Stíhací letoun F-35 Lightning II, pro jehož nákup se včera rozhodla vláda, není pouze stíhacím či bombardovacím letounem, ale platformou s mnoha schopnostmi. Podle náčelníka Generálního štábu Karla Řehky „jde o létající velitelské středisko, které představuje kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů.“
Vláda včera pověřila ministryni obrany Janu Černochovou, aby zahájila jednání se švédskou vládou o pořízení bojových vozidel CV90. Současně má začít jednat i s vládou USA o nákupu víceúčelových nadzvukových letounů F-35 Lightning II. Rozhodnutí vlády přivítal náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka.
Rozhodnutí oslovit Spojené státy v otázce náhrady za stíhačky JAS-39 Gripen vychází z analýzy armády. Ta dostala za úkol zpracovat vojenské doporučení nejen k výměně gripenů za nové stroje, ale řešila komplexní podobu taktického letectva a všechny s tím související úkoly – počínaje ochranou vzdušného prostoru až po podporu pozemních sil.
Při tvorbě materiálu armáda vycházela z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre. Podle náčelníka Generálního štábu Karla Řehky není F-35 pouze stíhacím či bombardovacím letounem, ale platformou s mnoha schopnostmi.
„Jde o létající velitelské středisko, které představuje kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ uvedl Karel Řehka.
Česká armáda doporučila americký letoun 5. generace také kvůli jeho dlouhé životnosti.
„Jde o multifunkční platformu, která musí začít plnit úkoly po roce 2027 (pozn.: kdy skončí pronájem JAS-39 Gripen). Zároveň potřebujeme, aby zapadala do konceptu, jak budeme bojovat i v roce 2040, 2050 či 2060,“ doplnil náčelník Generálního štábu.
K vyjednávání s americkou stranou vláda pověřila ministryni Janu Černochovu. Ta nyní sestaví meziresortní tým se zastoupením ministerstev financí, průmyslu a obchodu, zahraničí, armády a vlády, který bude vyjednávání vést.
„Pokud se do října 2023 nedohodneme, nezavíráme si cestu pro nějaké další způsoby řešení,“ upřesnila ministryně obrany.
S CV90 by armáda byla spokojená
V případě bojových vozidel pěchoty vláda rozhodla o zrušení výběrového řízení na pořízení této techniky poté, co dva ze tří uchazečů odmítli přistoupit na nové podmínky. Z právní analýzy, kterou si ministerstvo obrany nechalo vypracovat, vyplynulo, že v takovém případě je zrušení tendru jedinou možností.
Vláda se rozhodla situaci vyřešit jednáním se švédskou vládou a nákupem vozidel CV90, která používá řada evropských armád včetně slovenské, s níž hodlá Česká republika jednání koordinovat.
Podle Řehky je česká armáda se švédskými CV90 schopná působit.
„Je to vyhovující vozidlo pro koncepci našich ozbrojených sil a vozidlo, které potřebujeme. Pokud k tomu (nákupu) dojde, jsme s tímto výběrem spokojeni,“ uvedl.
Pro armádu je nyní podle jeho slov důležité, že se přezbrojení na nové BVP „začíná hýbat“ a že je snaha vozidlo dodat vojákům co nejdříve.
„Jeden z našich zásadních aliančních závazků visí na tom, abychom vozidla dostali,“ upozornil.
Nová BVP mají tvořit páteř brigádního úkolového uskupení na bázi těžké brigády, současné obrněnce pocházejí ještě z dob SSSR a dané normy již nesplňují.
(nik)