Evropská unie utahuje šrouby. Nedostatky v ochraně osobních údajů budou stát provozovatele čínské sociální sítě TikTok stovky milionů eur.
TikTok, který vlastní čínská společnost ByteDance, dostal pokutu ve výši 530 milionů eur, v přepočtu 13,2 miliardy korun. Uvedla to irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. TikToku také nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Přístup z Číny
Firma podle komise neprokázala, že jsou osobní údaje uživatelů ze zemí Evropské unie chráněna vysokým zabezpečením, jak požadují unijní pravidla. Komise upozornila, že k některým osobním údajům evropských uživatelů TikToku mají vzdálený přístup zaměstnanci firmy v Číně.
TikTok provozuje platformu pro sdílení krátkých videí a podle irské komise neřešil potenciální přístup čínských úřadů k osobním údajům podle zákonů o kontrašpionáži a dalších předpisů. TikTok se domnívá, že tyto požadavky se zásadně odchylují od standardů, které v EU platí.
Inženýři údržby
„GDPR vyžaduje, aby vysoká úroveň ochrany poskytovaná v rámci Evropské unie pokračovala i v případě, že jsou osobní údaje předávány do jiných zemí,“ uvedl k tomu zástupcem komisaře a vedoucím oddělení pro korporátní záležitosti, média a komunikaci v DPC Graham Doyle. Provozovatel sítě je přesvědčen, že unijní zákony dodržuje.
Vyšetřování TikToku v Irsku začalo v roce 2021, kdy tehdejší šéfka regulačního úřadu Helen Dixonová prohlásila, že k údajům uživatelů z EU mohou mít přístup „inženýři údržby a umělé inteligence v Číně“. V září 2023 dostal TikTok od irské komise pokutu 345 milionů eur za nedostatky ve způsobu, jakým pečuje o osobní údaje dětí.
Mohlo by vás zajímat
Sociální síť Tik Tok se v posledních letech řeší zejména v souvislosti ochranou dat a kybernetickým hrozbám. Poskytuje prostor řadě dezinformačních videí, šíří se přes ni nebezpečné výzvy i pornografie.
Americká stopka
Ve Spojených státech došlo začátkem letošního roku k výpadku aplikace Tik Tok, když 19. ledna vstoupil v platnost zákon, který vyžaduje, aby čínský majitel aplikace z bezpečnostních důvodů TikTok prodal. O den později ale americký prezident Donald Trump platnost zákazu, který iniciovala administrativa bývalého prezidenta Joea Bidena, odložil o 75 dní, a umožnil tak, aby aplikace v USA dočasně fungovala.
TikTok používá více než polovina Američanů. Loni byl druhou nejvíce stahovanou aplikací v zemi. Podle firmy Sensor Tower měl TikTok v USA loni více než 52 milionů stažení, z toho 52 procent se jich uskutečnilo v obchodě Apple App Store a 48 v obchodě Google Play.