Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný českým podnikatelem Michalem Strnadem dosáhl za rok 2022 historicky rekordního hospodářského výsledku. Tržby skupiny CSG stouply meziročně o 73 procent na 25 miliard korun a EBITDA při započtení stoprocentního výsledku italské Fiocchi Munizioni (Fiocchi) vzrostla dokonce na 7,4 miliardy korun. CSG zároveň v roce 2022 realizovala svou zatím největší akvizici: Koupila sedmdesátiprocentní podíl ve skupině Fiocchi, která je významným světovým hráčem ve výrobě malorážové munice.
„S výsledky roku 2022 můžeme být spokojeni. Dokázali jsme se vyrovnat s inflací, cenami energií i nedostatkem pracovních sil a dosáhli rekordního hospodářského výsledku. Ten ale nespadl z nebe: Skupina roste nepřetržitě od svého vzniku a růst je tvrdě odpracovaný naším mimořádně aktivním majitelem, managementem a všemi zaměstnanci. Jen díky tomu jsme dokázali eliminovat hrozby a využít příležitosti, které přinesl rok 2022,“ uvedl místopředseda představenstva CSG David Chour.
CSG se dařilo ve všech oborech, v nichž působí, a většina firem dosáhla vysoce kladného hospodářského výsledku. Například automobilka TATRA TRUCKS, ve které má CSG podíl 65 procent a 35 procent drží skupina PROMET GROUP, zvýšila meziročně tržby z 5,31 miliardy korun na 7,46 miliardy korun a EBITDA z 385 na 501 miliónů korun. Tržby skupiny firem kolem mateřské DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla z Třemošnice, stouply z 1,57 miliardy korun na 2,21 miliardy korun a EBITDA z 385 na 544 milionů korun.
V roce 2022 zároveň CSG realizovala svoji zatím největší akvizici: nákup sedmdesátiprocentního akciového podílu ve skupině Fiocchi, která je jedním z největších výrobců malorážové munice na světě. Vyrábí střelivo v celkem pěti lokalitách a třech státech (Itálie, VB, USA). Na konsolidované výsledky CSG za rok 2022 má ale tato akvizice relativně nízký vliv, protože byla vypořádána až v listopadu a pouze malá část loňských výsledků Fiocchi se konsoliduje do výsledků holdingu CSG.
„Formálně jsme tedy dosáhli EBITDA ve výši 5,6 miliard korun, ale pokud bychom konsolidovali kompletní výsledky Fiocchi za celý rok, tak by EBITDA CSG byla o ještě další dvě miliardy korun vyšší, pohybovala by se okolo 7,4 miliardy korun,“ uvádí dále David Chour, místopředseda představenstva CSG.
Změna v globální bezpečnostní situaci od února 2022 samozřejmě ovlivnila zájem o vojenský materiál. Vzhledem k tomu, že společnosti CSG jsou významnými výrobci pozemní techniky či dělostřelecké munice, registrovaly silný nárůst poptávky. V současnosti je jejich produkce vyprodána na několik let dopředu. Hned v několika firmách (českých Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle, slovenské VOP Nováky, španělské FMG) se investují miliardy korun do výstavby nových hal a výrobních linek. S tím je spojen také vznik stovek nových pracovních míst.
Přestože je známo, že některé společnosti CSG se podílí i na dodávkách pro Ukrajinu, skupina z bezpečnostních i strategických důvodů nezveřejňuje k tomuto tématu podrobnosti, ať už se jedná o finanční objem dodávek, identifikaci firmy, která se na nich podílí, a samozřejmě ani to, o jaké zboží se jedná. „U obranných dodávek platí, že naše zákaznické portfolio je široce diverzifikované. Velmi významným trhem je pro nás například jihovýchodní Asie, kde máme projekty na komplexní zbraňové systémy v hodnotě, která se blíží 50 miliardám korun,“ doplňuje David Chour, místopředseda představenstva CSG.
Skupina také upozorňuje, že výsledky její obranné části nejsou závislé na domácích zakázkách. David Chour k tomu uvádí: „I když je to kvůli veřejným diskusím o nutnosti investic do obrany možná překvapující, od února 2022 domácí zákazník, tedy Ministerstvo obrany ČR, u našich společností žádné nové zbraňové systémy neobjednal. I v současné bezpečnostní situaci tedy platí, že nás z 90 procent neživí české veřejné zakázky, ale export.“
V neposlední řadě skupina CSG v roce 2022 snížila své relativní zadlužení, které kleslo z 2,2 na 2,07 násobek EBITDA. Skupina je tak bezpečně v mantinelech limitu 3,5 násobku EBITDA, který je považován za hranici zdravého zadlužení, a počítá s dalšími investicemi a expanzí. „Jednáme v současnosti o akvizicích firem v tradičních zemích NATO a EU, které jsou srovnatelné nebo ještě překonávají Fiocchi,“ uvádí bez podrobností David Chour.
Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 miliard korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.
Tomáš Rovný