INZERCE

Budoucnost architektury fandí bio materiálům. Mrakodrapy v SIngapuru. Foto: PIxabay

Stavební materiály budoucnosti? Konopí, sláma nebo vlákna hub

Udržitelnost staveb a uhlíkově neutrální budovy. To jsou hlavní trendy, které ovlivňují současnou architekturu a vedou k hledání nových stavebních materiálů. Vedle dřeva budou architekti a urbanisté nejčastěji sahat po konopí, slámě či vláknech hub. Objevují se i takové materiály, jako třeba super tenká forma uhlíku (grafon) či regenerovaný nylon. Vyplynulo to z průzkumu, kterou provedla rakouská společnost PlanRadar ve 12 zemích světa.


Z průzkumu, který se vedle Česka uskutečnil také na Slovensku, v Itálii, Spojených arabských emirátech, USA či Velké Británii, vyplynulo sedm hlavních trendů, které v současnosti hýbou světovou architekturou:

1) Udržitelnost
2) Uhlíkově neutrální budovy
3) Zaměření na komfort a spokojenost uživatelů
4) Budovy navržené jako součást životního prostředí
5) Odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám
6) Rekonstrukce a změny ve využívání budov
7) Větší zahušťování měst

Všech 12 zemí se shodlo, že udržitelnost má vliv na konstrukci budov a deset označilo za důležitou uhlíkovou neutralitu budov. Osm z 12 zemí uvádí jako společný rys budoucí architektury úsporu vody, sedm hovoří o cirkulární ekonomice.

Jaké jsou materiály budoucnosti?

Pro udržitelnost jsou podle oslovených zemí důležité materiály, ze kterých se bude stavět. Osm z dvanácti zemí uvedlo, že se bude více používat dřevo. Až 66 procent architektů zmínilo konopí, jež lze použít jako formu konopného betonu a izolací.

Pět zemí, včetně České republiky, má podobně vysoká očekávání od slámy a jiných trav, zatímco tři země předpokládají, že velkou roli budou hrát vlákna hub. ,, Všechny tyto bio materiály jsou vysoce udržitelné, během růstu pohlcují oxid uhličitý a poté jej po desetiletí konzervují ve struktuře budovy,“ uvedl Adam Vostárek, expert na digitalizaci staveb.

Například italští odborníci předpovídají, že architekti budou v blízké době více využívat grafen (super tenká forma uhlíku), ekologické fotokatalytické barvy, regenerovaný nylon a kompozitní materiály jako směs betonu a uhlíkových vláken. ,,Postupně také vzroste poptávka po biobetonu či transparentním průsvitném betonu, který je jedinečnou kombinací betonu a plexiskla,“ vysvětluje Adam Vostárek.

Jana Bartošová