Středa, 25. května, 2022

Strnadova Retia dodala americké policii radary, které vidí skrz zeď. Už pomohly při dvou ostrých zásazích

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Radar vidící přes zeď, který vyvinula pardubická společnost Retia našel své první prestižní zákazníky. Společnost ho začala dodávat americké policii. Malý přenosný radar, který Retia vyvinula pod názvem ReTWis 5, ale na americkém trhu je prodáván pod značkou POLR 1, už byl nasazen i v ostrých akcích. V arizonském Phoenixu pomohl místní policii odhalit skrytého ozbrojeného pachatele. V texaském San Antoniu asistoval místnímu SWAT týmu při osvobození rukojmích z rukou ozbrojeného únosce.

Malý přenosný radar ReTWis prošel v roce 2020 v USA schvalovacím procesem u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC). Místní pobočka holdingu CSG, společnost CSG USA, ho začala nabízet federálním, státním i municipálním bezpečnostním složkám.

Holding CSG patří do impéria rodiny Strnadových. V roce 2018 převedl otec Jaroslav Strnad vlastnictví skupiny na syna Michala Strnada.

Do současnosti bylo prodáno sedm jednotek a realizují se desítky dalších objednávek. Kupci a uživateli prvních radarů jsou policejní složky významných amerických měst, konkrétně arizonského Phoenixu a texaského San Antonia. V obou místech už absolvoval ostré nasazení: Ve Phoenixu odhalil skrytého pachatele a v San Antoniu pomohl policejnímu SWAT týmu vyřešit situaci, kdy se únosce zabarikádoval s několika rukojmími.

CEO společnosti CSG USA Blair Jenkins k tomu uvedl: „Vidíme široký prostor pro uplatnění radaru přes zeď u potenciálních zákazníků z řad amerických ozbrojených sil, federálních bezpečnostních agentur včetně FBI a samozřejmě u městských policejních sborů.“

„Úspěšné uplatnění našeho produktu na náročném americkém trhu je pro nás cenná reference. Věříme, že tato moderní technologie nalezne brzy uplatnění i v Evropě a samozřejmě i v českých bezpečnostních složkách,“ podotkl ředitel divize CSG Aerospace, do které spadá i společnost Retia, výrobce radaru ReTWis, Aleš Kvídera.

Už pátá verze

Radar ReTWis pardubická Retia, člen holdingu CSG, zdokonalovala několik let a v současnosti na trh dodává jeho pátou verzi.

Cílem vývoje bylo zredukovat váhu a rozměry, aby mohl být snadno používán policií i armádou, a zdokonalit jeho senzory a software tak, aby efektivně přispěl k identifikaci osob za pevnou překážkou.

Technická specifikace radaru ReTWis. Foto: Retia

Signálové zpracování radaru ReTWis 5 je optimalizováno k detekci malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, umožňuje tak lokalizovat například člověka i jen na základě pouhého dýchání.

Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii. UWB technologie je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje (neruší) ostatní rádiové systémy.

Další výhodou je snadný průnik signálu zdmi nebo jinou nekovovou překážkou. Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signál z radaru je prakticky nezjistitelný.

Úhel zobrazení je sto dvacet stupňů horizontálně i v elevaci a má čtyřicetimetrový dosah. Radar váží pouhých 3250 gramů a jeho baterie mají výdrž až pět hodin.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter