Úterý, 17. května, 2022

Studie CEEC: Zdražení materiálů i lidské práce povede k růstu cen novostaveb o 19 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ceny stavebních materiálů rychlým tempem rostou, nejvíce zdražují materiály, jako je ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Podle 74 procent developerů se již nyní zdražení materiálů promítá v cenách developerských projektů, v průměru očekávají zdražení novostaveb o 19 procent. Vyplývá to ze studie o developerském trhu zpracované analytickou firmou CEEC Research.

Někteří developeři uvádějí, že růst cen stavebních materiálů vede ke snižování jejich marže z nových staveb. „Očekáváme stálý mírný růst prodejních cen a pravděpodobné snižování marže vzhledem ke skokovému nárůstu cen stavebních materiálů,“ uvedl výkonný ředitel společnosti JRD Development Martin Svoboda.

Přes 60 procent oslovených developerů pozoruje také zdražování výrobků pro vybavení interiéru, jako jsou obklady, dlažby, dveře, okna a jiné. Zdražení zde v průměru dosahuje 10 procent. „Cena se promítne přirozeně do koncových cen bytů, navíc prodeje včetně předprodejů se budou realizovat až po fixaci ceny díla. To bohužel způsobí ještě větší tlak na straně kupujících,“ upozorňuje Jan Ludvík, ředitel společnosti Karlín Group Management.

Podle Jana Ludvíka se na problém vzrůstajících cen stavebních materiálů nabaluje také rostoucí cena lidské práce kvůli nedostatku pracovníků ve stavebnictví. Vzhledem ke koronavirové epidemii se ztížil příchod levnější pracovní síly z Ukrajiny a dalších zemí.

Z oslovených developerů jich 13 procent odsunulo realizaci některých svých staveb s očekáváním, že cena stavebních materiálů později klesne. Avšak jen šest procent developerů bylo z důvodu nedostatku stavebních materiálů nuceno výstavbu zcela zastavit.

„Řada developerů pozastaví své stávající rozpracované projekty a odloží zahájeních nových projektů. Stavby realizované svépomocí budou pozastaveny do doby stabilizace cen,“ odhaduje budoucí vývoj Pavel Malyshev, jednatel firmy Preco Group.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter