Úterý, 17. května, 2022

Strnadův zbrojařský holding chce emitovat dluhopisy až za dvě miliardy korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group, vlastněný českým podnikatelem Michalem Strnadem, si jde na finanční trh pro zdroje, které mu umožní další investice. Strnad junior, syn zakladatele CSG Jaroslava Strnada věří české i světové ekonomice a na financování aktivit holdingu jde cestou emise dluhopisů.

Jak informuje dluhopisový prospekt Czechoslovak Group, zveřejněný na stránkách skupiny, datum emise bylo stanoveno na 1. července letošního roku. Předpokládá se emise ve výši 1,5 miliardy korun s možností navýšení až na 2 miliardy.

Vedle emise dluhopisů nabízí CSG výměnu nesplacených dluhopisů CSG VAR/21 v hodnotě 1,3 miliardy korun, které jsou splatné v prosinci 2021.

Koordinátorem nabídky dluhopisů je Česká spořitelna. Hlavními spolumanažery emise jsou kromě České spořitelny Komerční Banka, PPF banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Jedná se už o třetí emisi dluhopisů holdingu CSG. Dvě předchozí, každá ve výši 2 miliardy korun, proběhly v letech 2016 a 2019.

Michal Strnad. Foto: Czechoslovak Group

Holding firem rodiny Strnadů (který zakládal otec Michala Jaroslav) působí v automobilovém, leteckém, obranném či železničním průmyslu zvládl i loňský pandemický rok a pokračoval a v růstu. Konsolidované tržby CSG dosáhly v roce 2021 více než 15 miliard korun a meziročně vzrostly o 27 procent.

Zisk z provozní činnosti byl ve výši 1,47 miliard korun a meziročně mírně stoupl o necelých 7 procent. EBITDA dosáhla výše 2,26 miliard korun.

Do konsolidovaných výsledků CSG se ale dle standardů IFRS nepočítají například výsledky automobilky TATRA TRUCKS, ve které má CSG podíl 65 procent. Proto jsou nekonsolidované výsledky holdingu vyšší: Nekonsolidované tržby dosáhly 25,7 miliard korun a nekonsolidovaný ukazatel EBITDA 3,2 miliardy korun.

V roce 2021 pokračuje CSG ve sběru zajímavých zakázek. Příkladem je společný úspěch
automobilky Tatra Trucks a další společnosti ze skupiny CSG Tatra Defence Vehicle (TDV), které se
budou podílet na zakázce na 879 vojenských vozidel pro belgické ozbrojené síly. Tatra Trucks vyrobí podvozky, TDV dodá pro část vozů pancéřované kabiny, koncovým dodavatelem do Belgie bude partnerská nizozemská společnost DAF Trucks.

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje
rozvoj českých a slovenských společností, které se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě
a obchodu.

V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 miliard korun, je zaměstnáno více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství,
automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. CSG dodává na všechny kontinenty.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter