INZERCE

Nakupování, obchod. Foto: Pixabay

Stojí za zdražováním zemědělci, potravináři nebo obchodní řetězce? ÚOHS si na to posvítí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověří, v jaké části dodavatelského řetězce dochází k největšímu nárůstu cen potravin. Zrychlené sektorové šetření se bude týkat čtyř základních potravin, výsledky budou k dispozici za několik měsíců. Antimonopolní úřad to oznámil v tiskové zprávě.

„Cílem šetření je zjistit, v jaké části vertikálního řetězce od prvovýrobců přes potravinářské zpracovatele až po obchodní řetězce došlo k největšímu navyšování marží a zda někde v tomto řetězci existuje dysfunkce, kterou by mohl Úřad řešit z hlediska pravidel hospodářské soutěže nebo významné tržní síly,“ uvedl k šetření předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Mlsna zdůraznil skutečnost, že ÚOHS není cenovým regulátorem. Vysoká cena některého výrobku nebo zjevně nepřiměřeně vysoká marže nejsou přestupkem proti soutěžnímu právu nebo proti zákonu o významné tržní síle. Úřad by musel najít důkazy o existenci kartelové dohody nebo zneužití dominantního postavení, případně zneužití významné tržní síly, aby mohl zasáhnout. Pokud takové porušení zjistí, může pachatelům uložit pokuty až do výše 10 procent z ročního obratu.

Kandidáti na kontrolu: cukr, vejce, olej

Pozoruhodné je, že antimonopolní úřad nezveřejnil, kterých potravin se šetření bude týkat. „Nebudu je konkrétně zmiňovat, abych neavizoval, kam budeme směřovat,“ uvedl Mlsna ve vyjádření pro Český rozhlas. Mezi hlavní „kandidáty“ na kontrolu patří základní potraviny, které za poslední rok nejvíc zdražily – tedy cukr, vejce, rostlinné oleje, mouka, případně mléko a mléčné výrobky.

Část zdražení má objektivní důvody, mezi něž patří růst cen elektřiny a zemního plynu. Prudký růst cen zmíněných potravin však má ještě další, nejasné příčiny. Lze říct, že si vinu mezi sebou přehazují zemědělci, potravináři a obchodní řetězce. Cílem podobných kontrol, po kterých už dříve volal třeba ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), je určit, kdo si o kolik navýšil marži a kdo tedy na zdražení nejvíc profituje.

Agrární komora hází vinu na „německé“ řetězce

Prověření příčin růstu cen potravin požaduje také Agrární komora ČR. Ta v dnešní tiskové zprávě obvinila obchodní řetězce s německými vlastníky, které mají na českém trhu s potravinami dominantní postavení. Jmenovitě se jedná o Lidl a Kaufland ze skupiny Schwarz a obchody Billa a Penny Market ze skupiny REWE.

„Ve veřejném prostoru se nyní hledá viník drahých potravin. Musíme se při pohledu na tržní sílu německých skupin Schwarz a REWE na našem trhu s potravinami ptát, do jaké míry mohou ovlivňovat ceny na pultech. U řady potravin, jako jsou cukr, drůbeží maso nebo jablka, zemědělci zvyšovali ceny nejpomaleji ze všech. Jednoznačně proto odmítám, že by čeští zemědělci zdražovali lidem potraviny,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.

Agrární komora zmiňuje příklad cukru. Ten v období od loňského září do prosince zdražil v obchodech o 77 procent, zatímco u výrobců se cena zvýšila o 51 procent. Zemědělci z toho žádný prospěch nemají, právě naopak. Výkupní ceny cukrové řepy se v tomto období podle Agrární komory snížily o 14 procent.

Tomáš Rovný