Státní podnik VOP CZ podepsal významné memorandum o spolupráci se společností Thales ohledně možnosti uvedení vozidla Bushmaster pro potřeby Armády ČR. Podpis proběhl v rámci 30. ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně.

„Memorandum je výsledkem dlouhodobých jednání na základě studie proveditelnosti pro univerzální kolovou platformu ženijního vojska Armády ČR, která jako řešení doporučila vozidla Bushmaster,“ říká ředitel VOP CZ s.p. Marek Špok. „Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata potvrdil VOP CZ v roce 2022 zájem o pořízení těchto vozidel s tím, že Armáda České republiky zahájila přípravnou fázi výběrové řízení v roce 2022,“ dodal.

K podpisu memoranda došlo i za za účasti velvyslance Austrálie Lloyda D. Hargreave Brodricka, náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučíka Karla Řehky a náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce.

Podle viceprezidenta společnosti Thales Central Europe Günthera Trummera se chráněné vojenské vozidlo Bushmaster osvědčilo při operacích na Středním východě, v Evropě, Africe a Tichomoří a je dobře známé svou schopností chránit vojáky na místě a zachraňovat životy během operace. „Thales se zavázal ke spolupráci s VOP CZ a PRAMACOM–HT a jsme nadšeni možností podpořit českou armádu touto špičkovou schopností,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat

Hlavním průmyslovým partnerem Thales v České republice je česká společnost PRAMACOM–HT. Její jednatel Jiří Oulehla uvedl, že cílem je představit vozidlo Bushmaster pro potřeby Armády ČR, zejména pro ženijní vojsko. „Společně s Thales a VOP CZ budeme spolupracovat a podílet se na jeho integraci a na dodávkách vybraných systémů v oblasti optoelektroniky, komunikace a C4ISTAR a přizpůsobit jej specifickým požadavkům Armády ČR,“ přilbížil.

Veletrh IDET v Brně. Státní podnik VOP CZ tady podepsal významné memorandum o spolupráci se společností Thales ohledně možnosti uvedení vozidla Bushmaster pro potřeby Armády ČR. Foto: Thales

Primární funkcí státního podnik VOP CZ založeného v roce 1946 je zajišťovat strategické výrobní a servisní kapacity nezbytné pro obranyschopnost státu. Zaměřuje se na hlavní činnosti v oblasti vojenské techniky, strojírenské výroby a vývoje. Zaměstnává více než 600 zaměstnanců a sídlí v Šenově u Nového Jičína. Další část firmy je v Bludovicích u Nového Jičína.

Thales je pak globálním lídrem v oblasti pokročilých technologií ve třech oblastech: obrana a bezpečnost, letectví a vesmír a digitální identita a bezpečnost. Vyvíjí produkty a řešení, které pomáhají učinit svět bezpečnější, zelenější a inkluzivnější. Skupina investuje téměř čtyři miliardy eur ročně do výzkumu a vývoje, zejména v klíčových oblastech, jako jsou kvantové technologie, edge computing, 6G a kybernetická bezpečnost.

Thales má 77 tisíc zaměstnanců v 68 zemích. V roce 2022 skupina vygenerovala tržby ve výši 17,6 miliardy eur.

(mig)