Česká zbrojařská společnost STV GROUP uzavřela s ministerstvem obrany sedmiletou rámcovou smlouvu na dodávky chytrých protitankových min typu SENTRY. Dohoda byla uzavřena na základě vítězství v užším zadávacím řízení. Hodnota kontraktu může v závislosti na potřebách Armády ČR dosáhnout až 4,08 miliardy korun. Armáda ČR na základě smlouvy odebere nejméně 10 000 těchto pokročilých min, uvedla společnost STV GROUP.
Podle zmíněné firmy se jedná o významný krok, který Českou republiku řadí mezi několik zemí NATO disponujících takto vyspělým systémem minové obrany. „Čeští ženisté získají přelomové schopnosti nejenom pro ničení nepřátelských obrněnců, ale také pro bezpečné a sofistikované řízení minových polí,“ uvedl Ivo Strejček, který má v STV GROUP na starosti rozvoj spolupráce se zahraničními partnery.
Na dodávce bude STV GROUP spolupracovat s finským specialistou na trhaviny a ženijní munici Forcit Defence. Dodávky chytrého systému protitankových min z Finska přitom nejsou první vlaštovkou strategické spolupráce mezi těmito společnostmi, které v předchozích letech například dodaly Ministerstvu obrany více než 1500 kusů střepinových náložek Hailstorm.
Protitankový minový systém SENTRY jako první svého druhu kombinuje pokročilé síťové propojení a možnost řídit a programovat minová pole až na úroveň jednotlivých min spolu s vysokou mírou efektivity směrové nálože vynikající vysokým průpalným účinkem pancéřové oceli a mocnou primární trhavou náplní.
Mohlo by vás zajímat
Hlavním prvkem systému je multisenzorová protitanková mina o hmotnosti zhruba 10,5 kilogramu, která má v sobě kromě náloží z necitlivé trhaviny i bloky elektroniky, které řídí nejenom samotnou minu, ale i její komunikaci. Veškerá komunikace mezi minami a prvky systému je zabezpečená a šifrovaná. Mina je odolná i v nejnáročnějších klimatických podmínkách a umožňuje například cílené ničení konkrétních typů nepřátelských obrněných vozidel nebo konvojů. Zároveň umožňuje průchod vlastním ozbrojeným silám. Samotnou práci při pokládání min a jejich programování zvládne i jediný operátor.
Mina SENTRY má schopnost autonomního fungování i v případech, kdy nepřítel ruší prostředky elektronického boje jednotlivá komunikační pásma. Velkou výhodou je i jednoduchost kladení minového pole buď zapuštěně pod povrchem, nebo na povrch. Pokud je mina aktivována, chrání ji před manipulací po objevení nepřátelskými silami tzv. schopnost „anti handling“, kdy mina při neautorizované manipulaci vybouchne. Aktivace, neutralizace či deaktivace min může být řízena také dálkově a zajišťuje, že vlastní síly jsou v bezpečí.
Dalšími prvky jsou pokročilé systémy řízení a komunikace minového pole, které umožní jak přímé, tak vzdálené řízení až na vzdálenost několika kilometrů. Každá mina je přitom přesně lokalizovaná a její nastavení lze i vzdáleně měnit v reálném čase. V rámci dodávky proběhne také zaškolení personálu Armády České republiky a budou dodány i prostředky pro výcvik uživatelů. Minový systém je plně v souladu s tzv. Ottawskou úmluvou.
Skupina STV má v současnosti výrobní závody v Poličce, v Novém městě pod Smrkem, Zákupech, Novém Kníně a nově i na Slovensku v Dubnici nad Váhom. Obchodní zastoupení má kromě Česka a Slovenska také v Polsku a v USA. Skupina zaměstnává více jak 1300 lidí. Roční tržby celé skupiny STV letos přesáhnou 10 miliard korun. Mateřskou společností je STV Invest, který vlastní Martin Drda a Ludmila Drdová.