INZERCE

Twitterový příspěvek o problému s českou zbraní na Ukrajině. Foto: Ukraine Weapons Tracker

STV Group nabídla ukrajinským vojákům, zraněným granátomety, finanční pomoc. Pošle také jiné zbraně

Česká zbrojovka STV Group nabídla ukrajinským vojákům, zraněným údajně granátomety její výroby, finanční pomoc. Společnost zároveň Ukrajině navrhla stažení dodaných zbraní a jejich nahrazení jinými. Informovala o tom ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Petrovyče Perebyjnise. Zpráva o zranění dvou ukrajinských vojáků při odpalování granátometu LGL-7 se objevila na sociální síti Twitter.

Dva ukrajinští vojáci utrpěli zranění, když selhaly jejich české zbraně, tvrdí na Twitteru jejich kolegové. Granátomety na Ukrajinu nedorazily v rámci oficiální vládní pomoci válkou zkoušené zemi, ale dodala je česká zbrojovka STV Group pravděpodobně byly součástí dodávky soukromé firmy.

„Nevíme, co se přesně přihodilo. Vyzvali jsme Ukrajinu, ať nám pár granátometů vrátí, abychom mohli nalézt příčinu, proč mohlo dojít ke zranění ukrajinských vojáků. Zároveň jsme navrhli vrácení celé šarže s tím, že pošleme jiné zbraně. Nejsme si vědomi nějakých technických potíží našeho produktu, veškerá opatření činíme z preventivních důvodů, nechceme nic podcenit,“ sdělil Ekonomickému deníku manažer společnosti Pavel Beran.

Výši finanční pomoci, ani jaké zbraně na Ukrajinu společnost pošle, Pavel Beran neupřesnil. Podle neoficiálních informací Ekonomického deníku by se mohlo jednat například o známý reaktivní protitankový granátomet RPG-7.

„Vaše Excelence, jak jsme byli informováni prostřednictvím sociálních médií, zřejmě došlo ke dvěma nehodám vojáků ukrajinské armády při střelbě ze zbraní LGL-7 (RPG-7) dodaných naší společností. Nevíme přesně, z jakého důvodu se to stalo, nicméně prosíme o okamžité zastavení
používání dotčené série 500 ks dodaných námi v první polovině března. Nemůžeme riskovat další nehody. Naše společnost se bude snažit co nejdříve zajistit novou šarži 500 ks bezchybných odpalovacích zařízení a jsme připraveni tyto zbraně bezplatně zaslat na Ukrajinu místo zbraní, u nichž je podezření, že nejsou bezchybné,“ napsala společnost velvyslanci Ukrajiny Jevhenu Petrovyči Perebyjnisovi.

„Byli bychom vděčni, kdyby nám ukrajinská armáda mohla vrátit minimálně několik zbraní pro
prošetření technického problému. Celý náš tým hluboce lituje této nehody a rádi bychom poskytli finanční pomoc za zranění a bolest,“ napsala STV Group ukrajinskému velvyslanci.

Na sociální sítí Twitter se na sklonku minulého týdne objevila zpráva o zbraních české výroby, které měly poranit dva ukrajinské vojáky, kteří z nich odpalovali granáty.

„Jak se ukazuje, ne všechna západní pomoc je užitečná. Někdy se dokonce stává nebezpečnou,“ napsal na síti profil Ukraine Weapons Tracker, jenž mapuje vojenský materiál používaný ve válce.

V příspěvku projekt informuje o dvou českých granátometech LGL-7, které měly po pár výstřelech prasknout a v důsledku toho zranit dva Ukrajince. Twitterový účet píše o pořezaném uchu a zlomené klíční kosti, celou nehodu podložil fotografiemi rozpadlých zbraní a snímkem zakrvácené půdy.

STV Group čtyřicetimilimetrovou protitankovou zbraň bez zpětného rázu s hladkým vývrtem hlavně nabízí. Zbraň je nabíjená předem, je přenosná, odpalovaná z ramena střelce. Může být dodávána s mechanickými nebo i s doplňkovými optickými mířidly. Obsluhu raketometu tvoří střelec nebo střelec a jeho pomocník.

Na Ukrajinu se podle vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) zbraň nedostala prostřednictvím vládní pomoci, respektive Armády České republiky. Podle zástupce velitele 43. výsadkového pluku Ivo Zelinky dokonce tato zbraň nebyla nikdy v české armádě zavedena.

Společnost STV Group připustila, že se zbraň do válečné zóny dostala pravděpodobně v rámci její pomoci Ukrajině ještě před ruskou invazí. Společnost uvedla, že Ukrajincům pomáhá již od začátku ruské agrese, „a to nejen dodávkami zbraňových systémů, balistických vest a přileb, ale také darem 50 000 dávek náhradní potravy“.

Ekonomický deník připomíná, že problémy při používání zbraní nejsou ojedinělé. Vyjma chyby na straně výrobce mohou být způsobeny také například použitím nekompatibilní či expirované munice, nebo nevhodnou obsluhou.

Jan Hrbáček