Prvních 525 kilometrů nové německé celostátní vodíkové sítě má být dokončeno už v letošním roce. Zapojení provozovatelé plynárenských sítí jsou přesvědčeni, že se to podaří. „V současné době nemáme žádné informace o předpokládaných zpožděních v průběhu tohoto roku,“ vysvětluje oborové sdružení Asociace provozovatelů plynárenských přepravních soustav (FNB Gas) v reakci na dotaz německé tiskové agentury dpa.
V říjnu schválila Spolková agentura pro sítě tzv. vodíkovou páteřní síť. Do roku 2032 se má rozrůst na 9 040 kilometrů a propojit důležité vodíkové lokality ve všech spolkových zemích: přístavy, výrobní závody a průmyslová centra. Celkové náklady ve výši přibližně 19 miliard eur má nést soukromý sektor – se státní podporou prostřednictvím zastropování síťových poplatků.
Nakonec bude asi 40 procent tratí nově vybudováno. U zbývajících 60 procent budou stávající plynovody přeměněny na zemní plyn. Na prvních nových 525 kilometrech bude převedeno 507 kilometrů stávajících tratí.
Vodíkový plynovod povede z Baltského moře do Saska-Anhaltska
Nejdelší přestavěný úsek hlavní sítě, který má být uveden do provozu již v roce 2025, vede z Lubminu (Meklenbursko-Přední Pomořansko) u Baltského moře do Bobbau, okresu Bitterfeld-Wolfen (Sasko-Anhaltsko) – v délce téměř 400 kilometrů. Také v Sasku-Anhaltsku má být vybudován téměř 25 kilometrů dlouhý vodíkový plynovod mezi Bad Lauchstädt a Leuna-Süd – také zde prostřednictvím přestavby potrubí.
Na západě mají být v rámci iniciativy Get H2 dokončeny také delší úseky, včetně 50 kilometrů dlouhého konverzního plynovodu mezi Lingenem (Dolní Sasko) a Legdenem (Severní Porýní-Vestfálsko) a 11 kilometrů dlouhého nového potrubí, které má v roce 2027 připojit k síti podzemní sklad vodíku. V Lingenu plánuje energetická společnost RWE v roce 2025 uvést do provozu 100megawattový elektrolyzér pro výrobu vodíku.
Mohlo by vás zajímat
V plánu je do konce roku připravit 525 kilometrů potrubí pro přepravu vodíku. Provozovatelé plynovodů zatím nemohou říci, zda vodík bude v roce 2025 skutečně proudit potrubím k zákazníkům. „Je to otázka trhu, tedy obchodníků,“ říká oborové sdružení FNB Gas.
V roce 2026 pak bude výstavba hlavní sítě pokračovat pomaleji. Podle průmyslového sdružení FNB Gas bude podle plánu dokončeno přibližně 142 kilometrů vodíkových potrubí, z nichž pouze 2 kilometry budou nově vybudovány.
Výroba vodíku šetrného ke klimatu má hrát v budoucím ekonomickém systému ústřední roli, spolu s elektřinou z obnovitelných zdrojů. Jako zdroj energie má vyrábět elektřinu v nových plynových elektrárnách, když nesvítí slunce a nefouká vítr. V průmyslu má vodík nahradit uhlík například při výrobě oceli, a zabránit tak velkému množství oxidu uhličitého, který poškozuje klima.