INZERCE

Novostavba bytů. Foto: Pixabay

Stavební spořitelny čekají doslova žně. Reálné úrokové sazby jsou záporné, úvěry na bydlení se pořád vyplatí

Stavební spořitelny mají našlápnuto k rekordnímu roku. Jen do konce července poskytly úvěry za téměř 65 miliard korun. To je 99 procent objemu úvěrů za celý rok 2020 a 96 procent objemu úvěrů za rok 2018, který byl za posledních více než deset let nejlepším rokem v historii stavebních spořitelen. Hon za nákupem nemovitostí, vyhnaný do extrémních parametrů mimo jiné kvůli pandemií Covid-19, tak pokračuje i letos. Reálná úroková sazba je vzhledem k inflaci záporná, investice do nemovitosti nebo její zhodnocení rekonstrukcí se tedy stále vyplatí.

Ačkoliv úrokové sazby úvěrů na bydlení pozvolna rostou již několik měsíců v řadě, stále se drží na nízkých hodnotách. Podle dat České národní banky byla v červnu roční průměrná sazba nákladů (RPSN) stavebních spořitelen 2,23 procenta, tedy dokonce nižší než srovnatelná RPSN hypoték u bank. Ta činila 2,27 procent.

„Nízké sazby úvěrů na bydlení stále silně motivují Čechy ke koupi nemovitostí, a to navzdory tomu, že jejich ceny stoupají meziročně o desítky procent. Nicméně se stále častěji setkáváme s tím, že se lidé kvůli vysokým cenám vrhají raději do rekonstrukcí stávajícího bydlení. Pouštějí se například do přestaveb garáží nebo budují půdní vestavby. Tím nejen řeší své bytové potřeby, ale významně zvyšují i hodnotu nemovitosti,“ komentuje vývoj tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

A doplňuje: „Na rekonstrukce se přitom vyplatí vzít si úvěr, například ze stavebka. Výše reálných úrokových sazeb je totiž stále hluboko pod inflací, což znamená, že úroky z těchto úvěrů jsou v podstatě záporné.“

Reálné úrokové sazby přitom představují skutečnou sazbu, kterou žadatel o úvěr dostane při zohlednění faktoru inflace. V současné době je inflace 3,4 procenta, průměrné úrokové sazby stavebních spořitelen byly v červnu 2,38 procent% p. a. Reálná úroková sazba na dobu fixace tedy činí –1,02 procenta.

Cena nemovitosti po rekonstrukci přitom může v současné době vzrůst o několik stovek tisíc až miliony korun.

„Pětina Čechů uvažuje, že na důchod změní bydlení. Buď se přestěhují do skrovnějšího, nebo se přesunou z velkých měst do menších nebo na venkov. Pokud se rozhodnou ve stávajícím bydlení zůstat, včasnou rekonstrukcí si ho mohou připravit na pohodlné stáří,“ uzavřel Jiří Šedivý.

Tomáš Rovný