Ředitel Strojírenského zkušebního ústavu Tomáš Hruška podepsal Memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci se zástupci Korejského inovačního centra vodíkových palivových článků (WFRIC) a reprezentanty Českou vodíkovou technologickou platformou (HYTEP). Strany „trojdohody“ se zavázaly posilovat a rozvíjet vzájemné vztahy, spolupráci a sdílení zdrojů a znalostí v oblasti technologií vodíku a palivových článků.

Memorandum představuje pro Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) důležitý symbol společného závazku k posílení a rozvoji vzájemných vztahů, spolupráce, sdílení zdrojů a znalostí v oblasti vodíkových technologií a palivových článků.

„Jsme nadšení tímto strategickým spojením mezi SZÚ, HYTEP a WFRIC. Věřím, že nám tato dohoda otevírá nové možnosti pro synergii, a že posílí naši konkurenceschopnost i budoucí aktivity v dynamickém prostředí našeho oboru – sektoru TIC (Testing – Inspection – Certification). Sdílením know-how na této úrovni očekávám vytvoření inovativních řešení, která povedou k dalšímu pokroku v oblasti vodíkových technologií,“ uvedl při podpisu memoranda generální ředitel SZÚ Tomáš Hruška.

„SZÚ v České republice je vedoucí institucí pro provádění zkoušek a certifikaci různých vodíkových výrobků jako jsou vodíkové palivové články a vodíkové kotle. Vzájemné výměny již proběhly prostřednictvím SZÚ KOREA. Univerzita Woosuk je univerzitou specializovanou na vodíkové technologie. Toto memorandum o porozumění je dobrou příležitostí k zajištění vzájemné výměny informací a přístupu ke globalizaci v oblasti vodíkových technologií. Kromě toho obě organizace očekávají, že to bude velkou pomocí při rozvoji lidských zdrojů a průmyslu souvisejícího s vodíkem, zajištěním specializované technologie v oblasti hodnocení výkonu a kontroly certifikace bezpečnosti vodíkových výrobků,“ navázal šéf Korejského inovačního centra vodíkových palivových článků Hongki Lee.

Mohlo by vás zajímat

Obě organizace očekávají, že spolupráce bude velkou pomocí při rozvoji lidských zdrojů a průmyslu souvisejícího s vodíkem, zajištěním specializované technologie v oblasti hodnocení výkonu a kontroly certifikace bezpečnosti vodíkových výrobků,“ řekl k podpisu memoranda šéf Korejského inovačního centra vodíkových palivových článků Hongki Lee (třetí zprava). Foto: SZÚ

„Naše platforma vítá uzavření memoranda o spolupráci v oblasti mezinárodních norem, souvisejících certifikací a technické spolupráce k vodíkovým technologiím. Vodíkové technologie jsou novým odvětím vytvářejícím vysokou přidanou hodnotu. Strategické spojení mezi aktéry z České republiky a Jižní Koreji povede ke zlepšení informovanosti a nasazování vodíkových technologií, zejména palivových článků v České republice. Oblast technické normalizace je klíčovým předpokladem k masovému nasazení vodíkových technologií, vnímáme, že je naše odvětví teprve na počátku a je před námi ještě dlouhá cesta, než dojde k plné komercionalizaci, kterou jsme zaznamenali u jiných nízkoemisních technologií. Právě proto je klíčové vzájemně spolupracovat s aktéry ze států, kde došlo již k většímu rozšíření vodíkových technologií. Věřím, že memorandum povede k rozšiřování kompetencí na straně České republiky a jihokorejští aktéři v nás zase získají silného partnera pro vstup do Evropy,’’ uvedl předseda představenstva České vodíkové technologické platformy Aleš Doucek.