oblasti mezinárodní ochrany přírody.”

Česká delegace navštíví na cestě po Indonésii hlavní město Jakartu a také velkoměsta Medan a Banda Acech na ostrově Sumatra. Obnovení podnikatelských misí exportéři vítají. „Je to velmi důležité, všichni jsou hladoví po osobním kontaktu, bez kterého s některými obchodními partnery ani nejde jednat. Alespoň ne na požadované úrovní. Osobní kontakt se zkrátka nedá ničím nahradit,“ vysvětluje Olena Žáčková, vedoucí zahraničního prodeje společnosti Vyrtych.

Na zástupce tuzemského byznysu čekají na indonéském trhu příležitosti hlavně ve strojírenství, cirkulární ekonomice, zemědělství a potravinářském průmyslu. Perspektivní jsou i další obory. „Jedou s námi firmy zaměřené na likvidaci a recyklaci odpadů, na obnovitelné zdroje, zejména fotovoltaiku, na inteligentní řešení v oblasti čištění odpadních vod pro domácí, komunální a průmyslové využití, na odstraňování ekologických zátěží, ale i na vývoj softwaru pro moderní stavební konstrukce,“ dodává Jaroslav Hanák.

Český export do Indonésie dlouhodobě roste, z 1,15 miliardy korun v roce 2010 se vyšplhal na více než 4,7 miliardy korun v roce 2019. Loni pod vlivem koronavirové krize mírně klesl. České firmy do této země dodávají hlavně nákladní a vojenská auta, díly a příslušenství k telekomunikačním přístrojům, parní turbiny a střelné zbraně.

Obchodní bilance Česka s Indonésií je dlouhodobě deficitní. Import z této země loni dosáhl 8,75 miliardy korun (rekordní byl rok 2017 s dovozem za téměř 9,3 miliardy korun). Konkrétně se jedná hlavně o sportovní či jinou obuv, ropné produkty, přírodní kaučuk, hračky, ale u řadu dalších položek včetně holicích strojků, různých druhů oblečení, kopírek či televizorů.

Tomáš Rovný