Státní podnik VOP CZ, zbrojovka v Šenově u Nového Jičína, pokutoval společnost Horimex ze Šternberka kvůli tomu, že nedodal včas náhradní díly na tanky T-72. Pokuta byla stanovena není malá, přesahuje 10 milionů korun. Ze smlouvy o narovnání navíc vyplývá, že polovinu penále dodavateli státní zbrojovka odpustila, a že zbytek pohledávky Horimex zaplatí v dodávce náhradních dílů.
Zbrojovka VOP CZ Šenově u Nového Jičína uplatnila vůči dodavateli náhradních dílů na tanky T-72 smluvní pokutu ve výši 14 889 996 korun. Učinila tak proto, že jí Horimex nedodal včas dle smlouvy zkontrahované náhradní díly.
Státní zbrojovka vypsala tendr na náhradní díly k tankům v roce 2017. Soutěže se účastnily tři společnosti: LOM Praha Trade, Excalibur Army a Horimex. Šlo o dodávku náhradních dílů pro pásovou techniku po dobu 4 let. Ve lhůtě svoje nabídky nakonec podaly společnosti Excalibur Army a Horimex. Předpokládaná hodnota zakázky na základě rámcové smlouvy přesahovala 105 milionů korun bez DPH. Zvítězil Horimex ze Šternberka. Jenže po čase začaly dodávky drhnout a VOP CZ uplatnil již zmíněnou smluvní pokutu.
„Závazky z kupních smluv byly plněny dílčími dodávkami, avšak splněny byly pouze zčásti a po termínech sjednaných kupními smlouvami. Ve zbytku byly závazky zrušeny odstoupením VOP od kupních smluv,“ vyhodnotil průběh dodávek státní podnik.
Odpuštěná půlka?
Smluvní strany vstoupily po vzájemné negociaci do pokusu o narovnání. Nakonec uzavřely dohodu.
„V zájmu částečného vypořádání vzájemných vztahů spolu účastníci této dohody
následně uzavřeli dvě dohody o započtení vzájemných nesporných pohledávek,“ lze se dočíst v registru smluv. Dokument je ovšem z podstatné části začerněn. V rámci této dohody a započtení zůstává pohledávka za VOP CZ, jejíž výše byla začerněna, která vznikla zaplacením kupní ceny zboží. Horimex vyzval zbrojovku k jejímu proplacení zasláním faktury.
Účastníci této dohody prohlašují, že i po uzavření výše uvedených dohody o započtení
mezi nimi existují dosud sporné otázky ohledně výše nároku VOP na smluvní pokuty
za prodlení s dodáním zboží dle kupních smluv,“ lze se dále dočíst v dohodě o narovnání.
Spor spočívá v tom, že VOP uplatnil nárok na smluvní pokuty v celkové výši 14 889 996 korun, ale Horimex to neuznává. A tvrdí, že státní zbrojovka je za prodlení dodání zboží spoluzodpovědná. Dohoda o narovnání má proto odstranit sporná práva a povinnosti na obou stranách.
Horimex má na základě dohody o narovnání státnímu podniku zaplatit přes 7 a půl milionu korun (viz foto výše) a jedna z pohledávek se započítává vůči nároku VOP na nově sjednané plnění. Zbývající část pohledávky Horimex „pořeší“ dodávkou náhradních dílů.
Ekonomický deník proto toto smluvní ujednání předložil několika zbrojařským odborníkům, aby smlouvu podrobněji prozkoumali. „Firma Horimex vysoutěžila rámcovou smlouvu, že VOP CZ dodá náhradní díly na tanky T-72. Horimex dodával pozdě a VOP CZ uplatnil smluvní pokutu téměř 15 milionů korun. Nakonec uzavřeli dohodu o narovnání. Podle této dohody se zdá, že polovinu VOP CZ Horimexu úplně odpustil a polovinu Horimex zaplatí v dodávce dílů,“ shodli se oslovení experti.
Ekonomický deník proto oslovil jak odběratele, tak dodavatele. „Společnost Horimex jsem založil po své patnáctileté leté praxi ve Vojenském opravárenském podniku 026 ve Šternberku. Tam jsem se mimo jiné aktivně podílel na rozběhu generálních oprav BVP-1 a BVP-2 včetně celkových oprav motoru UTD-20,“ tvrdí o sobě na webových stránkách zakladatel Horimexu Mojmír Horák.
Společnost vznikla v roce 1995 a již od svého založení se podle Horáka od ostatních výrobců lišila vysokou znalostí veškeré pozemní výzbroje a zkušenostmi s jejími opravami „Díky dlouholetým zkušenostem našich vedoucích pracovníků dokážeme vyrobit téměř jakýkoliv náhradní díl. A to včetně případů, kdy chybí výkresová dokumentace. V současné době je Horimex jediný velký výrobce náhradních dílů pro pozemní vojenskou techniku v České republice,“ lze se dočíst na webu společnosti. Na otázky Ekonomického deníku ale společnost vůbec nezareagovala.
Ekonomický deník proto odběrateli, VOP CZ, položil tyto otázky: Podle dohody se zdá, že polovinu VOP CZ Horimexu úplně odpustil a polovinu Horimex zaplatí v dodávce dílů. Můžete prosím tuto skutečnost potvrdit? Proč, prosím z jakých důvodů byla polovina pokuty odpuštěna a druhá polovina bude realizována v dodávce dílů? Kdo o tomto způsobu narovnání prosím rozhodl, co zapříčinilo problém s dodávkami? Spolupracuje VOP CZ s firmou i nadále?
Ani vedení státní zbrojovky ale příliš sdílné nebylo. „Odpovědi na vaše dotazy jsou následující: Vše, co bylo naší povinností zveřejnit, jsme zveřejnili. Běžící obchodní případy nekomentujeme. Opravy tanků T-72 nebudou ohroženy,“ odepsal na otázky Ekonomického deníku ředitel VOP CZ Radovan Putna.
Modernizace za téměř půl miliardy
Rámcovou dohodu na opravy a udržování provozuschopnosti tanků T-72M4 CZ podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a ministerstva obrany na konci roku 2017. Cílem této dohody je „obnova užitných vlastností tankové techniky Armády České republiky a zabezpečení její plné bojeschopnosti“. Smlouvu podepsal náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Daniel Koštoval a tehdejší ředitel státního podniku VOP CZ Marek Špok.
„Rámcová dohoda umožní nejen běžné opravy tankové techniky T-72M4 CZ a vyprošťovacího tanku VT-72M4 CZ, ale i defektace či zvláštní druh údržby ZDÚ 6 a ukládání techniky. Nová smlouva potvrzuje nastoupený trend rozvoje našeho podniku, umožňuje udržet i rozvíjet specializované profese a celkovou zaměstnanost v regionu,“ vysvětlil na začátku roku 2018 ředitel VOP CZ Špok.
Dohoda o spolupráci a realizace oprav tanků mají trvat do konce letošního roku. Celkový finanční objem za realizaci činí dle předpokladů 450 miliónů korun.
Jan Hrbáček