Úterý, 30. listopadu, 2021

Státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání společností ze skupiny BusLine

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V kauze autobusových dopravců, kteří působí v Libereckém kraji, zrušilo Státní zastupitelství trestní stíhání společností ze skupiny BusLine. Uvedla to dnešní liberecká příloha MF Dnes s odkazem na vyjádření státního zástupce Martina Feřta. Podle něj se žádný trestný čin nestal, jelikož policie nepřinesla důkazy o tom, že by vznikla nějaká škoda. 

Policie měla za to, že se dopravce v roce 2017 dohodl s firmou ČSAD Liberec na společném postupu vůči kraji poté, co vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodla o výrazném zvýšení platů řidičům autobusů.

Obvinění Feřt podle deníku zrušil i kvůli tomu, že údajná škoda byla vyčíslena porovnáním nových cen dopravních výkonů s hypotetickou ideální situací. Majitel skupiny BusLine Jakub Vyskočil MF Dnes řekl, že od počátku věřil, že dopravce bude očištěn. 

„Jsme proto velmi rádi, že k tomu opravdu dochází. Nyní se již můžeme naplno soustředit na přípravu poskytování dopravních služeb v oblastech, kde jsme získali dlouhodobé smlouvy, tedy jižní Čechy a Pardubický kraj, případně vstupovat do soutěží v dalších oblastech,“ dodal.

Obvinění se podle MF Dnes týkalo zejména roku 2017, kdy se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě skoro o čtyřicet procent. Všichni hlavní dopravci v regionu — ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa — tehdy vypověděli smlouvy s tím, že jim peníze, které dostali od Libereckého kraje navíc, nestačí. 

Zatímco s českolipským dopravcem se kraj dohodl, v případě dalších dvou byla podle rok starého vyjádření hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jednání výrazně tvrdší a řízení se tam opakovalo. 

Hejtman tehdy uvedl, že policie firmy podezírá, že postupovaly po vzájemné dohodě a tím se dopustily pletich při zakázkách na zajištění veřejné dopravy.

čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter