Britský Rolls-Royce SMR, preferovaný dodavatel středně výkonných modulárních reaktorů pro Skupinu ČEZ, si vybral dodavatele parních turbín. Stal se jím německý podnik Siemens Energy. Český výrobce Doosan Škoda Power, který měl o spolupráci také zájem, neuspěl. Opět se tak potvrdila dřívější informace Ekonomického deníku, že Rolls-Royce o české dodavatele pro své jaderné bloky příliš nestojí.
Podle dohody, o které Rolls-Royce SMR informoval před týdnem, zahrnuje spolupráce se Siemens Energy návrh, výrobu a instalaci parních turbín pro „globální flotilu“ budoucích elektráren založených na technologii britského výrobce. Počítá se zde s využitím výrobní základny společnosti Siemens Energy ve Velké Británii.
Rolls-Royce SMR na dotaz Ekonomického deníku potvrdil, že s turbínami značky Siemens počítá také v plánovaném jaderném zdroji v Temelíně. „Siemens Energy bude dodavatelem turbínových systémů pro Temelín a další potenciální lokality v České republice. Existuje jen velmi málo společností, které jsou schopny poskytnout tyto systémy, a Siemens Energy je světovým lídrem v technologii jaderných parních turbín,“ uvedl šéf komunikace firmy Rolls-Royce SMR Dan Gould.
Zklamání? Plzeňský Doosan to nekomentuje
Podle informací Ekonomického deníku se o pozici dodavatele turbín pro 470megawattové bloky společnosti Rolls-Royce SMR ucházel také plzeňský Doosan Škoda Power. který v únoru uvedl své akcie na pražskou burzu. „Doosan Škoda Power se ke zmiňovanému projektu nebude vyjadřovat,“ zněla strohá odpověď na dotaz Ekonomického deníku.
Jak Ekonomický deník informoval v únoru, jednání o kapitálovém vstupu Skupiny ČEZ do britské společnosti Rolls-Royce SMR a následné spolupráci na vývoji a stavbě modulárních reaktorů nebyla úplně hladká. Rozdílný pohled mají obě strany třeba na to, kde bude umístěna výroba hlavních dílů reaktoru. Podle dobře informovaných zdrojů Britové preferují výrobu tlakových nádob, parogenerátorů a dalších velkých dílů v Jižní Koreji. Naopak ČEZ se snaží vytížit kapacity výrobní a inženýrské společnosti Škoda JS, kterou převzal na konci roku 2022.
Jak je to tedy se zájmem Rolls-Royce o české strojírenské a jaderně technologické firmy? „Rolls-Royce SMR i nadále počítá se zapojením českých dodavatelů a zavazuje se odebírat klíčové komodity od českých podniků. V následujících měsících se v Česku bude konat akce, která pomůže většímu počtu místních dodavatelů stát se součástí dodavatelského řetězce pro Rolls-Royce SMR,“ zmínil Dan Gould.
Mohlo by vás zajímat

Hraje se tu o velký balík peněz. Zatím to vypadá, že o tuto technologii bude zájem. Vedle České republiky mají reaktory Rolls-Royce šanci uspět také na domácí britském trhu a ve Švédsku. Britská vláda by měla nejpozději v květnu vybrat dvě či více technologií malých a středních reaktorů, které se poté budou stavět v ostrovním království ve větším počtu.
První procenta v Rolls-Royce SMR už ČEZ získal
Polostátní energetický podnik ČEZ podepsal smlouvu o strategické spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR na konci října. Výhledově má v britské firmě získat zhruba dvacetiprocentní podíl, za který zaplatí cenu v jednotkách miliard korun. První menší podíl (v nezveřejněné výši) ČEZ převzal včera. Stalo se tak krátce po schválení zmíněné transakce příslušnými regulačními orgány. Většinovým akcionářem Rolls-Royce SMR zůstane výrobce plynových turbín a leteckých a lodních motorů Rolls-Royce.
Podle informací z loňského podzimu má ČEZ v plánu postavit první 470megawattový blok založený na technologii Rolls-Royce SMR v Temelíně; provoz by mohl zahájit už v roce 2034. Druhý má být hotový v roce 2038 a stát má v severočeských Tušimicích. Podle optimistických předpovědí by mohlo reaktorů od Rolls-Royce vyrůst na českém území do roku 2050 až sedm. Jejich počet ČEZ určí až podle vývoje poptávky po elektřině a podle tempa rozvoje zelené energetiky.