Neděle, 9. května, 2021

Státní zbrojovka vyrobí stroj na opravu výtluků mikrovlnami

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Státní zbrojovka VOP CZ z Nového Jičína uzavřela smlouvu se společností FUTTEC. Ta je autorem patentu na systém oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie. Spolupráce se zbrojovkou by měla napomoci tomu, aby se tato technologie mohla začít v široké míře využívat na českých i zahraničních silnicích.

Podpisem smlouvy FUTTECu  se státním podnikem VOP CZ, se uspíší dokončení nového stroje FT4, který nahradí dosud využívaný stroj FT3 a bude umět poruchy na vozovkách opravovat ještě mnohem rychleji.

VOP CZ jako podnik s know-how v oblasti strojírenství se bude podílet na montáži prototypu stroje FT4 a po jeho uvedení do praxe bude zajišťovat jeho výrobu a servis celé flotily strojů FT4. Ale i jejich prodej v rámci České republiky i zahraničí.

Česká mikrovlnná technologie FUTTEC®, zabudovaná ve stroji FT3, slouží k celoročním trvanlivým opravám výtluků a trhlin na asfaltových vozovkách. Nejefektivněji ji lze využít při preventivní údržbě silnic, díky které se prodlužuje životnost vozovek, snižují celkové náklady na jejich údržbu a zvyšuje bezpečnost silničního provozu. Zařízení FT3 umožňuje také podrobnou pasportizaci a evidenci jednotlivých poruch a následných oprav určenou pro správce dané pozemní komunikace.

„Naše know-how v kombinaci s bohatou infrastrukturou a výrobními možnostmi podniku VOP CZ tvoří dokonalou synergii, díky níž se nám podaří brzy dokončit prototyp stroje FT4. První ´eftéčtyřky´ by tak mohly pracovat na českých silnicích již letos na podzim. Věříme navíc, že naše vzájemná spolupráce přispěje k rozšíření povědomí o mikrovlnné technologii oprav výtluků i do zahraničí,“ okomentoval zahájení spolupráce zakladatel společnosti FUTTEC Jiří Rušikvas.

Ředitel společnosti VOP CZ Radovan Putna k tomu dodal: „FT4 považujeme za skutečně unikátní zařízení, protože využívá mikrovlnnou technologii způsobem, jenž dosud nemá na českém ani zahraničním trhu obdoby. Velmi nás proto těší, že můžeme spolupracovat na jeho dokončení a následně u nás zavést jeho sériovou výrobu. Přispějeme tak k tomu, aby byly naše silnice nejen rychle a kvalitně opravené, ale také bezpečnější.“

Společnost FUTTEC byla založena v roce 2011 s cílem vyvinout unikátní systém opravy výtluků na silnicích. Technologie vznikla ve spolupráci s Ústavem chemických procesů Akademie věd ČR a VUT v Brně. Společnost FUTTEC za ni získala ocenění Vizionáři 2019 ve stejnojmenné soutěži sdružení CzechInno. Navíc se jí z Evropské komise v rámci programu EU Horizon 2020 podařilo získat dotaci ve výši 1,8 mil. euro na komercionalizaci této technologie.

Technologie FUTTEC je určena k trvalým opravám výtluků a dalších poruch asfaltových povrchů na pozemních komunikacích, cyklostezkách a dalších asfaltových plochách. Funguje na principu ohřevu asfaltových směsí pomocí mikrovlnné technologie, díky čemuž je zajištěn hloubkový ohřev opravovaného místa bez degradace asfaltové směsi. Výsledkem je vysoká pevnost a dlouhá životnost opraveného místa. Díky tomuto principu může být oprava silnic realizována celoročně, tedy i v zimním období.

VOP CZ je podnik s dlouholetou tradicí vojenské a strojírenské výroby, který vznikl roku 1946 v Šenově u Nového Jičína. Aktuálně se profiluje v oblasti výroby a servisu pozemní vojenské techniky, strojírenské výroby i výzkumu a vývoje. Na vlastní vývoj zde navazuje nejen modernizace a výroba vojenské techniky, ale také výroba civilních produktů. Díky dlouhodobému rozvoji a investicím v oblastech technologie, lidských zdrojů a výrobních kapacit je VOP CZ jeden z největších vojenských podniků v České republice. V oblasti civilní strojírenské výroby je uznávaným partnerem v oblasti stavebních strojů, manipulační techniky, zemědělské techniky, drážní techniky, mostních konstrukcí a dílů investičních celků. Zaměstnává kolem 700 lidí.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter