Zítra, v úterý 4. února, měly vstoupit v platnost sankce, které americký prezident Donald Trump uvalil na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Na dovoz paliv a energií z Kanady – včetně ropy, zemního plynu, elektřiny, uhlí a uranu – se sice vztahuje nižší 10procentní sazba, ale i ta napáchá mnoho škod s ohledem na úzké obchodní vazby mezi USA a Kanadou v oblasti energetiky (a také všech dalších oblastech).

Až po vydání tohoto článku přišla zpráva, že se cla prozatím – nejméně o 30 dní – odkládají. Nejprve po „srdečném“ telefonického rozhovoru Trumpa a mexické prezidentky Claudie Sheinbaum došlo k odkladu cel na dovoz z Mexika, o pět hodin později se s Trumpem dohodl na odkladu také kanadský premiér Justin Trudeau. Obchodní válka v Severní Americe byla odložena, ale její riziko stále visí ve vzduchu.

Jedno číslo pro představu. Kanada je největším exportérem ropy do Spojených států, v roce 2023 objem dodávek dosáhl 193 milionů tun. Na celkovém dovozu ropy do USA ve výši 324 milionů tun se tak Kanada podílela ze tří pětin. Objem dodávek z Kanady na jih setrvale roste od 80. let minulého století a díky nim mohli Američané téměř zcela odbourat dovoz takzvané těžké ropy z Venezuely a arabských zemí. Spojené státy naopak exportují do řady zemí (včetně Kanady) lehkou ropu, které mají nadbytek.

Růst dodávek ropy pokračoval i v loňském roce, což mělo souvislost s posílením kapacity ropovodu, které vede z kanadské provincie Alberta přes hranice do USA. Jak uvedlo Ministerstvo energetiky USA, objem dovozu kanadské ropy loni v létě dosáhl rekordních 4,3 milionu barelů denně (ekvivalent 214 milionů tun za rok). Na dodávkách závisí hlavně rafinerie na americkém Středozápadě.

Mohlo by vás zajímat

Podle odhadu analytiků banky Goldman Sachs na zavedení cel prodělají obě strany. „Očekáváme, že kanadští těžaři ponesou většinu zátěže v rozsahu 3 až 4 dolarů za barel, zatímco američtí odběratelé ropy ponesou zbývající zátěž od 2 do 3 dolarů za barel,“ uvedli analytici Goldman Sachs. Cena ropy na zavedení cel reagovala růstem o dvě až tři procenta.

Podíl zemí na dovozu ropy do USA (všimněte si rostoucího podílu Kanady – světlé modré sloupce). Zdroj: US EIA

„Nejbizarnější je na dnešních Trumpových clech to, že kanadská ropa a plyn nemají být z cel osvobozeny, ale clo bude mít pouze sníženou 10procentní sazbu. I ta je totiž zásadně vysoká vzhledem k úrovni marží. A nejvíce se tímto střílí USA do vlastní nohy,“ uvedl k zavedení cel ekonom Petr Bartoň. Podle jeho vyjádření zde zřejmě hraje roli osobní nevraživost mezi Donaldem Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeau.

Plyn pro severozápad USA, elektřina pro severovýchod

Nejde tu jen o ropu. Na dovozu zemního plynu ze západní Kanady závisí přiléhající část Spojených států, tedy státy Washington, Oregon a severní Kalifornie. Podle dat statistické ročenky koncernu BP dosáhl objem těchto dodávek v roce 2023 výše 28 miliard metrů krychlových. Do východní části Kanady, včetně nejlidnatější a nejprůmyslovější provincie Ontario, naopak proudí dodávky plynu z USA.

Kanada je také čistým vývozcem elektřiny do USA, i když, jak upozornil ve své analýze S&P Commodity Insights, neplatilo to na začátku loňského roku 2024, kdy provoz vodních elektráren na západě Kanady ochromilo sucho. „V příznivém roce pro hydroenergetiku, jako je rok 2022, saldo dovozu USA z Kanady dosáhlo 51,6 TWh elektřiny, o něco více než 1 procento celkové americké poptávky,“ uvedla hlavní analytička S&P Commodity Insights Hilary Bao.

Jak dále S&P uvádí, elektřina z Kanady směřuje hlavně do států na severovýchodně Spojených států, jako jsou New York, Vermont a Maine. Před zavedením cel pohrozili premiéři dvou kanadských provincií, Doug Ford z Ontaria a David Eby z Britské Kolumbie, že v případě zavedení cel sníží vývoz do USA. Jmenované provincie spolu s Québecem exportují do USA nejvíc elektřiny.

Uran, hliník a tak dále

Podobně citlivým tématem je dovoz uranu. Vlastní těžba ve Spojených státech totiž během posledních 40 let téměř zanikla a téměř celou spotřebu v zemi pokrývá dovoz. Největším dodavatelem je se zhruba 25procentním podílem Kanada, o něco méně uranu pochází z Kazachstánu a Austrálie. Citlivým tématem je dovoz obohaceného uranu z Ruska, který se navzdory zásahům americké vlády stále nepodařilo zcela odbourat.

S&P dále připomíná, že Kanada byla v roce 2023 hlavním zdrojem dovozu kovů do USA v hodnotě 46,97 miliardy dolarů. Mezi hlavní položky zde patří hliník, v jehož produkci nejsou Spojené státy soběstačné. Druhé místo patřilo Číně (28,32 miliardy USD) a třetí Mexiku (28,18 miliardy USD).