INZERCE

Výroba oceli. Foto: Vítkovice Machinery Group

Strojírenské Vítkovice se chtějí nově zaměřit na správu majetku

Skupina Vítkovice, pohybující se dříve v hutnictví a strojírenství, se v budoucnu bude zabývat především správou podílů v dceřiných firmách, developerskou činností a facility managementem – výstavbou, rozvojem a správou budov. ČTK to řekla generální ředitelka Vítkovic Michaela Žvaková. Vítkovice se podle ní budou věnovat také energetice. Část firem ze skupiny se v poslední době dostala do finančních problémů a skončila v insolvenci. Vítkovická skupina letos slaví 190. výročí vzniku, do Ostravy dnes dorazili potomci zakladatelů.

Většinový vlastník Vítkovic Jan Světlík už dříve řekl ČTK, že Vítkovice budou držet ve firmách podíly, ale nebudou se aktivně podílet na budování byznysu. „Nebudeme lídry strojírenské produkce. Vítkovice se stanou takovým nositelem služeb a značky a v zásadě budou spravovat majetek,“ řekl Světlík.

Vítkovická skupina si tento týden připomíná 190 let své existence. Někdejší Rudolfovu huť nechal v roce 1828 ve Vítkovicích založit olomoucký arcibiskup Rudolf Jan, bratr císaře Františka I. Do Ostravy nyní přijeli potomci zakladatelů, mimo jiné arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská. Po 90 letech si také lidé mohou znovu prohlédnout zakládací listinu, která je od roku 1928 v olomouckém archivu a vystavovat se běžně nedá. K vidění bude v sobotu a neděli v Malém světě techniky U6 v Ostravě.

Světlík je majitelem strojírenských Vítkovic od roku 2003, kdy jeho společnost Lahvárna Ostrava zvítězila ve výběrovém řízení státu na koupi akcií a pohledávek tehdy ztrátové společnosti Vítkovice. Lahvárna Ostrava, která se později přejmenovala na Vítkovice Holding, skupinu stabilizovala a vrátila jí konkurenceschopnost. Od září 2008 skupina vystupovala pod obchodní značkou Vítkovice Machinery Group (VMG). Do roku 2015 dosahovala ročního obratu až 17 miliard korun a zahrnovala přes 30 firem, které měly dohromady okolo 8000 zaměstnanců.

V roce 2016 se ale některé firmy ze skupiny dostaly do finančních problémů. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové se do hospodaření skupiny promítly velmi podstatné vlivy, zčásti vnější, zčásti vnitřní vyplývající ze struktury skupiny a jejích dceřiných firem.

Jedné z klíčových společností, Vítkovicím Power Engineeringu (VPE), způsobil potíže problémový turecký projekt Adularya. Vzhledem k provázanosti firem ve skupině, kde si jednotlivé společnosti vzájemně ručily, a podle Vítkovic i kvůli globální krizi energetických investic zasáhly problémy další firmy. Kromě VPE skončily v insolvenci Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi, Vítkovice Revmont a později také Vítkovice Heavy Machinery (VHM) a Vítkovice Mechanika.

„Insolvence VPE a dvou firem ve skupině navázaných na VPE i vnímání tureckého projektu Adularya jako problému celé skupiny znamenalo v roce 2016 odliv zakázek a pracovního kapitálu. V srpnu 2017 navíc úpadek VPE přešel v konkurz. Na trhu rostla nedůvěra ke značce Vítkovice jako celku. Klesla bankovní angažovanost,“ uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Světlík v roce 2016 ze skupiny vyčlenil celou dlouhodobě výdělečnou lahvárenskou část do samostatného Cylinders Holdingu. Ten má okolo 1000 zaměstnanců (v Česku přes 400) a loni dosáhl čistého zisku šest milionů eur (zhruba 154 milionů korun).

Další firmy Vítkovice prodaly. Nové majitele mají Hutní montáže, Vítkovice Recycling, Vítkovice Doprava, Vítkovice Energetika, Vítkovice HTB a také Gearworks a Envi, které úspěšně prošly reorganizací. Skupina prodala tollingovou firmu Vítkovice Machinery Trade a chystá prodej společnosti CNGvitall. Nové investory už mají i VHM a Vítkovice Mechanika, jejichž reorganizační plány ještě čekají na schválení.

Skupina nyní vystupuje pod názvem Vítkovice, a. s. Firmy ve skupině mají v současnosti dohromady méně než 2000 zaměstnanců.

-čtk-