INZERCE

Jeden z vítězných návrhů - vodní svět v Karlovicích. Foto: ČKAIT

Stavby neotřelé, respektující historii a šetrné k životnímu prostředí. Komora inženýrů rozdávala ceny

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) na včerejším shromáždění delegátů vybrala z 28 realizací a návrhů pětici vítězů. Prestižní Cenu Inženýrské komory za minulý rok získala dopravní stavba Velkého městského okruhu v Brně, tubus větrné elektrárny přestavěný na rozhlednu, vodní svět v Karlovicích, pivovar s restaurací v Českých Budějovicích nebo projekt Orbita v Radlicích.   

Špičková technologická řešení, ale také odvaha a invence tvůrců oceněných projektů. Ty jsou v případě letošních vítězů vyjádřeny na jedné straně až futuristickým provedením, na druhé straně velmi šetrným pojetím respektujícím historický odkaz původních staveb.

„Vybraná pětice vítězů, jež doplňuje ještě zvláštní cena poroty a cena veřejnosti, do značné míry předjímá možný vývoj celého českého stavebnictví. Ten bude v dalších letech i s ohledem na ekonomickou situaci možná ve znamení klíčových infrastrukturních staveb, kreativity a právě konverzí a rekonstrukcí. A především hledání úsporných řešení,“ komentuje letošní výsledky předseda ČKAIT Robert Špalek.

Velký městský okruh v Brně

Ačkoliv bude II. etapa okruhu, úsek Žabovřeská, dokončena až v roce 2024, projekt získal cenu za řešení náročného souběhu řady problémů. Projektový tým se musel vypořádat se střetem souběžně vedené infrastruktury (komunikace, tramvajová trať, kmenové stoky) s přírodními prvky jako je řeka Svratka, Wilsonův les či Žabovřeské louky.

Velký městský okruh v Brně. Foto: ČKAIT

Porota ocenila například to, že tramvaj byla odkloněna do tunelu pod Wilsonovým lesem. „Stavba prošla poměrně složitým procesem posouzení jejího vlivu na životní prostředí, ve kterém byla zkoumána zhruba desítka variant,“ dodává hlavní projektant Ing. David Berger.

Vodní svět v Karlovicích

Obdobně citlivě prostředí výstavby zohlednili tvůrci Vodního světa ve Velkých Karlovicích. S dalšími oceněnými stavbami zábavní park spojuje například fakt využití brownfieldu: celý areál byl vystavěn na místě bývalého výrobního podniku. Při jeho realizaci byly využity přírodní materiály, zejména kámen a dřevo.

Vodní svět v Karlovicích. Foto: ČKAIT

Porotci ocenili vedle inspirativní kompozice v terénu rovněž řešení saun ve tvaru válců, které jsou umístěny kaskádovitě v těsné blízkosti hlavní budovy a tvoří tak architektonický doplněk celé stavby.

Rozhledna Šibeník

Větrná farma u Nového Hrádku na úbočí Orlických hor nebyla nikdy spuštěna kvůli hluku. Projektanti aarchitekti z objektu ponechali pouze tubus, z nějž vznikla atraktivní rozhledna. Bývalá transformovna se tak modernizací proměnila na kotevní informační centrum na trase česko-polské hřebenovky. „Snažili jsme se maximálně využít nefunkční torzo a přestavět ho s minimálními finančními prostředky,“ uvedl Ing. Pavel Ježek, který byl projektantem i technickým dozorem investora.

Radlická Orbita

Ocenění za mimořádné využití 120 metrů vysokého komínu bývalé továrny na letecké motory.

Projekt Orbita. Foto: ČKAIT

Porota vyzdvihla mimo jiné základní motivem architektonického řešení komína, kterým se stala kliková hřídel vrtulového motoru. „Stavba by se mohla stát symbolem Radlic a svým uživatelům nabídnout jedinečný 360 stupňový výhled na Prahu. Zatím čekáme, zda o tento typ bydlení bude mít realitní trh zájem, a není tedy jisté, zda se bude realizovat,“ doplňuje projektant Ing. Petr Blažka.

Restaurace s pivovarem v Českých Budějovicích

Až čítankově příkladně se historického dědictví zhostili také tvůrci restaurace a pivovaru Solnice v Českých Budějovicích, kterým se podařilo propojit náročnou rekonstrukci unikátního krovu z první poloviny 16. století se současnými vysokými požadavky na technologické vybavení.

„Domnívám se, že jde do značné míry o převratné řešení ukazující cestu pro využití moderních technologií v historických centrech českých, moravských i slezských měst,“ doplňuje verdikt poroty Ing. Robert Špalek.

Restaurace s pivovarem Solnice. Foto: ČKAIT

Autentické interiéry zaručují návštěvníkům pobytový komfort, a to i díky centru komplexní chladicí soustavy, instalovanému v nedaleké budově. S historickým objektem je funkčně propojena podzemními produktovody, které vedou pod povrchem Piaristického náměstí. „Cílem rekonstrukce Solnice bylo zachovat prostory v jednotlivých podlažích ve své autentické podobě a zároveň vybavit budovu technickým zařízením nejvyššího standardu požadovaným současnými normami pro provoz restaurace, společenského sálu a výstavních prostor,“ popisuje hlavní projektant Ing. Libor Gregora.

Cena poroty

V souladu s hlavní kategorií je i letošní Cena poroty, udělená též rekonstrukci – v tomto případě lázeňské kolonádě, hale Vincentka a dalším stavbám v Luhačovicích.

Kolonáda v Luhačovicích. Foto: ČKAIT

Hlavnímu projektantovi se podařilo obnovit pozdně funkcionalistický komplex a zároveň zpřístupnit návštěvníkům nové prostory. „Sanačními zásahy prošly hlavní nosné prvky, které se působením agresivních minerálních vod ocitly mnohdy v havarijním stavu, poškozené původní mozaikové dlažby byly nahrazeny replikou, navrácena byla historická podoba osvětlení,“ připomenul Ing. Jaromír Kudlák.

Cena veřejnosti

Cenu veřejnosti za rok 2021 si odnesla úspěšná, v předstihu dokončená Intenzifikace Čistírny odpadních vod v Kamenici u Prahy.

Čistička odpadních vod v Kamenici u Prahy. Foto: ČKAIT

Projektanti a autoři návrhu se vypořádali s náročným podložím a nečekanými podmínkami v kontrastu s téměř dvojnásobným rozšířením kapacity čističky odpadních vod. „Při pracích na zdvojnásobení kapacity se ukázalo, že nová část je stavěna částečně na místě bývalého rybníka a částečně na skalnatém podloží,“ doplňuje stavbyvedoucí Ing. Ondrej Kybast.

Jana Bartošová